Ustaliłaś z dzieckiem zasady i żałujesz? Oto przypadek, w którym masz prawo zmienić reguły gry

2024-10-30 13:15

Warto wyznaczać dziecku granice i ustalać zasady dotyczące tego, jak korzysta z mediów społecznościowych lub urządzeń elektronicznych. Terapeutka rodziców przekonuje: podstawowym obowiązkiem rodzica jest zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

Ustaliłaś dziecku zasady i żałujesz? Oto przypadek, w którym masz prawo zmienić reguły gry

i

Autor: Instagram/ @aga_rogala.pl & Getty Images Ustaliłaś dziecku zasady i żałujesz? Oto przypadek, w którym masz prawo zmienić reguły gry

Z Internetu korzystają coraz młodsze dzieci, często nawet wiek poniżej 13 lat nie jest przeszkodą do tego, by założyć profil na portalu społecznościowym. Niedawno pisaliśmy o pomysłach norweskiego rządu, który chce zwiększenia tej granicy wiekowej, bo raporty pokazują, że co drugi 9-latek nie ma problemu z tym, by tego typu ograniczenia zgrabnie obejść. Rząd chce podnieść minimalny wiek korzystania z serwisów do 15 lat.

Jak pokazują statystyki, przeciętny polski nastolatek spędza w sieci 5 godzin i 36 minut. W weekendy czas poświęcany na media społecznościowe jest jeszcze dłuższy, jednak problemem jest nie tylko fakt, ile czasu dzieci spędzają przed ekranami, lecz to, jakie treści oglądają.

Okazuje się, że co czwarty nastolatek ogląda patostreamy, rodzice najczęściej nie mają na ten temat żadnej wiedzy twierdząc, że wymienia wiadomości z rówieśnikami lub gra w popularne gry. 

Hejt w przedszkolu i szkole - Plac Zabaw odc. 1

Żałujesz ustalonych reguł? Nie bój się wprowadzić zmian

Zanim wpuścimy dziecko w świat tabletów i aplikacji, warto wcześniej ustalić zasady dotyczące korzystania z nich.

Ale co robić, jeśli żałujesz tego na co już się zgodziłaś? Wielu rodziców ma opory przed tym, by zmieniać już ustalone reguły. Uważa, że skoro świadomie się na coś zgodził, nie ma prawa teraz tego zakazywać. Czy faktycznie tak jest?

Terapeutka rodziców, która pomaga w rozwiązywaniu problemów z nastoletnimi dziećmi i pracuje także z nastolatkami przekonuje, że rolą rodzica jest zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. To psychiczne nie jest mniej ważne, a może ściśle wiązać się z tym, z jakich aplikacji i stron w internecie korzysta dziecko.

Terapeutka Aga Rogala podpowiada, że może się zdarzyć, że zorientujesz się, że zasady zostały ustalone nie tak, jak powinny lub system, który przyjęliście, zwyczajnie nie działa. Mogłaś nie być do końca świadoma tego, jaki wpływ na dziecko będą miały aplikacje, na które się zgodziłaś.

− Przypominam, że to nie jest wyryte w kamieniu

- mówi terapeutka Aga Rogala, która na Instagramie prowadzi profil @aga_rogala.pl.

W jaki sposób zmienić zasady?

Jeśli czujesz, że to, co ogląda twoje dziecko nie służy mu, w każdym momencie możesz zmienić wprowadzone zasady. Oczywiście młody człowiek powinien zostać w sposób spokojny i rzeczowy poinformowany, z czego wynika taka decyzja. 

Wielu rodziców obawia się emocji dziecka i tego, jak zareaguje. To jednak nie powinno powstrzymać rodzica przed odwołaniem tego, na co - być może nie do końca świadomie - się zgodził. 

− Moje kochane dziecko, wiesz co, moim zadaniem jest zadbać o ciebie. Ja widzę, że ta aplikacja, to urządzenie, to w jaki sposób to jest użytkowane, to w tej chwili temu nie służy. I ja odpowiedzialnie, z miłości do ciebie muszę tutaj wprowadzić trochę inne zasady. Wiem, że możesz się na to gniewać, biorę to na klatę, w tej chwili dla mnie najważniejszą troską jest Twoje bezpieczeństwo, Twoje zdrowie. Być może w przyszłości będziemy mogli zmienić tę zasadę, zobaczymy, jak to nam będzie funkcjonowało

- daje przykład terapeutka Aga Rogala.

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?

Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?