Bioderka u niemowlaka – przyczyny i leczenie dysplazji stawów biodrowych

2013-03-27 12:09

Dwumiesięczne dziecko powinno być poddane badaniu, które stwierdzi czy rozwój stawów biodrowych odbywa się prawidłowo. To ostatni dzwonek na to, by ocenić ewentualne zwyrodnienie stawu i zareagować. Bioderka u niemowlęcia powinien zbadać lekarz ortopeda, który sprawdzi, czy dziecko nie ma zwyrodnienia stawu biodrowego - dysplazji stawu biodrowego.

bioderka u niemowlaka przyczyny i leczenie dysplazji stawow biodrowych

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Przyczyny dysplazji stawów biodrowych
  2. Leczenie dysplazji stawów biodrowych
  3. Polecamy wideo: nasz ekspert wyjaśnia co robić kiedy u twojego dziecka stwierdzono dysplazję stawu biodrowego.

Staw biodrowy złożony jest z kości udowej i tak zwanej panewki (czyli wgłębienia w miednicy), otoczonych torebką stawową, więzadłami i ścięgnami. Jeśli głowa kości udowej znajduje się centralnie w odpowiednio głębokiej panewce, wszystko jest w porządku. Problem z bioderkami u niemowlaka pojawia się, kiedy głowa kości udowej nie leży centralnie w panewce lub panewka jest niewykształcona (płaska, stroma, szeroka). Dochodzi do zwyrodnienia stawu biodrowego, który nie może się wtedy prawidłowo rozwijać, jest niestabilny i zagrożony podwichnięciem lub zwichnięciem. Wada może dotyczyć jednego lub obu stawów.

>> Przeczytaj również: Jak dbać o stawy biodrowe niemowlaka?

Przyczyny dysplazji stawów biodrowych

Wrodzona dysplazja stawu biodrowego jest najczęściej występującą wadą wrodzoną u ludzi. Szacuje się, że w Polsce występuje u 4–10 proc. dzieci, 4–6 razy częściej pojawia się u dziewczynek. Przyczyna dysplazji nie jest do końca wyjaśniona, obecnie uważa się, że powstaje ona w wyniku zaburzenia rozwoju zawiązka miednicy i biodra. Dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym – jeśli więc któreś z was miało dysplazję lub wady kości i stawów, dziecko powinno być dokładniej zbadane przez ortopedę. Winne są też hormony – estrogeny i relaksyna – które po porodzie krążą przez pewien czas w organizmie dziecka. U kobiety rozluźniają one stawy w obrębie miednicy, co pozwala na poród siłami natury, u dziecka zaś wpływają na rozluźnienie torebki stawowej, więzadeł i ścięgien które mogą przez to stać się niestabilne. Dysplazja częściej występuje również u noworodków, które ważyły ponad 4000 g, ułożyły się nieprawidłowo (ułożenie poprzeczne, miednicowe) i miały ograniczone możliwości ruchu nóżek, związane z mniejszą ilością miejsca w łonie mamy. Czynnikiem ryzyka jest też małowodzie i ciąża, która trwa powyżej 40 tygodni.

>> Zobacz także: Przewijanie niemowlaka - jak zmieniać pieluchy, żeby uniknąć zwyrodnienia stawów?

Dobrze wiedzieć

Nierówne fałdy pośladkowe, czyli rowki, tworzące się między udami a pośladkami, nie muszą świadczyć o wadzie, ale jeśli tak jest u twego dziecka, na wszelki wypadek poradź się ortopedy.

Leczenie dysplazji stawów biodrowych

Stwierdzona przez lekarza rozwojowa dysplazja stawów biodrowych wymaga odpowiedniego leczenia. Specjaliści zalecają zakładanie dzieciom z dysplazją specjalnego aparatu – ortezy, który pomaga doprowadzić staw do prawidłowego stanu. Najczęściej stosowane są: poduszka Frejki, szelki na bioderka dla niemowląt tzw. uprząż Pavlika i szyna Koszli. Mają one za zadanie utrzymać nogi dziecka w odwiedzeniu na boki i zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych. Dzięki temu główka kości udowej znajduje się centralnie w panewce, a staw prawidłowo się kształtuje. Wniosek o aparat wystawia lekarz. Jest on refundowany częściowo, tzn. najpierw trzeba za niego zapłacić, a potem zwrócić się do NFZ o zwrot części kosztów. Aparat wolno zdejmować tylko podczas pielęgnacji dziecka (kąpiel niemowlaka, przewijanie). Ogranicza on swobodę ruchów, trzeba jednak przestrzegać zaleconej przez lekarza terapii, bo tylko to gwarantuje prawidłowe ukształtowanie stawu. Leczenie dysplazji za pomocą ortez wymaga też regularnych kontroli u ortopedy.

Polecamy wideo: nasz ekspert wyjaśnia co robić kiedy u twojego dziecka stwierdzono dysplazję stawu biodrowego.

miesięcznik "M jak mama"