Zioła na nietrzymanie moczu są dość powszechnie stosowane przez osoby, które mają problem z nietrzymaniem moczu np. z powodu stanu zdrowia lub po porodzie - wiele osób stosuje je w nadziei, że mogą stanowić wsparcie kuracji przepisanej przez lekarza, są również składnikiem preparatów dostępnych bez recepty.
Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że zioła, choć są skuteczne w przypadku wielu różnych dolegliwości, to jednak akurat w przypadku nietrzymania moczu mogą być co najwyżej wsparciem kuracji zaleconej przez lekarza - w dodatku nie zawsze. W jakich przypadkach zioła na nietrzymanie moczu mogą pomóc, a których ziół na nietrzymanie moczu lepiej unikać?
Spis treści
- Skuteczność ziół na nietrzymanie moczu zależy od przyczyny
- Które zioła na nietrzymanie moczu mogą zaszkodzić?
- Zioła na nietrzymanie moczu: receptury zielarzy
Skuteczność ziół na nietrzymanie moczu zależy od przyczyny
Nietrzymanie moczu to inaczej jego niekontrolowany wyciek z pęcherza moczowego, do którego dochodzi na skutek różnych czynników. Przyczyny nietrzymania moczu mogą być związane np. z zaburzeniami pracy zwieracza pęcherza czy osłabieniem mięśni dna miednicy (które, gdy w pęcherzu zbiera się mocz i rośnie w nim ciśnienie, nie są w stanie zaciskać cewki moczowej).
Niektóre osoby mające ten problem mają tzw. zespół nadreaktywnego pęcherza, inne - schorzenia o podłożu neurologicznym. Przyczyną nietrzymania moczu u mężczyzn może być przerost gruczołu krokowego (prostaty). Do nietrzymania moczu może dochodzić również okresowo, np. na skutek zapalenia pęcherza, przyjmowania niektórych leków (np. nasennych lub moczopędnych).
Ustalenie przyczyny jest bardzo ważne, od niej bowiem zależy rodzaj leczenia - a więc również i to, czy można będzie wspomóc terapię ziołami. W przypadku nietrzymania moczu związanego z osłabieniem mięśni dna miednicy czy zaburzeniami pracy zwieracza pęcherza w pierwszej kolejności zalecane są ćwiczenia mięśni, trening pęcherza czy fizjoterapia, która ma poprawić kontrolę nad oddawaniem moczu.
Dopiero kiedy to zawodzi, lekarz przepisuje leki, zawierające - w zależności od przyczyny choroby - substancje czynne powodujące rozkurcz mięśni gładkich, czy pozwalające kontrolować nadreaktywność mięśni wypieracza pęcherza moczowego, lub, w przypadku mężczyzn, hamujące przerost gruczołu krokowego.
Podobnych efektów nie da się osiągnąć za pomocą ziół - dlatego też nie sprawdzają się one w większości przypadków nietrzymania moczu. Zioła mogą być wsparciem terapii jedynie, gdy nietrzymanie moczu związane jest z infekcją, np. zapaleniem pęcherza.
Jeśli nietrzymanie moczu ma związek z infekcją układu moczowego, można stosować zioła działające przeciwzapalnie i moczopędnie, gdyż pomagają one szybciej wyleczyć infekcję - takie jak skrzyp polny, jałowiec pospolity, nawłoć, pietruszka czy lubczyk. Ale i wtedy przed ich zastosowaniem należy poradzić się lekarza
Które zioła na nietrzymanie moczu mogą zaszkodzić?
Dlaczego kontakt z lekarzem jest taki ważny? Ponieważ pijąc napary ziołowe lub łykając suplementy zawierające zioła mające leczyć nietrzymanie moczu bez konsultacji ze specjalistą można sobie zaszkodzić.
Zioła mogą bowiem wejść w interakcję z lekami przepisanymi przez lekarza - osłabić, nasilić lub w inny sposób zaburzyć ich działanie.
W dodatku niektóre zioła, zalecane w internecie na nietrzymanie moczu mogą wręcz ten problem nasilać - chodzi tu przede wszystkim o zioła moczopędne, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny, mącznica lekarska czy brzoza. Stosowane bez uzasadnienia nasilą produkcję moczu, co może sprawić, że kontrola mikcji będzie jeszcze trudniejsza.
Na ten problem nie pomogą również zioła, którym przypisuje się działanie wzmacniające mięśnie - np. zalecana niekiedy herbata z przywrotnika pospolitego.
Zioła na nietrzymanie moczu: receptury zielarzy
Mimo, że współczesna medycyna nie potwierdziła skuteczności stosowania ziół w nietrzymaniu moczu, w książkach poświęconych zielarstwu można znaleźć receptury na mieszanki ziołowe przeznaczone do stosowania w nietrzymaniu moczu.
Jedną z najlepiej znanych jest receptura ojca Andrzeja Czesława Klimuszko (opisana w książce "Wróćmy do ziół leczniczych" o. Andrzej Czesław Klimuszko) na moczenie mimowolne - przede wszystkim te o podłożu nerwicowym, chociaż, jak pisze autor receptury, są one skuteczne wówczas, kiedy moczenie ma związek np. z osłabieniem zwieracza czy "całym szeregiem innych nieprawidłowości".
Składniki:
po 50 g:
- liścia mącznicy
- liścia melisy
- korzenia kozłka
- ziela tasznika
- ziela rdestu ptasiego
- ziela skrzypu polnego
- ziela dziurawca
- ziela rdestu ostro gorzkiego
- koszyczków arniki
Zioła należy mieszać i dwa razy dziennie pić po szklance naparu przyrządzonego zgodnie z zaleceniami - jak sugeruje autor receptury, za każdym razem należy wziąć kopiastą łyżkę stołową ziół, zalać ją szklanką wrzącej wody, przykryć na trzy godziny, następnie przecedzić, lekko podgrzać i pić przed posiłkiem.
Elementem kuracji zalecanej przez ojca Klimuszko jest również lecznicza kąpiel w ziołach: mieszance kłącza tataraku (400 g), pączków sosny (300 g), ziela macierzanki (200 g) oraz liścia pokrzywy (200 g). Zioła należy wymieszać, następnie 7 łyżek mieszanki zalać dwoma litrami wody, gotować przez 10 minut, odstawić na pół godziny, potem przecedzić i płyn wlać do wanny, do której następnie dolewamy wody. Kąpiel powinna trwać 15 minut, a można ją stosować co drugi dzień.
Czytaj: Nietrzymanie moczu w ciąży: jak sobie z tym radzić?
Nietrzymanie moczu a seks. Czy unikanie bliskości jest uzasadnione?