Różyczka wrodzona: skutki zespołu różyczki wrodzonej u dziecka

2020-02-19 10:30

Różyczka wrodzona jest efektem zakażenia się przez ciężarną wirusem różyczki i prowadzi do ciężkich wad wrodzonych u dziecka. Jakie mogą być skutki zespołu różyczki wrodzonej?

Różyczka wrodzona

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Różyczka wrodzona w Polsce
  2. Przyczyny zespołu różyczki wrodzonej
  3. Skutki zakażenia różyczką w ciąży
  4. Objawy różyczki wrodzonej u dziecka
  5. Szczepienia a różyczka wrodzona
  6. Co jeszcze może powodować wysypkę u dziecka?

Różyczka wrodzona powoduje ciężkie wady wrodzone u noworodka (m.in. głuchotę, wady serca, małogłowie, upośledzony rozwój psychoruchowy) i jest efektem zakażenia się przez kobietę w ciąży wirusem różyczki. Sprawdź, jak uniknąć zespołu różyczki wrodzonej.

W artykule przeczytasz:

  1. Różyczka wrodzona w Polsce
  2. Przyczyny zespołu różyczki wrodzonej
  3. Skutki zakażenia różyczką w ciąży
  4. Objawy różyczki wrodzonej u dziecka
  5. Szczepienia a różyczka wrodzona

Różyczka wrodzona w Polsce

W Polsce odnotowuje się mało przypadków zespołu różyczki wrodzonej (tylko kilka rocznie), ale wciąż nie zostały one wyeliminowane całkowicie.

Przyczyną jest zbyt duża zachorowalność na różyczkę. Celem WHO jest zmniejszenie zachorowalności do 1 przypadku na milion mieszkańców. W Polsce ten wskaźnik jest znacznie wyższy - w naszym kraju odnotowuje się ponad 90 procent zachorowań całej Unii Europejskiej!

W 2018 roku odnotowano 450 przypadków zachorowań na różyczkę - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Z roku na rok liczba spada, ale wskaźniki wciąż są za wysokie. Wynika to z różnych czynników: stosunkowo niedawnego wprowadzenie obowiązkowych szczepień (chorują niezaszczepieni chłopcy) oraz... błędnych diagnoz lekarskich. Część lekarzy błędnie kwalifikuje wysypkę jako różyczkę.

Przyczyny zespołu różyczki wrodzonej

Przyczyną różyczki wrodzonej jest zakażenie kobiety wirusem różyczki w ciąży. Im wcześniej to nastąpi, tym groźniejsze powikłania mogą wystąpić u płodu.

Uznaje się, że najbardziej niebezpieczny jest kontakt ciężarnej z wirusem w 1 trymestrze ciąży (część lekarzy wskazuje tutaj pierwsze cztery tygodnie ciąży, kiedy większość mam nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży; inni jako newralgiczny wskazują 8. tydzień ciąży).

Czytaj: Szczepienia w ciąży - kiedy warto je robić?

Skutki zakażenia różyczką w ciąży

Wady wrodzone występują u 50 procent dzieci, których mamy miały styczność z wirusem różyczki na początku ciąży. Po ukończeniu 13. tygodnia ciąży prawdopodobieństwo wystąpienia wad spada do 30 procent, a po upływie 18. tygodnia ciąży wynosi zero.

Czytaj: Organogeneza człowieka: co to za proces?

Badanie na toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię - jak wygląda badanie IgG i IgM?

Warto wiedzieć

W niektórych krajach zakażenie wirusem różyczki w ciąży jest wskazaniem do jej zakończenia. Ciężarne muszą podjąć decyzję samodzielnie, w zgodzie z własnym sumieniem.

Najpierw jednak przeprowadzane są badania, które wskazują, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Objawy różyczki wrodzonej u dziecka

Do objawów różyczki wrodzonej u dziecka należą:

Z reguły lekarze nie mają problemu ze zdiagnozowaniem zespołu różyczki wrodzonej u dziecka. W niektórych przypadkach (np. niewielkich wad serca) różyczka wrodzona może jednak zostać niewykryta.

Szczepienia a różyczka wrodzona

W latach 70. XX wieku wprowadzono obowiązkowe szczepienia na różyczkę. Objęte były nimi głównie dziewczęta, które ukończyły 13. rok życia.

Obecnie szczepionka MMR podawana jest wszystkim dzieciom, które ukończyły 13. miesiąc życia. Drugą dawkę podaje się po ukończeniu 10. roku życia. Szczepionka zapewnia dożywotnią odporność. Działa w 98 procentach przypadków.

Sprawdź: Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Szczepionki skojarzone - przed czym chronią szczepienia typu 6w1 lub 5w1

Co jeszcze może powodować wysypkę u dziecka?

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?
Sonda
Chorowałaś na różyczkę w dzieciństwie?