"Wiesz mamo, nie boję się tego Huggy`ego Waggy`ego tak jak kiedyś MoMo." Powiedziała moja 7-letnia córka pokazując palcem na niebieskiego potworka z psychodelicznym uśmiechem wiszącego na stoisku z pamiątkami na warszawskiej starówce.
Historia Momo Challenge - opowieści, którą koleżanka córki, mająca starszą siostrę, przyniosła do zerówki, skończyła się u wielu dzieci z grupy kilkudniowym spaniem z rodzicami, co rzadko zdarza się 6-latkom. Nic dziwnego, wizerunek MoMo przeraziłby niejednego dorosłego.
Przeczytaj też: Pewnie nawet nie wiesz, że twój 6-7 latek GRA w Squid Game...
Wizja, tego, że może on wyskoczyć podczas oglądania bajki, czy gry w niewinną grę na komputerze, przerażała dzieci i rodziców jeszcze mocniej. Nie mówiąc o młodzieży, która zgodnie z miejską legendą miała być namawiana do samobójstw poprzez profile reprezentowane przez ludzi podających się za "MoMo". Teraz niestety, ma on niechlubnego następcę.
Jaka historia kryje się za postacią Huggy Waggy? I dlaczego polscy rodzice powinni zachować czujność, mimo, że problem dopiero pojawił się w brytyjskich szkołach?
Kim jest Huggy Waggy?
Huggy Waggy to postać z Poppy Playtime, gry typu survival horror opracowanej i opublikowanej przez niezależnego dewelopera MOB Games. Potworek stał się jednak bohaterem w wielu innych internetowych serwisach, do których dostęp mają dzieci.
Jest bohaterem gier w platformie Roblox - popularnej wśród dzieci wczesnoszkolnych. Pojawia się w filmikach na TikToku i na YouTubie.
Dowiedz się: Bezpieczne dziecko w Internecie - filtry i blokady rodzicielskie
Szczególną uwagę zwraca piosenka z YouTuba - Huggy Waggy Song - "Free Hugs", czyli "darmowe przytulasy". Melodia w tle to typowy horrorowy soundtrack, inspirowany muzyką z przedstawień cyrkowych w stylu retro. Dużo gorszy jest jednak tekst.
"Darmowe uściski, darmowe uściski, mam długie ręce i mocno cię ścisnę. Przytulę cię tak, że razem wydamy nasz ostatni dech."
Szkoły w Wielkiej Brytanii ostrzegają rodziców
Huggy Waggy to bardzo świeży bohater Internetu. Pierwszy rozdział Poppy Playtime, został wydany 12 października 2021 roku, a od 11 marca 2022 roku jest dostępny w aplikacji na smartfona. Brytyjskie szkoły już alarmują, że dzieci zaczynają "bawić" się w Huggy Waggy na lekcjach w szkole.
Zobacz: Tylko w ubiegłym roku życie odebrało sobie 107 dzieci. Najmłodsze miało 8 lat
Nie tylko odtwarzają brutalne scenki z gry, ale też "przytulają" z całych sił, wywołując ból i lęk, przypadkowo napotkane na korytarzach dzieci i szepczą im do ucha przerażające teksty Huggiego.
Problem jeszcze nie został nagłośniony w polskich szkołach, ale musi się zaczynać, skoro w Polsce można kupić zabawki z wizerunkiem potworka, a wielu 7-latków zna jego wizerunek i sporo treści internetowych z nim związanych.
Dowiedz się: Twoje dziecko ogląda bajki na YouTubie? Te straszne filmy zobaczy „przy okazji”