Nawadnianie dziecka konieczne jest w sytuacji gdy ze względów zdrowotnych dochodzi do odwodnienia, czyli stanu, w którym zawartość wody spada poniżej pewnego, określonego poziomu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania narządów i tkanek.
Spis treści:
Do czego może doprowadzić odwodnienie?
W trakcie wymiotów i biegunki maluszek traci wodę, a wraz z nią elektrolity (wodne roztwory jonów soli, takich jak sód, potas, magnez czy wapń) regulujące przebieg większości funkcji życiowych. Ich niedobór może zachwiać równowagę wodno-elektrolitową, czego konsekwencją są zaburzenia pracy układów wewnętrznych, w tym zaburzenia rytmu serca, omdlenia, drżenie mięśni, obrzęki czy wzrost ciśnienia tętniczego.
Jak rozpoznać, że dziecko wymaga nawadniania?
Ponieważ utrata wody wiąże się z utratą wagi, odwodnione dziecko staje się lżejsze. Są to jednak różnice niemal niezauważalne przez rodziców, zwłaszcza jeśli wcześniej nie znali dokładnej wagi dziecka.
Jednak to, że dziecko jest odwodnione, można poznać po kilku charakterystycznych objawach – każdy z nich powinien wzbudzić czujność rodzica:
- suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej
- brak łez podczas płaczu
- apatia bądź rozdrażnienie
- ciemne zabarwienie moczu i mała jego ilość (albo dziecko w ogóle nie moczy pieluszek)
- oczy i ciemiączko zapadnięte
- zmniejszone napięcie skóry: ujęta w dwa palce i puszczona – nie wraca od razu na swoje miejsce
- osłabienie
- chrapliwy głos
- wiotkość
Czytaj: Objawy odwodnienia u dziecka. Jak rozpoznać odwodnienie?
Czym nawadniać dziecko?
Kategorycznie zabrania się podczas dolegliwości podawać wodę gazowaną (nawet jeśli została wygazowana), a także soki. Dlaczego? Ich spożycie może nasilić biegunkę!
Po co w takim razie powinna sięgnąć mama chorego dziecka, któremu grozi odwodnienie? W pierwszych godzinach pojawienia się objawów chorobowych warto skorzystać z doustnych płynów nawadniających, które znalazły się dzięki Światowej Organizacji Zdrowia na liście leków podstawowych.
Nawadnianie dziecka: czym są doustne płyny nawadniające?
Doustne płyny nawadniające to roztwór zawierający glukozę, potas i sód. Charakteryzuje się on wysoką osmolarnością (liczba moli substancji osmotycznie czynnych w 1 litrze roztworu), co sprzyja wchłanianiu się wody w jelicie cienkim, czyli zapobiega niebezpiecznemu odwodnieniu organizmu.
Doustne płyny nawadniające nie mają na celu zatrzymać biegunki lub wymiotów. Chodzi o to, by zacząć stosować je dość szybko, najlepiej na początku pojawienia się dolegliwości. Dzięki szybkiemu działaniu można uniknąć hospitalizacji, nawadniania dożylnego oraz powikłań związanych z odwodnieniem. Często rodzice boją się podawać niemowlęciu czegoś na własną rękę i czekają do konsultacji z lekarzem.
Czytaj: Rotawirusy. Objawy u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka
Czy doustne płyny nawadniające można podawać niemowlakowi?
Jeśli jest taka potrzeba, koniecznie! Doustne płyny nawadniające są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla niemowląt. Najbardziej narażone na odwodnienie są dzieci właśnie poniżej 4 roku życia. To właśnie ci najmłodsi tracą płyny najszybciej. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o intensywny metabolizm dzieci, większą proporcję powierzchni ciała do objętości, mniejszą rezerwę płynową i zależność od rodziców.
Jak podawać niemowlęciu doustny płyn nawadniający?
Organizm dziecka zostanie nawodniony, jeśli będzie przyjmować ono co kilka minut łyżeczkę lub niewielki łyk płynu nawadniającego. Gdyby okazało się, że niemowlę nadal wymiotuje, a jego stan się nie poprawia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
W aptekach dostępne są smakowe preparaty, które powinny smakować dzieciom. Przygotowanie napoju jest proste: saszetkę proszku należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody. Doustny płyn nawadniający nie szkodzi, kiedy stosuje się go profilaktycznie.