Reżyser Życia opublikował na swoim kanale na YouTube film poruszający problem nastoletniej depresji. Znikające dzieci, opisuje losy dwóch dziewczyn z bogatej rodziny. Mieszkają z matką w apartamentowcu i teoretycznie nie mają problemów.
- Ja w ich wieku nie miałam nawet połowy tego, co mają one - mówi załamana matka. Ale matce wydaje się, że problemy ma starsza córka, która wagaruje i pali papierosy pod szkołą. A w rzeczywistości młodsza córka, na pozór posłuszna, z dobrymi wynikami w nauce i mnóstwem zajęć dodatkowych, chce zniknąć z tego świata. Cierpi na depresję, chciałaby być niewidzialna, uważa, że to ona jest problemem. Nikt nie dostrzega jej problemów.
- Tak, żeby nie znalazł mnie nikt - pisze piosenkę, chociaż mama już powiedziała jej, że będzie lekarzem, a nie wokalistką. Dziecko robi to, czego od niego oczekują dorośli. Ale czy jest szczęśliwe? W filmie nastoletnia Ola zamiast na imprezę z siostrą wychodzi z domu i już nie wraca. Nigdy.
Film Znikające dzieci. STOP samobójstwom w nastoletniej depresji powstał na potrzeby kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, organizowanej od 2007 roku. Potrzebujący pomocy nastolatek wysyła subtelne sygnały, które rodzic powinien odczytać. Jeśli nie rodzice - to może nauczyciele lub znajomi?
Temat depresji u dzieci często jest bagatelizowany, a tymczasem w 2018 roku 746 dzieci próbowało się zabić, a udało się to 97 z nich. Dlatego edukacja w tym temacie nadal jest potrzebna - szkolenia dla nauczycieli oraz lekcja pokazowa na temat depresji wśród młodzieży, organizowane w ramach XIV edycji kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji uzyskały honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.
Czytaj: Zaburzenia adaptacyjne - jakie są przyczyny i jak się je leczy?
Zobaczcie film Reżysera Życia, w którym zagrały m. in. Roxie Węgiel, Anna Dereszowska i Wersow: