Badanie moczu u niemowlaka wykonuje się z różnych powodów. Zadanie pobrania i dostarczenia próbki do badania spoczywa oczywiście na rodzicach.
Pozornie sprawa wydaje się prosta. Każdy przecież oddawał już mocz do analizy, a mocz dziecka bada się tak samo jak mocz dorosłego. W przypadku malucha jednak prawdziwy problem stanowi „złapanie” moczu do odpowiedniego pojemniczka.
Niemowlęta nie siusiają na życzenie, kręcą się, denerwują. Dodatkowo zwykle czas nagli - mocz od niemowlaka zwykle pobierany jest wtedy, gdy ten ma gorączkę nieznanego pochodzenia i lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego. Aby wyjść z tej próby zwycięsko, warto wiedzieć, jak się za to zabrać i jak pobrać próbkę moczu od dziecka.
Spis treści
- Przygotuj się do pobrania
- Specjalne woreczki na moczu dziecka
- Jak pobrać mocz na posiew?
- Jak zmobilizować dziecko do oddania moczu na badanie?
Przygotuj się do pobrania
Przed pobraniem moczu trzeba przede wszystkim bardzo dobrze umyć okolice cewki moczowej. Najlepiej to zrobić za pomocą wacików zamoczonych w letniej przegotowanej wodzie.
W przypadku chłopców myjemy także skórę pod napletkiem (czasami widoczna jest tam biaława substancja, zwana mastką, którą należy usunąć), u dziewczynek rozchylamy także szpary sromowe, zachowując kierunek mycia z góry na dół (w stronę odbytu) do przodu. Jeśli jest to możliwe, mocz pobieramy rano, jeszcze przed karmieniem.
Uwaga! Jeśli złapiemy mocz w nocy i musimy czekać do rana, przechowujemy go w lodówce w temperaturze +4 st. C, maksymalnie dobę.
Specjalne woreczki na moczu dziecka
Aby pobrać mocz, trzeba zdjąć dziecku pieluszkę i ze specjalnym pojemniczkiem czekać na mocz albo przykleić na oczyszczone okolice intymne specjalny woreczek. Wcześniej jednak trzeba oczyszczone okolice dokładnie osuszyć. Dopiero wtedy woreczek będzie dobrze przylegał do skóry.
Plastikowe woreczki do pobierania moczu u niemowląt sprzedawane są w aptekach w dwóch wersjach: dla chłopców i dla dziewczynek. Różnią się kształtem otworków, dopasowanych do kształtu narządów dziecka. Woreczki przykleja się do okolic pochwy lub członka malca, używając do tego umieszczonych tam pasków klejących, które przytrzymują folię w odpowiednim miejscu.
Po zdjęciu woreczka skórę, do której przylegał pasek z klejem, warto posmarować kremem ochronnym, by zapobiec podrażnieniu delikatnego ciała dziecka.
Po „złapaniu” moczu w woreczek, trzeba go jak najszybciej przelać do specjalnego pojemniczka przeznaczonego do przechowywania moczu.
Czytaj również: Jakie badania robi się dziecku do 6. miesiąca życia?
Badanie kału - jak się przygotować i właściwie pobrać próbkę?
Jak pobrać mocz na posiew?
W tym przypadku sprawa jest nieco bardzie skomplikowana, bo nie można moczu potrzebnego do takiej analizy pobierać do woreczków przyklejanych do okolic intymnych. Trzeba będzie „złapać w locie” środkowy strumień moczu do specjalnego pojemniczka do posiewu (do kupienia w aptece).
Oznacza to, że pierwszą porcję moczu niemowlę powinno oddać do pieluszki, a następną do otwartego bezpośrednio przez pobraniem pojemniczka. Wcześniej jednak trzeba odkazić okolice intymne. Najlepiej zrobić to antyseptykiem.
Jak zmobilizować dziecko do oddania moczu na badanie?
Dzieci najczęściej siusiają pod wpływem zimna. Dlatego warto starsze dziecko postawić np. boso na podłodze w łazience i poczekać chwilę. W przypadku niemowlęcia, zdejmij mu pieluszkę i czekaj. Wcześniej możesz go nakarmić.