Sposoby na to, by uspokoić niemowlę, są różne, a każdy rodzic prędzej czy później odkryje, co najlepiej pomaga na płacz niemowlaka. Gdy niemowlę płacze, warto wypróbować poniższe metody. Co możesz zrobić, by niemowlę przestało płakać?
Wyjąć niemowlaka z łóżeczka i przytpić. Z bliskości rodzica dziecko czerpie poczucie bezpieczeństwa.
Kołysać – w ramionach, kołysce, wózeczku. Bujanie to dobry sposób na to, by uspokoić niemowlę, gdyż jest to ruch znany mu dobrze z czasów, kiedy jeszcze było w brzuszku.
Delikatnie głaskać je po buzi, zaczynając od czoła, przez powieki aż do policzka. Taki mini masaż sprawia, że malec odruchowo zamyka oczka. Może przy tym zasnąć, jeśli jest zmęczony.
Nosić, jednocześnie masując plecki. Lekkie, koliste ruchy dłoni stympują wydzielanie endorfin, zmniejszających stres. Możesz też położyć się razem z dzieckiem na łóżku, przytpić do niego i powoli, bardzo delikatnie głaskać je po pleckach albo brzuszku.
Jak uniknąć płaczu dziecka? Sprawdź, czego nie lubi niemowlę
Co męczy niemowlaka?
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Ułożyć malca na brzuszku tak, by oglądał świat z innej perspektywy.
Włożyć mu do łóżeczka kilka zabawek, które zwrócą jego uwagę. Grające maskotki, karuzela czy przytpanka z pozytywką albo mechanizmem imitującym bicie serca zaciekawią dziecko i odwrócą uwagę od innych niż choroba przyczyn dyskomfortu.
Potańczyć z dzieckiem w ramionach (przytrzymując przy tym główkę) i pośpiewać mu. Taka forma aktywności może zaciekawić malca na tyle, że przestanie płakać.
Zawinąć dziecko ciasno w powijaki z lekkiego kocyka albo prześcieradła. Wiele niemowląt jest bowiem zaniepokojonych ruchami swoich własnych rąk i nóg, a taki „kokon”, w którym niemal nie mogą się poruszać, przypomina im bezpieczne czasy w brzuchu mamy. Kocyk albo prześcieradło trzeba złożyć na pół i położyć na nim dziecko tak, by jego szyja znalazła się nad linią zgięcia. Potem przykryj malca jednym bokiem tkaniny, zawijając ją pod jego plecki. To samo zrób z drugim bokiem materiału. Brzegi podwiń pod nóżki malca.
Ponosić w chuście. To trzy metody w jednej: chusta daje taki efekt, jak przytpenie, kołysanie i owinięcie becikiem.
Dać mu smoczek. Być może przyczyną płaczu jest niezaspokojona potrzeba ssania.
Wykąpać, jeśli kąpiel zazwyczaj sprawia dziecku przyjemność. Może i tym razem ciepła woda rozluźni malca na tyle, że się uspokoi?
Wyjść na spacer, jeśli to możliwe. Przejażdżka w wózku zwykle uspokaja dziecko.