Plamienie zamiast okresu, oznacza pojawienie się wydzieliny zabarwionej krwią lub plamek krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Niekiedy plamienie określane jest przez kobiety jako brązowe upławy lub jako brązowy okres. Bardzo często plamienie mylone jest przez nie ze skąpym krwawieniem miesiączkowym – dotyczy to zwłaszcza pań, które dotąd miały obfite i regularne menstruacje.
Skąpe miesiączki trwają 1-2 dni i wiążą się z utratą zaledwie ok. 30 ml krwi. Zmiana charakteru miesiączkowania i nagłe pojawienie się plamienia lub skąpych okresów powinno skłonić cię do wizyty u lekarza. Jego przyczyny mogą mieć bowiem podłoże hormonalne lub świadczyć o jakieś dolegliwości narządu rodnego.
Spis treści
- Plamienie zamiast okresu – czy to ciąża
- Plamienie zamiast okresu może być wynikiem stosowania antykoncepcji
- Przyczyną plamień mogą być także zaburzenia hormonalne
- Plamienie zamiast okresu skutkiem niedożywienia
Plamienie zamiast okresu – czy to ciąża
Najczęstsza przyczyną takich plamień jest ciąża. W okresie między 6. a 12. dniu po zapłodnieniu, czyli akurat w terminie spodziewanej menstruacji pojawia się czasem tzw. plamienie implantacyjne, które związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.
Zobacz także: Zioła na zaburzenia miesiączkowania - krwawnik pospolity i jego właściwości
Brązowe plamienie zamiast okresu może występować także w kolejnym miesiącu ciąży, również w terminie okresu. Mimo pojawienia się zarodka i działania hormonów utrzymujących go przy życiu, dochodzi bowiem jeszcze do złuszczania się śluzówki na części powierzchni macicy.
Można uznać, że jest to okres w ciąży.
Plamienie zamiast okresu może być wynikiem stosowania antykoncepcji
Na plamienia zamiast okresu skarżą się niekiedy pacjentki, które zaczęły przyjmować antykoncepcję hormonalną. Pierwszym 3 miesiącom przyjmowania tabletek lub noszenia plastrów mogą towarzyszyć plamienia zamiast okresu lub zmiany w jego charakterze, np. obfite dotąd miesiączki mogą stać się skąpe.
Dowiedz się: Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka
To dlatego, że hormony znajdujące się w środkach antykoncepcyjnych hamują fazę wzrostowa endometrium, co sprawia, że krwawienie menstruacyjne się zmniejsza.
Przyczyną plamień mogą być także zaburzenia hormonalne
Przyczyną plamień zamiast okresu są często zmiany hormonalne, np. związane z zespołem policystycznych jajników (wtedy okres jest nie tylko bardzo skąpy, ale i nieregularny).
Plamienia mogą być również spowodowane zaburzeniami w obrębie hormonów tarczycy, których zadaniem, między innymi, jest pobudzanie przysadki do wydzielania prolaktyny. Zaburzenia w jej wydzielaniu mogą prowadzić do wystąpienia plamień skąpych miesiączek zamiast okresu.
Zobacz także: 20 przyczyn krwawienia po stosunku
Brązowe plamienia zamiast okresu mogą też świadczyć o rozwijającym się w organizmie procesie chorobowym: mięśniaku macicy, torbieli na jajnikach lub polipach, a nawet o chorobie nowotworowej. Zaburzenia menstruacyjne mogą poprzedzać również wkroczenie w okres menopauzy.
Dlatego ich pojawienie się wymaga wizyty u ginekologa, który stwierdzi przyczynę plamienia i zleci ewentualną terapię.
Plamienie zamiast okresu skutkiem niedożywienia
Warto pamiętać, że nagłe odchudzanie się lub anoreksja, której skutkiem jest drastyczny spadek ciężaru ciała, może również objawiać się zatrzymaniem menstruacji lub zastąpieniem jej plamieniami.
Podobne skutki może mieć długotrwały, nadmierny wysiłek fizyczny, np. spowodowany treningami sportowymi. To duże obciążenia dla organizmu, które może zaburzyć gospodarkę hormonalną i wywołać problemy z okresem.
Kalkulator miesiączkowy
Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.
Krok 1/2
Wybierz średnią długość cyklu: