Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu?

2021-09-20 9:33

Kaszel u niemowlaka nie zawsze jest oznaką choroby, ale zawsze budzi niepokój rodziców. Kaszel utrudnia niemowlakowi oddychanie i przerywa sen. Utrzymuje się długo i trudno ustalić jego przyczynę. Jak sobie radzić z kaszlem u niemowlęcia co robić, gdy kaszel u dzieci w nocy nie daje im spać.

Kaszel u niemowlaka

i

Autor: Getty Images Kaszel u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka jest zwykle naturalną reakcją obronną organizmu. Chroni płuca i oskrzela przed tym, co może się do nich dostać. Maluszek może kasłać przez mocny zapach środków czystości, dym z papierosów albo kiedy do dróg oddechowych przedostanie się odrobina mleka.

Nie ma się czym martwić, jeśli niemowlę kaszle sporadycznie. Działać trzeba dopiero, kiedy kaszel u niemowlaka się nasila, staje się uporczywy lub pojawiają się dodatkowe objawy. Zobacz co robić, gdy twoje dziecko męczy kaszel i kiedy udać się do lekarza.

Spis treści

  1. Suchy kaszel u niemowlaka - przyczyny i leczenie
  2. Domowe sposoby na suchy kaszel
  3. Mokry kaszel u niemowlaka - przyczyny i leczenie
  4. Domowe sposoby na mokry kaszel
  5. Szczekający kaszel u niemowlaka
Kaszel u małych dzieci

Suchy kaszel u niemowlaka - przyczyny i leczenie

Od innych rodzajów kaszlu u niemowlaka, suchy kaszel odróżnia się brakiem odkrztuszanej wydzieliny – śluzu czy flegmy. Zazwyczaj jest też pierwszą oznaką przeziębienia albo innej infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Chory maluszek kaszle, bo wysuszoną śluzówkę gardła podrażnia spływająca z nosa wydzielina. W przypadku infekcji suchy, bardzo męczący kaszel z towarzyszącym mu silnym bólem gardła (wywołanym przez wirusy rozmnażające się w śluzówce wyściełającej drogi oddechowe) utrzymuje się zwykle przez kilka dni, po czym przechodzi w kaszel mokry.

Suchy kaszel może być też wywołany przez substancje drażniące obecne w otoczeniu maluszka, a także przez zbyt ciepłe, suche powietrze w pomieszczeniu. Występuje również przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Ta dolegliwość spowodowana jest niedojrzałością anatomiczną przewodu pokarmowego.

Można podejrzewać, że jest przyczyną kaszlu wówczas, gdy maluszek zaczyna kasłać podczas karmienia piersią albo po nim, a przede wszystkim kiedy kładziesz go do łóżeczka oraz podczas snu. W tym przypadku suchemu kaszlowi towarzyszy również silne ulewanie.

Leczenie suchego kaszlu u niemowlaka zależy od przyczyny kaszlu. Jeśli są nią czynniki drażniące – dym z papierosów, perfumy itp. – zwykle wystarczy je wyeliminować z otoczenia malca, by problem zniknął. W przypadku refluksu albo infekcji o sposobie leczenia decyduje pediatra.

U niemowląt zazwyczaj nie stosuje się leków przeciwkaszlowych, chyba że kaszel jest tak silny, że nie pozwala dziecku normalnie funkcjonować.

Czytaj: Jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Czy kaszel zawsze jest objawem choroby?

Katar u niemowlaka. Co na katar u noworodka?

Domowe sposoby na suchy kaszel

Są jednak domowe metody, które pomagają złagodzić suchy kaszel.

  • Pomieszczenie, w którym leży malec, trzeba często wietrzyć i nawilżać powietrze. Suche powietrze w pokoju podrażnia śluzówki, co zwiększa ból gardła i sprawia, że kaszel się nasila. Powietrze można nawilżać z pomocą nawilżacza (najlepiej takiego, który ma funkcję pomiaru wilgotności oraz sam się włącza, gdy wyczuje, że w pomieszczeniu zrobiło się zbyt sucho). Jeśli nie masz takiego sprzętu, na boku łóżeczka (a w sezonie grzewczym na kaloryferze) możesz powiesić np. mokry, dobrze odciśnięty ręcznik.
  • W pokoju dziecięcym powinno być chłodno, ok. 18˚C.
  • Warto też poić i karmić malca częściej niż zazwyczaj, bo mleko i ciepła, przegotowana woda albo herbatka do picia łagodzą podrażnienie gardła.

