Gorączka przy ząbkowanie u niemowląt to tylko jeden z dokuczliwych objawów podczas wyrzynania się pierwszych ząbków. Ząbkowanie to trudny czas i dla rodziców, i dla maluszka.
Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj około 6 -7 miesiąca życia (czasem wcześniej) i mogą być widoczne w buzi nawet po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów ząbkowania. Przez cały ten czas maluszek może być niespokojny, płaczliwy, odczuwać niechęć do jedzenia. Równie często u malca zdarza się gorączka przy ząbkowaniu.
Czytaj: Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania
Spis treści
Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?
Gdy dziecko ząbkuje, dziąsła są lekko obrzęknięte, rozpulchnione, a samo miejsce, przez które lada moment przebije się ząbek – zaczerwienione. Wiąże się to z niewielkim stanem zapalnym dziąseł, wywołanym przez wyrzynający się ząb. Reakcją organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, jest wtedy wyższa niż normalnie temperatura ciała, czyli gorączka u niemowlaka.
Zazwyczaj jest ona tylko podwyższona - pojawia się stan podgoraczkowy - mierzona w uchu nie przekracza 38 stopni C, a w odbycie 38,5 stopni C – do tych wartości może być traktowana jako stan fizjologiczny towarzyszący ząbkowaniu.
Ponieważ jednak w trakcie ząbkowania dziecko jest osłabione, może przyplątać się jakaś infekcja. Dlatego jeśli temperatura jest wyższa, albo towarzyszą jej kaszel, biegunka lub wymioty, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo te objawy świadczą o tym, że dziecko nie tylko ząbkuje, ale również jest chore.
Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?
. Gdy jednak dziecko ma temperaturę 38,5 stopnia C lub wyższą, konieczna jest szybka interwencja. Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji: podając maluszkowi preparat na bazie paracetamolu albo ibuprofenu w dawce dopasowanej do jego wagi.
Forma leku ma znaczenie wówczas, jeśli oprócz gorączki występują dolegliwości dodatkowe takie jak kaszel, biegunka lub wymioty. Gdy malec kaszle lub wymiotuje, lepszy będzie lek w formie czopka. Jeśli ma biegunkę, podajemy lek w formie płynu.
Ciało gorączkującego dziecka należy schłodzić (a nie, jak radzono dawniej, przykrywać – wtedy gorączka jeszcze wzrośnie). Dziecko trzeba lekko ubrać, można też wykąpać w wodzie o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała lub położyć na brzuszek i czoło chłodny kompres.
Dziecko powinno jak najwięcej pić, by się nie odwodniło – karmione piersią należy jak najczęściej przystawiać, karmionemu butelką zaś podawać letnią, przegotowaną wodę.
Czytaj: Żele na ząbkowanie: czy warto je stosować? [PRAWDY I MITY]
Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki