To ważny temat dla mam dziewczynek. Jak przygotować córkę na pierwszą miesiączkę?

2024-08-30 13:45

Pierwsza miesiączka to moment, na który większość dziewczynek czeka z niecierpliwością. To „czas przejścia”, w którym z dziecka staje się kobietą. Nasze babcie (a nawet i mamy) były zaskoczone, gdy pojawiało się pierwsze krwawienie, nie wiedziały, co się z nimi dzieje. My przygotowujemy córki.

Mama rozmawia z córką

i

Autor: Getty Images Pierwsza miesiączka to wyjątkowy moment, warto przygotować córkę na jego nadejście.

Dziś swobodniej rozmawiamy z dziećmi na wiele tematów, nie boimy się i tych uznawanych dawniej za tabu. Na pytanie „skąd się wziąłem?” nie odpowiadamy, że z kapusty - dobieramy słowa do wieku młodego człowieka, ale nie sprzedajemy mu żadnych dziwnych historyjek.

Podobnie jest z miesiączką. Dziecko widzi, że mamy okres, nie chowamy się po kątach, zauważy podpaski w łazience, że gorzej się czujemy, że zapieramy zaplamioną bieliznę. O tym, czym jest jest cykl menstruacyjny, mówimy i córkom, i synom. Ale dziewczynki wyposażamy nie tylko w „biologiczną” wiedzę, dzielimy się z nimi doświadczeniami, przygotowujemy na nadejście TEGO dnia.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Pamiętasz, kiedy miałaś pierwszą miesiączkę?

Odpowiedź na to pytanie warto znać. I to nie tylko po to, aby wrócić do tych dni wspomnieniami i przypomnieć sobie, co czułaś, czy rodzice cię wspierali, czy dzieliłaś się tą informacją z koleżankami. Jest prawdopodobne, że twoja córka pierwszą miesiączkę będzie miała w podobnym czasie.

Pierwsza miesiączka to ważny etap w życiu każdej dziewczynki. To, czy zapamięta ją jako wyczekane przekroczenie progu dorosłości, czy jako źródło obaw, lęku i wstydu, zależy od merytorycznego przygotowania

- czytamy na profilu @ginekolog_na_insta.

Prowadzi go lek. Maja Drożdżak. Ginekolożka dzieli się wiedzą, ale i praktycznymi wskazówkami - podpowiadała m.in. czy można iść na wizytę do ginekologa podczas okresu, jak zadbać o higienę intymną w miejscach publicznych. A w jednym z ostatnich postów skupia się na pierwszej miesiączce.

Z wpisu dowiadujemy się, że według dostępnych danych, średni wiek, w którym pojawia się pierwsza miesiączka, to 12-13 lat. 98 proc. dziewczynek dostanie pierwszy okres przed 15 urodzinami. Jednak może to być i wcześniej, i później - zarówno ok. 8-9 roku życia, jak i między 14 a 16 rokiem życia.

Wszystko zależy od indywidualnych czynników, takich jak genetyka, poziom aktywności fizycznej, ogólny stan zdrowia i stan odżywienia

- zaznacza lek. Maja Drożdżak.

Jak rozpoznać, że pierwsza miesiączka się zbliża?

Zaczynają rosnąć piersi, pojawia się owłosienie łonowe - odhaczamy kolejne etapy dojrzewania. A jak rozpoznać, że okres jest coraz bliżej? Objawy pierwszej miesiączki w swoimi wpisie wymienia lek. Maja Drożdżak. To m.in. ból podbrzusza, pobolewanie piersi czy zmiany na skórze twarzy.

Ważnym elementem przygotowania dziewczynki do pierwszej miesiączki jest wytłumaczenie prostymi, zrozumiałymi słowami, jakie zmiany zachodzą w jej ciele. W procesie przygotowywania do pierwszej miesiączki nie może również zabraknąć tematu różnych form ochrony podczas menstruacji

- podpowiada lekarka.

Jak przygotować córkę na pierwszą miesiączkę?

Przede wszystkim - nie unikaj tematu. Dla niektórych z nas może to być krępujące, ale warto się przełamać. Na pewno chciałaś wiedzieć, czego możesz się spodziewać, przygotuj na to i córkę. Oczywiście warto opowiedzieć o tym, czym jest okres, po co on w ogóle jest i z czym się wiąże.

To co najcenniejsze, to podzielenie się własnymi doświadczeniami, wpuszczenie córki do tego „dorosłego” świata. Opowiedz, jak wyglądała twoja pierwsza miesiączka, jak przebiegają twoje okresy, z których środków higienicznych lubisz korzystać, a które niekoniecznie ci się sprawdziły. Opowiedz o krępujących sytuacjach, jak sobie radziłaś.

Odpowiadaj na pytania, róbcie eksperymenty. Możecie zobaczyć, ile wytrzyma podpaska, jak szybko rośnie tampon, czy jak mocno zasysa się kubeczek menstruacyjny. Niech środki higieny osobistej będą pod ręką, możesz też zaproponować córce, aby np. jedną podpaskę miała schowaną w plecaku - będzie czuła się pewniej, gdyby okres zaskoczył ją poza domem.

Bądź wsparciem, osobą, do której zwróci się po pomoc, u której będzie weryfikować wszystkie „ciekawostki” usłyszane od koleżanek. I spraw, aby dzień pierwszej miesiączki był dla niej wyjątkowy, w końcu jej życie naprawdę się zmienia (tylko nie witaj okresu słowami „oj teraz przez kolejnych iks lat czeka cię comiesięczne cierpienie”). Możecie spędzić czas w „babskim” gronie, albo wyjść gdzieś całą rodziną - jak tylko czujecie.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"