Grypa u niemowląt jest groźna głównie dlatego, że ma ciężki przebieg i daje powikłania. Początkowo jej objawy przypominają przeziębienie, ale w odróżnieniu od niego, grypa rozwija się bardzo szybko.
Typowym objawem grypy u niemowląt jest wysoka gorączka (przekraczająca 39°C).
Spis treści:
Sprawdź również: Kalendarz rozwoju dziecka
Aktualny kalendarz szczepień - sprawdź aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych
Jakie są objawy grypy u niemowlaka?
Grypa to wirusowa choroba, dlatego grypy u niemowlęcia nie leczy się antybiotykami. Niemowlę tak samo jak chory dorosły odczuwa silne bóle mięśni i stawów, pozostałe objawy mogą przypominać przeziębienie są jednak dużo silniejsze i mają charakter nagły.
Typowym objawem jest:
- wysoka gorączka (przekraczająca 39°C)
- silne bóle mięśni i stawów
- niekiedy katar
- suchy kaszel
- brak apetytu
- biegunka i problemy trawienne
Jak leczyć grypę u niemowlaka?
Niemowlę chore na grypę musi zbadać lekarz. Maluch powinien zostać w domu, trzeba zrezygnować ze spacerów oraz z kontaktów z innymi dziećmi, ponieważ grypa jest choroba zakaźną.
Maluszkowi choremu na grypę należy podawać lek przeciwgorączkowy w dawce zaleconej przez lekarza. Niemowlę musi dużo pić. Trzeba je często karmić, podając niewielkie ilości jedzenia, ale nie zmuszać, jeśli nie ma ochoty.
Gdy malec reaguje na grypę biegunką, trzeba obserwować, czy się nie odwadnia. Bardzo ważne jest wtedy wspomniane regularne podawanie płynów (w małych ilościach i najlepiej chłodnych, by nie prowokować wymiotów).
Po upływie 3–5 dni maluszek powinien poczuć się lepiej. Po ustąpieniu objawów dziecko powinien obejrzeć lekarz, by ocenić, czy nie doszło do komplikacji – wśród najczęstszych wymieniane są: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego.
Zapobieganie grypie u niemowląt
Trudno jest ustrzec dziecko przed grypą, ponieważ osoba chora zaraża nią zanim wystąpią pierwsze objawy infekcji. Grypa roznosi się drogą kropelkową w czasie kichania, kasłania czy poprzez dotyk rączek, którymi niemowlę ocierało np. nosek.
Jeśli maluszek chodzi do żłobka, gdzie jest największe ryzyko zakażenia, może mieć kontakt z chorym kolegą - a wiadomo, że maluchy nie przestrzegają zasad higieny.
Dlatego najlepszych sposobem na uniknięcie infekcji jest szczepienie dzieci. Szczepienia niemowląt przeciwko grypie można wykonać już u dzieci po 6 miesiącu życia. Szczególnie zalecane są dzieciom z grupy wysokiego ryzyka (z anemią, obniżoną odpornością itd).
Szczepienia zmieniają się co sezon (są dostosowywane do rodzaju wirusów aktywnych w danym regionie i w danym roku), dlatego warto je powtarzać co roku. Nawet jeśli po szczepionce dziecko zachoruje na grypę wywołaną innym rodzajem wirusa, to przebieg choroby będzie dużo łagodniejszy.
Przeczytaj również: Powikłania po grypie - groźne szczególnie dla kobiet w ciąży
Szczepionka na grypę dla dzieci - rodzaje, działanie, przeciwwskazania
miesięcznik "M jak mama"