Dostęp do internetu ma tyle samo plusów, co minusów. Dla każdego dziecka może być źródłem rozrywki oraz wiedzy. Edukacyjne strony internetowe mogą pomagać w nauce i mieć ogromną wartość. Niestety, dzieci korzystające z internetu są też narażone na liczne niebezpieczeństwa: nieodpowiednie treści czy kontakt z obcymi. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, których dziecko korzysta z internetu?
1. Niebezpieczne treści
W internecie nie brakuje niebezpiecznych i niedozwolonych dla dzieci treści. Pornografia, przemoc czy agresja - do tych materiałów można się dostać w bardzo prosty sposób, szczególnie jeśli w komputerze nie ma filtrów dostępu i uprawnień dla najmłodszych użytkowników. Pamiętaj, że zapoznanie się z takimi treściami może pozostawić trwały i nieodwracalny ślad w psychice dziecka!
Porada: Zmień ustawienia przeglądarki, by wszystkie niedozwolone treści były blokowane i filtrowane. Oprócz tego, bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z ciekawymi stronami internetowymi.
- Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie - radzi Policja.pl.
Nie daj się złapać w sieć! Cyberprzemoc - wirtualne zagrożenia dla dziecka >>
2. Publikowanie zdjęć
Nie da się ukryć, że publikowanie zdjęć w sieci stało się jedną z najpopularniejszych rozrywek. Jest to oczywiście szczególnie popularne wśród użytkowników serwisów społecznościowych, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z czyhających niebezpieczeństw. Plik, która raz zostanie udostępniony na zewnętrznym serwerze nie jest już w pełni pod naszą kontrolą. Może błyskawicznie rozprzestrzenić się w sieci, zostać wykorzystany w niewłaściwy sposób.
Porada: Pamiętaj, żeby nie publikować zdjęć swojego dziecka i je też na to uczulaj. Jeśli chcesz pokazać zdjęcia dziecka rodzinie, która daleko mieszka, korzystaj z narzędzi i platform, które umożliwiają nadawanie dostępu wybranym odbiorcom, a także prowadzą politykę prywatności.
3. Kontakt z obcymi
Dziecko w sieci narażone jest na kontakty z obcymi przez portale społecznościowe lub czaty. Nieświadome zagrożenia dzieci, myśląc, że w sieci zachowają anonimowość, często mogą podać obcym zbyt wiele danych na swój temat.
Porada: Uczulaj dziecko, by uważało na kontakty z zupełnie obcymi ludźmi. Tłumacz dziecku, żeby do internetowych kontaktów podchodziło tak, jak do tych ze świata rzeczywistego. Rozmowę z obcym w sieci musi traktować jak rozmowę z obcym przed blokiem.