Dlaczego niemowlę płacze? Najczęstsze przyczyny płaczu niemowlaka

2012-10-04 17:35

Dlaczego niemowlę płacze? Maluch może popłakiwać z różnych powodów i nie zawsze uda ci się rozpoznać właściwy. Warto wtedy sprawdzić, czy przyczyna płaczu niemowlaka nie jest z gatunku „ubraniowych” lub „zdrowotnych”. Oto najczęstsze przyczyny płaczu niemowlęcia.

Niezbędnik na spacer z niemowlakiem: do przewijania

i

Autor: _photos.com|photos.com Dobrym zwyczajem jest przewijanie malca jeszcze przed wyjściem na spacer. Gdyby jednak na spacerze zdarzył się wam mały „wypadek”, warto mieć na podorędziu podróżny przewijak (albo chociaż tetrową pieluszkę, którą podłożysz malcowi pod pupę w trakcie zmiany pieluszki). Niezbędne będą wilgotne chusteczki, dwie pieluszki i torebki na zużyte pieluszki. Na spacer z niemowlakiem zabierz również krem przeciw odparzeniom.

Spis treści

  1. Przyczyny płaczu niemowlaka: przepełniona pieluszka
  2. Przyczyny płaczu niemowlaka: odparzenia
  3. Przyczyny płaczu niemowlaka: zatkany nosek
  4. Przyczyny płaczu niemowlaka: podwyższona temperatura

Przyczyny płaczu niemowlaka: przepełniona pieluszka

W jednorazówkach dzieci zazwyczaj mają sucho (chyba że pieluszka jest przepełniona bądź kiepskiej jakości). Przyczyna płaczu niemowlaka może być jednak „grubsza”. Nawet jeśli nic nie wyczuwasz, rozepnij pieluszkę i sprawdź, czy faktycznie nic w niej nie ma, bo niekiedy – choć to rzadkość – stolce niemowląt są bezwonne.

Przyczyny płaczu niemowlaka: odparzenia

Czyli stan, kiedy skóra pod pieluszką jest czerwona, gorąca w dotyku, wygląda na poparzoną. Dolegliwości mogą obejmować nie tylko pośladki, ale także część ud i pachwiny. Odparzoną skórę trzeba przemyć ciepłą, przegotowaną wodą bez dodatku środków myjących, bardzo delikatnie osuszyć (najlepiej papierowym ręcznikiem), posmarować kremem łagodzącym odparzenia i pozwolić dziecku poleżeć z gołą pupą, bo świeże powietrze przyspiesza gojenie się skóry. Gdy malec bardzo płacze, można podać mu środek przeciwbólowy.

Przyczyny płaczu niemowlaka: zatkany nosek

Niemowlę nie umie oddychać przez usta. Gdy nosek jest zablokowany, dziecko jest rozdrażnione. Chwilową ulgę przynosi mu jedynie płacz, podczas którego spływające do nosa łzy rozpuszczają zaschniętą wydzielinę i ułatwiają oddychanie. Możesz pomóc maluszkowi, udrażniając mu nosek specjalnym aspiratorem bądź solą fizjologiczną.

Przyczyny płaczu niemowlaka: podwyższona temperatura

Zazwyczaj zwiastuje infekcję, ale może też świadczyć o przegrzaniu. O podwyższonej temperaturze u niemowlęcia możemy mówić, gdy, mierzona w odbycie, przekracza 37,5°C. Temperatura w granicach 37,5 –38,4°C oznacza stan podgorączkowy i nie ma potrzeby jej obniżania, zwłaszcza, gdy podejrzewasz, że maluch złapał wirusa. W temperaturze ok. 38ºC białka odpornościowe organizmu najskuteczniej zwalczają bowiem infekcję. Trzeba zareagować dopiero, gdy temperatura mierzona w odbycie osiągnie poziom 38,5–39ºC Jest ona wtedy niekorzystna dla organizmu, bo może wywołać drgawki i zmusza serce do dużego wysiłku. Obniżysz ją, podając dziecku preparat przeciwgorączkowy (paracetamol albo ibuprofen). Dawkę leku zawsze trzeba dopasować do wagi i wieku dziecka (szczegółowe informacje na temat dawkowania są w ulotce). Pomagają też chłodne okłady. Zmoczony w chłodnej, ale nie zimnej, wodzie ręcznik przykładaj na czoło i kark malucha, a jeśli to nie pomaga, owiń nim łydki dziecka. Skuteczne jest też nacieranie ciała i rączek malucha mokrą myjką, a także kilkuminutowa kąpiel w temperaturze o dwa stopnie niższej od tej, jaką ma dziecko. Nie kąp jednak malucha w zimnej wodzie, bo możesz w ten sposób spowodować szok termiczny.

miesięcznik "M jak mama"