5 najczęstszych pytań o leczenie przeziębienia u niemowlaka: sprawdź, czy znasz odpowiedzi

2016-02-28 14:17

5 najczęstszych pytań o leczenie przeziębienia u niemowlaka: sprawdź, czy znasz odpowiedzi. Jak rozpoznać chorobę u kilkumiesięcznego dziecka? Jak leczyć jego katar i kiedy iść do lekarza? To typowe wątpliwości każdej mamy, które chcemy rozwiać.

Przeziębienie u niemowlaka

i

Autor: thinkstockphotos.com Przeziębienie u niemowlaka można zwalczyć domowymi sposobami.

Spis treści

  1. Przeziębione niemowlę: jak pomóc niemowlakowi, który jest przeziębiony i marudny?
  2. Przeziębione niemowlę: co robić, gdy malutkiemu dziecku dokucza katar?
  3. Przeziębione niemowlę: czy trzeba iść do lekarza z niemowlakiem, który ma gorączkę i katar?
  4. Przeziębione niemowlę: jak rozpoznać przeziębienie?
  5. Przeziębione niemowlę: jak szybko zbić temperaturę?
  6. Polecamy wideo: Syrop z cebuli - płynne zdrowie

Kilkumiesięczne niemowlę nie powie ci, że źle się czuje. Dlatego musisz sama zgadywać, co mu jest, i domyślać się, jak mu pomóc. A ponieważ jako młoda mama nie masz w tej materii jeszcze zbyt dużego doświadczenia, jesteś pełna obaw i wątpliwości. Odpowiadamy więc na najczęstsze pytania świeżo upieczonych rodziców dotyczące choroby dziecka.

Przeziębione niemowlę: jak pomóc niemowlakowi, który jest przeziębiony i marudny?

Aby poprawić dziecku nastrój, postaraj się ulżyć mu w jego dolegliwościach. Posmaruj klatkę piersiową maścią z eukaliptusem, która ułatwi oddychanie mimo zatkanego noska. Podobne działanie ma nawilżanie powietrza w pokoju: wieszaj mokre, czyste ręczniki na grzejnikach lub włącz nawilżacz. Podawaj dziecku dużo płynów, bo to konieczne przy infekcji: po 6. miesiącu życia może to być herbatka malinowa lub napar z lipy, które rozgrzewają i mają działanie napotne. Możesz też wykąpać maluszka w wodzie z naparem z tymianku, który działa bakteriobójczo i relaksująco (4 stołowe łyżki tymianku na 2 litry wrzątku).

Czytaj także: Czy inhalacje z olejków można stosować u niemowląt?

Przeziębione niemowlę: co robić, gdy malutkiemu dziecku dokucza katar?

Zakatarzonemu niemowlęciu trzeba często udrożniać nosek, zwłaszcza przed jedzeniem i spaniem, ponieważ sam nie potrafi wydmuchać wydzieliny i ma trudności z oddychaniem. Najpierw wpuść mu do nozdrzy sól fizjologiczną albo roztwór wody morskiej, które nawilżą śluzówkę i rozmiękczą wydzielinę – ułatwi to oczyszczenie nosa. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze jest odciąganie kataru aspiratorem. Smaruj skórę pod nosem maścią majerankową i jak najczęściej trzymaj niemowlaka w pozycji pionowej, np. nosząc go na rękach. Podłóż też pod materacyk łóżeczka książki lub zwinięte ręczniki, by unieść go z jednej strony. Jeśli smyk będzie spał z główką uniesioną wyżej, lżej mu będzie oddychać.

Przeziębione niemowlę: czy trzeba iść do lekarza z niemowlakiem, który ma gorączkę i katar?

U kilkumiesięcznego dziecka każda infekcja może być groźna, dlatego lepiej iść do lekarza, zwłaszcza jeżeli pojawi się u niego wysoka temperatura. Nawet zwykły katar może być początkiem poważniejszej infekcji (np. bakteryjnej – świadczy o tym żółtawy kolor wydzieliny z nosa) lub przerodzić się np. w zapalenie ucha. Konsultacji wymaga też sytuacja, gdy lekkie objawy obserwowane od kilku dni zaczynają się nasilać lub dołączają do nich nowe.

Przeziębione niemowlę: jak rozpoznać przeziębienie?

Rozdrażnienie, płacz i zachowanie inne niż zwykle to pierwsze symptomy choroby. Po kilku godzinach lub następnego dnia pojawią się dodatkowe sygnały: infekcje górnych dróg oddechowych zaczynają się np. katarem lub kaszlem. Gdy niemowlak nie chce jeść ani pić, może boleć go gardło, a jeżeli łapie się za uszko, pociera rączką o główkę i bardzo płacze, np. przekręcając się w czasie snu na boczek – możesz podejrzewać zapalenie ucha, które wiąże się z silnym bólem. Charakterystyczna dla chorób wirusowych jest też gorączka powyżej 38°C (temperatura 37,3–38°C to u niemowląt jedynie stan podgorączkowy).

Czytaj także: Trzydniówka u dziecka: czy trzeba iść do lekarza? Rozmowa z pediatrą

Przeziębione niemowlę: jak szybko zbić temperaturę?

Jeżeli niemowlę ma stan podgorączkowy, nie musisz nic robić, bo taka temperatura jest potrzebna organizmowi do walki z wirusami. Gdy jednak termometr pokazuje więcej niż 38°C, obniżaj gorączkę, by nie dopuścić do drgawek lub nadmiernego wysiłku serca. Zastosuj lek przeciwgorączkowy (paracetamol lub ibuprom) – u kilkumiesięcznych dzieci najlepiej sprawdza się syrop, a jeśli maluch wymiotuje po syropie – zastosuj czopki. Jeżeli nie chcesz podawać leku bez konsultacji z lekarzem, możesz zmniejszyć temperaturę, stosując chłodny okład.

Polecamy wideo: Syrop z cebuli - płynne zdrowie