Spis treści
Pleśniawki (tak nazywamy kandydozę u niemowląt) to zakażenie grzybicze. Niekiedy matka myli pleśniawki w jamie ustnej z resztkami mleka, które są w buzi niemowlaka i dopiero pediatra zwraca na nie uwagę podczas badania. Pleśniawkom u dzieci sprzyja zła higiena, ale mogą wystąpić też po kuracji antybiotykiem. Pleśniawki na języku mogą pojawić się w buzi niemowlaka już 5–6 dni po porodzie – w takim wypadku mogą być efektem niewyleczonej infekcji grzybiczej mamy, którą dziecko zaraża się podczas porodu. Ale pleśniawki u dziecka mogą też pojawić się w 2. lub 3. miesiącu życia i później – jako wynik zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej. Dzieje się tak, gdy dziecko ma obniżoną odporność (np. podczas ząbkowania), po leczeniu antybiotykami czy z powodu nieprzestrzegania przez rodziców zasad higieny. Dziecko może się także zarazić pleśniawkami, ssąc zakażoną drożdżakami pierś mamy czy oblizany przez nią smoczek.
Pleśniawki u dziecka: leczenie
Pleśniawki u dziecka same nie znikną, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie tylko dlatego, że nieleczone pleśniawki po pewnym czasie pokryją śluzówki niemowlaka grubym, kremowym kożuchem. Pleśniawki na śluzówkach sprawiają dziecku ból, utrudniając ssanie – niemowlę może gorzej przybierać na wadze, być apatyczny albo rozdrażniony, źle sypiać.
W celu leczenia pleśniawek pediatra przepisuje zwykle środek antyseptyczny i przeciwgrzybiczy w płynie. Lekarz zaleca też sposób i częstotliwość podawania leku – zazwyczaj trzeba go zakraplać dziecku do buzi albo zmoczonym w leku patyczkiem kosmetycznym smarować zmiany. Uwaga: lek na pleśniawki nakładaj delikatnie, by nie zedrzeć pleśniawek – jeśli niechcący je oderwiesz, śluzówki zaczną krwawić, co sprawi dziecku spory ból. Jeśli karmisz piersią, smaruj lekiem na pleśniawki również brodawki sutkowe (bo infekcja może się z nich przenieść z powrotem do buzi dziecka), a jeśli mieszanką – pamiętaj, by dokładnie sterylizować butelki i smoczki po każdym karmieniu.
Polecamy: Oblizywanie smoczka - czy to bezpieczne?
Nawracające pleśniawki
Jak każde zakażenie grzybicze, tak i pleśniawki mają skłonność do nawrotów. By zapobiec ich pojawieniu się u dziecka, przestrzegaj zasad higieny – często myj ręce (zwłaszcza po wizycie w toalecie). O to samo poproś wszystkich domowników i gości. Jeśli karmisz piersią, myj sutki ciepłą wodą przed i po karmieniu; gdy karmisz niemowlę mieszanką, dokładnie myj i wyparzaj butelki i smoczki. Jeśli dziecko musi przyjmować antybiotyki, na zlecenie lekarza podawaj dodatkowo preparaty na bazie kwasu mlekowego – np. Lakcid, Lacidofil (rodzaj preparatu zawsze ustal z lekarzem), które pomagają utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit.
Pleśniawki to nadkażenie grzybicze jamy ustnej. Ale może ono także pojawić się w okolicach intymnych, a szczególnie łatwo o to, gdy dziecko nosi pieluszkę.
Polecamy: Grzybica piersi: przyczyny, objawy, leczenie
miesięcznik "M jak mama"