Spis treści
- E-papierosy bez nikotyny. Czy są nieszkodliwe?
- E-papierosy bez nikotyny. Obecne prawo
- E-papierosy bez nikotyny. Zmiany w przepisach
E-papierosy bez nikotyny. Czy są nieszkodliwe?
Na polskim rynku e-papierosy istnieją już kilkanaście lat. Niestety, chociaż miały pomóc w zwalczeniu nałogu i nie zatruwaniu środowiska i innych ludzi, najczęściej wybierane są przed młodych ludzi, często nieletnich.
Naukowcy z uniwersytetu w Birmingham wykonali badania, podczas których pobrali próbki krwi od osób, które nigdy nie paliły ani nie wapowały, i wystawili zawarte w osoczu neutrofile na parę z 40 zaciągnięć niesmakowanego e-papierosa. Połowa próbek została wystawiona na działanie pary zawierającej nikotynę pochodzącą z e-liquidu, druga połowa - na opary niezawierające nikotyny.
"Okazało się, że w obu grupach neutrofile, choć nadal żywe, zastygały w miejscu niezdolne do wykonywania swoich normalnych funkcji." - wyjaśnia dr Scott, jeden z autorów badania.
A czy wapowanie bez nikotyny, czyli z użyciem liquidów tzw. zerówek jest więc nieszkodliwe dla naszego zdrowia? Wcale nie!
"Z zaskoczeniem zauważyliśmy, że opary z e-liquidów niezawierających nikotyny miały takie same negatywne skutki, jak opary z e-liquidów, które zawierały nikotynę." - przekazali eksperci z Birmingham.
E-papierosy bez nikotyny. Obecne prawo
Obecnie młodzi ludzie (również ci niepełnoletni) mogą kupić płyny beznikotynowe za pośrednictwem automatów, a także przez internet. Nie ma również problemy z reklamą tego typu produktów.
A legalny zakup, atrakcyjny wygląd i fałszywe bezpieczeństwo e-papierosów bez nikotyny przyciąga nastolatków, których z elektronicznym papierosem w ręku mijamy na każdym kroku.
Polecany artykuł:
E-papierosy bez nikotyny. Zmiany w przepisach
Wkrótce jednak e-papierosy bez nikotyny zostaną zakazane również nieletnim. Rząd przygotowuje nowelizację ustawy, która jest konieczna "ze względu na pilną potrzebę ograniczenia zjawiska używania papierosów elektronicznych przez ludzi młodych".
"Wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących, co powoduje konieczność wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny" - można przeczytać w uzasadnieniu zmian.
Używanie elektronicznych papierosów z płynem beznikotynowym będzie zakazane jeśli chodzi o sprzedaż dla nieletnich, ale również używanie ich w miejscach publicznych, między innymi na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, na przystankach komunikacji publicznej czy też w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci.
Rząd ma zająć się dokumentem w III kwartale 2024 roku.