Patotreści – niebezpieczny trend w polskim internecie

2019-05-31 11:15

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich opublikowała szokujący raport nt. patotreści w internecie. Czym są patotreści i kto jest ich głównym odbiorcą?

Patotreści

i

Autor: Getty Images Patotreści to niebezpieczne treści pojawiające się w polskim internecie.

Internet jest przepełniony różnymi treściami. Jedne są edukacyjne lub rozrywkowe, inne zaś szkodliwe i patologiczne. Właśnie na tych ostatnich skupiła się Fundacja Dajemy Dzieciom siłę w swoim raporcie przygotowanym we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Raport przedstawia przerażające informacje nt. skali oglądalności patostreamów przez dzieci i młodzież.

Spis treści

  1. Czym są patotreści?
  2. Kim są nadawcy patotreści?
  3. Kim są odbiorcy patotreści?
  4. Co na to rodzice?
  5. Jak kontrolować dzieci w internecie?

Czym są patotreści?

Patotreści są to patologiczne przekazy, które najczęściej mają formę streamów, nadawanych w czasie rzeczywistym przez tzw. patostremerów w serwisie YouTube. Treści te promują zachowania demoralizujące. Zobaczyć w sieci można libacje alkoholowe, wulgarne zachowania seksualne, przemoc w stosunku do zwierząt, ludzi, a nawet najbliższych osób – rodziców czy rodzeństwa patostreamerów.

Kim są nadawcy patotreści?

Jednym z pierwszych, którzy rozpowszechniali patologiczne treści na YouTube jest Daniel Magical. 26-letni mężczyzna, wychowany w Toruniu. Chłopak nie miał prostego dzieciństwa, matka alkoholiczka, mieszkanie przypominające melinę. Dysfunkcyjne życie swojej rodziny, Magical zaczął przeobrażać w dobry biznes. Główną bohaterką streamów stała się jego matka. W swoich przekazach Magical wyśmiewał się z pijanej kobiety, a za wpłaty internautów potrafił nawet pobić matkę podczas materiału emitowanego na żywo.Inni znani patostreamerzy to np. Cypis, Rafatus, Rafonix, Gural, Sex Masterka. Wszyscy to dorośli ludzie, zazwyczaj po 20. roku życia, dla których krzywdzenie ludzi i rozpowszechnianie wulgarnych treści stało się sposobem na życie i dobry zarobek.

Kim są odbiorcy patotreści?

Na potrzeby raportu dot. patotreści przebadano grupę młodzieży w wieku 13-15 lat. 37% z nich deklaruje, że oglądało patotreści – w tym 15% robi to regularnie. Niepokojący jest fakt, że patostreamy nie są oglądane jedynie przez młodzież z przebadanej grupy wiekowej. Patotreści są popularne już wśród dzieci w wieku 10-12 lat.Warto zauważyć, że patostreamerzy zarabiają na naiwności swoich młodych odbiorców, nakłaniając ich do wpłat gotówki. W zamian obiecują nagrać kolejny kontrowersyjny materiał na żywo, lub odczytać swoich darczyńców podczas streamów. Dlaczego dzieci za to płacą? Zapytana o to w raporcie młodzież, odpowiadała: "Ja wpłaciłem, bo chciałem mieć kogoś z youtuberów wśród znajomych", "Proszę pani, żadne pieniądze nie śmierdzą".

Co na to rodzice?

Większość rodziców deklaruje, że nigdy nie słyszała o zjawisku patostreamów. Być może jest to spowodowane brakiem czasu, brakiem kontroli lub po prostu brakiem zainteresowania tym, co robią dzieci w internecie. Jak się okazuje, sieć może być bardzo niebezpiecznym miejscem dla dziecka, szczególnie gdy jego obecność w internecie pozbawiona jest nadzoru ze strony rodziców.

"Dziecko pozostawione samemu sobie poszukuje swoich wartości. Z dzieckiem trzeba być" - Paulina Wilk, pisarka, reporterka, dziennikarka

Jak kontrolować dzieci w internecie?

Kontrola dzieci w internecie nie jest łatwa jednak możliwa. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo sposobów na blokowanie niepożądanych treści, które mogłyby dotrzeć do dziecka.

Narzędziem, które pozwoli na kontrolę zarówno oglądanych przez dzieci treści, jak też czasu spędzonego przed ekranem lub miejsca, w którym dziecko przebywa jest aplikacja Google Family Link. Aby móc kontrolować dziecko, należy zainstalować aplikację zarówno na telefonie swoim jak i dziecka. Po procesie instalacji dziecko zostaje poinformowane, jakie zasady będą teraz obowiązywać podczas korzystania z urządzenia.Dzięki Family Link rodzice mogą:

  • ustawić limit czasu na korzystanie ze smartfona,
  • blokować urządzenie dziecka, jeśli uznają, że jest taka potrzeba,
  • zlokalizować telefon dziecka,
  • kontrolować aplikacje, z których korzysta dziecko
  • być spokojnym, że dziecko nie ma dostępu do patotreści, ponieważ może korzystać jedynie z platformy YouTube Kids.

Aplikację Family Link można pobrać z Google Play lub App Store. Urządzenie rodzica może być obsługiwane zarówno przez system Android jak też iOS, natomiast dziecka jedynie przez Android.

Izabela Bielecka-Gnaś
Izabela Bielecka-Gnaś
Redaktor naczelna, od lat związana z tematyką parentingu, jako szefowa tytułów prasowych i serwisów internetowych skierowanych do rodziców. Specjalizuje się w przebiegu ciąży i rozwoju psychicznym dzieci. Prywatnie mama Mai, miłośniczka sztuki współczesnej i amerykańskiej literatury postmodernistycznej.