Kiedy pierwsza miesiączka? „Nie lekceważcie zbyt wczesnych, jak i zbyt późnych”

2024-09-26 13:08

Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w życiu - zarówno dla dorastającej dziewczynki, jak i jej rodziców. Kiedy pojawia się zbyt szybko i jak wtedy zareagować? Odpowiedzią dzieli się aktywny w sieci ginekolog, podpowiada także, co należy zrobić, gdy pierwszy okres pojawi się niespodziewanie wcześnie.

Przygotuj córkę na pierwszą miesiączkę

i

Autor: Getty Images Kiedy pierwsza miesiączka? Czy okres u 9-latki wymaga interwencji?

Miesiączka? Cóż, to coś, o czym większość dorosłych kobiet wolałaby zapomnieć. To comiesięczna „zmora”, która często daje się we znaki. Oczywiście wiemy, że świadczy o naszym zdrowiu, o tym, że organizm funkcjonuje prawidłowo itp., ale ciężko traktować jako sukces ból czy obfite krwawienia, o których często słyszymy, że to „taka nasza uroda”. A my przez naprawdę cierpimy.

Pierwsza miesiączka jest wyczekiwana przez dziewczynki. Dziś mamy chętniej rozmawiają z córkami o okresie, są one lepiej przygotowane na nadejście „tego” dnia. Zazwyczaj pojawia się do 14 roku życia, ale może to być i wcześniej, i później. Kiedy nie tylko świętować moment „stania się kobietą”, ale i wybrać się do lekarza?

M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Miesiączka u 9-latki powinna nas zaniepokoić?

Dr n. med. Władysław Gaweł to aktywny w mediach społecznościowych lekarz - jest specjalistą z zakresu położnictwa i ginekologii oraz endokrynologii. W swoich treściach porusza wiele ważnych dla kobiet tematów, które dotyczą nie tylko ich samych, ale np. ich dorastających córek. Warta uwagi jest m.in. jego rolka na TikToku, w której porusza temat pierwszej miesiączki. Czy to normalne, że dziewczynka 9-10-letnia zaczyna menstruować? Jak mówi lekarz, to skrajność, która wymaga diagnostyki - dla własnego spokoju warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

W tej krzywej Gaussa, krzywej rozkładu wieku, w którym pojawiają się pierwsze miesiączki, jest to taka zupełna skrajność po lewej stronie. Rozwój płciowy mogą przyspieszać również niektóre guzy jajnika. Jeżeli pojawia się pierwsza miesiączka u 9-10-latki to jednak proponowałbym wizytę u ginekologa dziecięcego i ocenę ultrasonograficzną, i badania hormonalne

- mówi dr Gaweł.

Ginekolog przypomina również, że naszą czujność powinna zwrócić również druga skrajność, gdy pierwsza miesiączka pojawia się zbyt późno (czy gdy w ogóle jej nie ma).

Nie lekceważcie tak zbyt wczesnych miesiączek, jak również nie lekceważcie zbyt późnych miesiączek bądź też braku miesiączki po 16 roku życia. To również jest sytuacja, która wymaga rozszerzenia diagnostyki

- słyszymy na profilu @doktor.gawel.

Jak przygotować córkę na pierwszą miesiączkę?

Pierwsza miesiączka to moment, na który dziewczynki czekają z niecierpliwością - szczególnie gdy większość koleżanek ma już okres, kolejne chcą dołączyć do tego grona. Jak przygotować córkę na nadejście tego dnia?

  1. Rozmawiaj. Dziel się doświadczeniami, odpowiadaj na pytania. Niech miesiączka nie będzie tematem tabu.
  2. Pokazuj - środki higieniczne powinny być pod ręką. Powiedz córce, jakie produkty ma do wyboru, czego ty używasz, co się sprawdza, a co nie. Jeśli coraz częściej będziesz słyszeć, że koleżanki dostały okres, może to być znak, że czas zapakować do plecaka podpaskę (na początek to najwygodniejsze rozwiązanie, dzięki niemu córka może czuć się pewniej). Wskazówką może być również twój okres – twoja córka pierwszej miesiączki może dostać w podobnym czasie.
  3. Wspieraj. Niektóre rzeczy mogą wydawać się oczywiste, inne śmieszne – nie bądź tą, która wartościuje, a tą, która jest oparciem. Sprawisz, że twoja córka będzie szukała informacji u ciebie, a nie u koleżanek czy w niezweryfikowanych źródłach.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"