Spis treści
Szczepionka przeciw COVID-19 dla mam karmiących piersią budzi wiele pytań. Warto więc sprawdzić, co na ten temat mówią specjaliści. Czy karmiąca mama może się szczepić przeciw koronawirusowi?
Badania szczepionek pod katem laktacji
Kobiety karmiące piersią, podobnie jak kobiety w ciąży nie są włączane do grup testujących nowe szczepionki. Nie dotyczy to tylko szczepionki przeciw COVID-19 - taka zasada obowiązuje w stosunku do większości leków i szczepionkę - chodzi o bezpieczeństwo nienarodzonych i dopiero co urodzonych dzieci.
Dlatego też nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych szczepionek mRNA Comirnaty i Moderna dotyczących ich wpływu na karmiące kobiety i ich dzieci. Nie wiadomo więc, czy szczepionka przenika do mleka.
Jak czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH szczepienia w czasie karmienia piersią nie są zakazane, a przeciwnie - większość z nich (poza żywą szczepionką przeciw żółtej gorączce) jest zalecana do wykonania w okresie laktacji, jeśli istnieje taka potrzeba.
Szczepionki przeciw COVID-19 "zawiera tylko informację genetyczną o syntezie białka S wirusa SARS-CoV-2. Biorąc pod uwagę rodzaj szczepionki (szczepionka syntetyczna) oraz znany mechanizm jej działania, ryzyko niepożądanych zdarzeń u dziecka karmionego piersią przez zaszczepioną matkę jest czysto teoretyczne" - czytamy na stronie PZH.
Co na to eksperci od karmienia piersią?
Czy więc warto szczepić się na COVID-19 w czasie laktacji, czy raczej poczekać z tym do końca karmienia? W komunikacie Fundacji Banku Mleka Kobiecego oraz Centrum Nauki o Laktacji i Polskiego Towarzystwa Wakcynologii czytamy, że obie organizacje rekomendują szczepienie się w okresie laktacji, zwłaszcza jeśli odmowa szczepienia z powodu laktacji wiązałaby się z decyzją o przerwaniu karmienia.
Warto dodać, że szczepienie jest rekomendowane rodzicom wcześniaków - dzięki staraniom m.in. Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego czy Fundacji Koalicja dla wcześniaka rodzice dzieci urodzonych przed terminem znaleźli się w grupie zero, czyli mogą przyjąć szczepienie w pierwszej kolejności.
Jak podkreślają eksperci, dotychczasowe badania matki przechodzące COVID karmią piersią lub odciąganym mlekiem bez szkody dla dziecka, a w ich mleku znajdują się przeciwciała anty SARS-CoV-2, które prawdopodobnie chronią niemowlę przed infekcją - tak jak dzieje się to w przypadku innych chorób.
Zdaniem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego "trudno jest znaleźć jakiekolwiek możliwe do przewidzenia niekorzystne działania szczepionki", jednak eksperci pozostawiają decyzje o szczepieniu samej zainteresowanej, czyli karmiącej mamie.
Czytaj: Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?
COVID-19 u noworodka - czy koronawirus jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?
Koronawirus w ciąży. Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?