Krok po kroku: jak zdeponować krew pępowinową w banku komórek macierzystych?

2012-02-13 17:21

W ostatnich latach w Polsce powstało kilka banków krwi pępowinowej, w których można zdeponować komórki macierzyste, pobrane po porodzie z łożyska matki. Krew pępowinowa może zostać użyta w przyszłości do ewentualnej terapii dziecka i w konsekwencji może uratować mu życie. Jakie są poszczególne kroki deponowania krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych?

Krok po kroku: jak zdeponować krew pępowinową w banku komórek macierzystych?

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Wybierz bank krwi pępowinowej
  2. Podpisz umowę z bankiem komórek macierzystych
  3. Przekaż położnej zestaw pobraniowy
  4. Pobranie krwi pępowinowej
  5. Transport krwi pępowinowej do banku
  6. Preparacja i przechowywanie krwi pępowinowej
  7. Opłaty za zdeponowanie krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych

Wybierz bank krwi pępowinowej

W Polsce działa kilka banków krwi pępowinowej, w których można zdeponować komórki macierzyste. Zasięgnijcie o nich informacji, oceńcie profesjonalizm – sprawdźcie np., czy dany bank krwi pępowinowej ma akredytację AABB (American Association of Blood Banks), porównajcie ceny, zasięg działania (liczba szpitali, z którymi bank ma podpisane umowy) i dokonajcie wyboru.

Podpisz umowę z bankiem komórek macierzystych

Po skontaktowaniu się z wybranym bankiem odwiedzi was jego przedstawiciel. Gdy będziecie już zdecydowani na usługę – podpiszecie umowę. W tym momencie trzeba uiścić opłatę wstępną (a w niektórych bankach – całą kwotę). Po podpisaniu umowy otrzymacie oznakowany i przygotowany specjalnie dla waszego dziecka tzw. zestaw pobraniowy, zawierający wszystkie niezbędne elementy służące do pobrania krwi pępowinowej.

Przekaż położnej zestaw pobraniowy

Gdy będziecie wybierać się do porodu, musicie koniecznie pamiętać o zabraniu ze sobą zestawu pobraniowego. Przekażecie go położnej, która będzie towarzyszyć wam podczas porodu.

Pobranie krwi pępowinowej

Krew pobierana jest z pępowiny tuż po narodzinach dziecka i odpępnieniu (czyli po przecięciu pępowiny). Pobiera ją przeszkolona w tym zakresie położna lub lekarz. Jest to procedura prosta, całkowicie nieinwazyjna i niezaburzająca przebiegu porodu. Jest bezbolesna dla dziecka i matki. Zabieg trwa ok. 5 minut. Krew pępowinową można pobrać też w trakcie rozwiązania ciąży mnogiej i przy operacji cesarskiego cięcia. Uwaga: po porodzie powinniście zawiadomić telefonicznie pracownika banku o tym, że krew została pobrana.

Transport krwi pępowinowej do banku

Krew pępowinowa jest pobierana do pojemnika pobraniowego, w którym znajduje się płyn zapobiegający procesowi krzepnięcia krwi. Szpital przygotowuje krew do transportu, a bank zleca jej przewiezienie do laboratorium. Kurier zabiera do badania także próbkę krwi matki.

Preparacja i przechowywanie krwi pępowinowej

W laboratorium krew zostaje poddana badaniom. Większość laboratoriów ogranicza się do podstawowych badań (objętość, morfologia), a najlepsze przeprowadzają również zaawansowane badania wirusologiczne i bakteriologiczne, a także oznaczają liczbę leukocytów i badają ich żywotność. Pojemniki z próbkami krwi pępowinowej są umieszczane w komorze wypełnionej oparami ciekłego azotu w temp. ok. –190°C.

Opłaty za zdeponowanie krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych

Wykonanie wszystkich badań trwa ok. 2 tygodni. Jeżeli wyniki są dobre, rodzice wnoszą opłatę zasadniczą i dostają certyfikat zdeponowania krwi pępowinowej dziecka. Koszty: ok. 600 zł opłaty wstępnej plus 1500–2000 opłaty zasadniczej i roczny abonament w wysokości ok. 450 zł.

miesięcznik "M jak mama"