Spis treści
- EDUKACJA SEKSUALNA - co nastolatek chce wiedzieć o seksie?
- Inicjacja seksualna: młodzież ją przechodzi, żeby mieć to z głowy?
- Inicjacja seksualna: wcześnie przez brak bliskości w rodzinnym domu?
Edukacja seksualna budzi wiele emocji, które zwykle przeszkadzają w rozmowy z dzieckiem. Tu zarówno milczenie rodziców, jak i uświadamianie nastolatkana siłę są niedobre. Jak rozmawiać o seksie z nastolatkiem? Jak prawidłowo edukować seksualnie dziecko? Pamiętajmy, że celem rozmowy jest wzbogacenie wiedzy i dojrzałości, a nie zawstydzanie i stawianie syna czy córki w kłopotliwej sytuacji. Cel ten można osiągać na różne sposoby. Przede wszystkim należy używać języka, jaki dziecko jest w stanie zrozumieć i jakim samo się posługuje. Najlepiej też powiedzieć mu tyle, ile chce wiedzieć – nie więcej i nie mniej. Po prostu odpowiedzieć na zadane pytanie w sposób zrozumiały dla dziecka. Jeden z moich znajomych psychologów rozwijał wiedzę swojego dojrzewającego syna w ten sposób, że książki o tematyce seksualnej (starannie wyselekcjonowane) pozostawiał na niższej półce, tak by syn mógł do nich sięgnąć i je przeczytać. Zwykle też (choć nie zawsze) jest lepiej, jeśli ojciec rozmawia z synem, a matka z córką.
EDUKACJA SEKSUALNA - co nastolatek chce wiedzieć o seksie?
Jak powinna wyglądać edukacja seksualna nastolatków? Dorośli wyobrażają sobie czasem, że młodzież zainteresowana jest samym tylko stosunkiem seksualnym, i to w sposób najbardziej wulgarny. Tymczasem równie ważne (jeśli nie ważniejsze) jest rozwijanie wiedzy, umiejętności i odwagi dziecka w relacjach z drugą płcią. Dlatego młodzież szczególnie interesuje się historią swoich rodziców – jakie mieli przygody miłosne, jak przebiegała w młodości ich znajomość z drugą płcią, czego się wstydzili, jakie umiejętności pomogły im w nawiązaniu dobrych relacji, jakie popełnili błędy. Te informacje, przekazane z wyczuciem, są dla młodego człowieka nie do przecenienia.
Coraz częściej nastolatkowie decydują się na inicjację seksualną w młodym wieku. Z czego to wynika? Głównie z mody i z chęci nieodstawania od kolegów czy koleżanek, którzy deklarują, że już mają za sobą pierwsze współżycie.
>> Edukacja seksualna: czy w szkołach powinien pojawić się taki przedmiot? >>
- Znam niewielu nastolatków, którzy posługują się rozumem - mówi psychoterapeuta Robert Rutkowski. Jeśli grupa wywiera presję seksualną, nastolatek nie odmawia, ponieważ nawet nie wie, że może to zrobić. Raczej się zgadza, bo boi się odrzucenia i wyszydzania.
Inicjacja seksualna: młodzież ją przechodzi, żeby mieć to z głowy?
- Ja mam wrażenie, że młodzież jest tak poddawana presji, żeby rozpoczynać współżycie, choć tak naprawdę tego nie chce, że sięga po środki psychoaktywne czy się upija i odbywa stosunek seksualny, żeby już mieć go za sobą - mówi Alina Synakiewicz z grupy edukatorów seksualnych Ponton.
>> Kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksie? >>
- Kiedy łączymy ze sobą chemię mózgu z narkotykami, alkoholem czy dopalaczami, to w mózgu robi się masakra - tłumaczy Robert Rutkowski.
Inicjacja seksualna: wcześnie przez brak bliskości w rodzinnym domu?
Ale psycholodzy zwracają też uwagę na to, że za wczesną inicjację seksualną może odpowiadać brak bliskości w rodzinnym domu. Rodzice nie poświęcają dzieciom czasu, a jeśli już go znajdują, to nie starają się nawet porozumieć z dziećmi. Nie interesują się nimi, nie potrafią dogadać, wydają wyłącznie rozkazy i nakazy, przez co tworzą coraz większą barierę. Nie potrafią również rozmawiać o seksie i mądrze prowadzić edukacji seksualnej swoich dzieci.
Dzień Dobry TVN/x-news