Programy szpiegujące to aplikacje, które gromadzą informacje na temat użytkowników. Śledzą ich aktywność, preferencje i zainteresowania, by potem odsprzedać te cenne informacje.
Skala problemu
Zależy od tego, w jakim celu używamy komputera. Jeśli tylko w celach rozrywkowych - problem jest poważny, ale nie krytyczny. Sprawa wygląda inaczej, kiedy używamy komputera np. do łączenia się z bankiem, używamy stron wymagających uwierzytelnienia (podania loginu i hasła). Albo kiedy często łączymy się z serwerami firmowymi, aby sprawdzić dane w bazie firmowej. Wtedy informacje mogą trafić w niepowołane ręce.
Nie tylko użytkownicy Internetu narażeni są na niebezpieczeństwa. Programy typu spyware mogą być także dołączane do programów typu freeware i shareware (programy darmowe oraz ograniczone czasowo lub limitem uruchomień).
Typowe objawy
Kiedy powinniśmy stać się czujni i użyć programu zwalczającego programy typu spyware? Oto kilka typowych objawów zainfekowania naszego komputera programem szpiegującym:
- Widoczne spowolnienie pracy naszego komputera. Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednakże może to oznaczać również atak szpiega.
- Zmiana strony startowej. Łączysz się z Internetem i okazuje się, że twoja ulubiona strona startowa nie jest tą, której oczekiwałeś? Prawdopodobnie została „podmieniona” przez złośliwe oprogramowanie.
- Na pasku twojej przeglądarki pojawiły się nowe paski narzędziowe.
- Bez wyraźnej przyczyny na ekranie monitora pojawiają się reklamy.
- Pulpit twojego komputera został zmieniony.
- To oczywiście tylko typowe i najczęstsze przyczyny, oznak zainfekowania może być wiele.
Skuteczne działanie
O konieczności montowania aktualnego oprogramowania antywirusowego chyba nikogo nie należy przekonywać. Ale niestety nie zawsze programy takie są w stanie wychwycić wszystkie zagrożenia typu spyware. Możemy na naszym komputerze wykonać kilka prostych czynności które pomogą chronić nasz system przed infekcją:
- Zwiększyć poziom zabezpieczeń naszej przeglądarki , tak aby uniemożliwić automatyczne wykonywanie skryptów oraz formantów ActiveX (komponenty służące do uruchamiania aplikacji osadzonych np. na stronach WWW)
- Regularne „łatanie dziur” naszego systemu poprzez regularną aktualizację zabezpieczeń.
- Uważne czytanie okien instalowanych programów.
- Używanie programów służących do usuwania programów typu spyware.