Mokry kaszel u niemowlaka - przyczyny i leczenie

Czyli taki, kiedy dziecko „odkasłuje” śluz. Najczęściej jest objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, np. przeziębienia, zapalenia zatok, oskrzeli. Mokry kaszel umożliwia pozbycie się z oskrzeli wydzieliny, dlatego może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni.

Mokrego kaszlu nie wolno hamować, bo pomaga oczyścić płuca i oskrzela. Sposób leczenia zawsze dobiera pediatra, który może zalecić podawanie maluszkowi środków mukolitycznych, które rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszenie.

Zobacz także: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Domowe sposoby na mokry kaszel

  • Podobnie jak w przypadku kaszlu suchego, dziecko powinno przebywać w dobrze przewietrzonym pokoju, z dala od dymu papierosowego.
  • Warto też włączyć nawilżacz powietrza.
  • Skuteczne jest oklepywanie pleców dziecka dłonią – należy to robić raz dziennie, po nocnym śnie, ale jeśli wydzieliny jest dużo, warto to także robić dodatkowo przed każdym karmieniem.
  • Klatkę piersiową malca można też smarować maścią rozgrzewającą albo skropić poduszkę olejkiem eukaliptusowym lub miętowym, które również pomagają złagodzić mokry kaszel (pod warunkiem że dziecko nie jest alergikiem).
  • Skuteczne są również inhalacje. Do inhalacji wystarczy para wodna (możesz np. nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z dzieckiem w łazience). Jeśli malec nie ma alergii, do inhalacji można używać również olejków, np. eukaliptusowego. Warto też przygotować napar ziołowy. W dużym i szerokim garnku zagotuj kilka litrów wody, wsyp do niej po jednej płaskiej łyżce szałwii, rumianku i tymianku, pogotuj przez chwilę, a gdy zaczną parować, ustaw garnek przy łóżeczku, tak by zawartość parowała.

Czytaj: Jak inhalować niemowlę?

Co oznacza zielony, a co żółty katar u dziecka?

Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Dobrze wiedzieć

Jak oklepywać dziecko?

1. Usiądź, ułóż malca tak, aby brzuszkiem leżał na twoich udach, a jego główka była niżej niż tułów.

2. Lewą ręką przytrzymuj go na wysokości barków.

3. Pleców nie wolno oklepywać otwartą dłonią. Złóż więc ją w łódkę, palce złącz i zegnij w taki sposób, by we wnętrzu dłoni utworzyło się niewielkie zagłębienie.

4. Oklepywanie zacznij na środku pleców, na wysokości dolnych żeber, potem przesuń dłoń wyżej, wzdłuż kręgosłupa, a następnie wróć do środka pleców i oklepuj miejsca pod łopatkami.

Najlepiej to robić w krótkich seriach – trzy klepnięcia i przerwa, potem znów trzy klepnięcia. Cały seans oklepywania nie powinien trwać dłużej niż cztery, pięć minut.

Szczekający kaszel u niemowlaka

Nieco innym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy, „szczekający”, poprzedzony chrypką. Często towarzyszy mu świst podczas nabierania powietrza. Ten rodzaj kaszlu związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą – zapaleniem krtani.

Krtań niemowląt jest wąska, tymczasem podczas choroby dochodzi do obrzęku wyściełającej ją błony śluzowej. To powoduje, że malec ma problemy z nabraniem powietrza. Próbując złapać oddech, zaczyna kasłać, a kaszel przypomina szczekanie psa. Charakterystyczne jest to, że pojawia się najczęściej w nocy.

Krtań maluszka, którego kaszel przypomina szczekanie, należy schłodzić, bo niska temperatura zmniejsza obrzęk. Dziecko trzeba owinąć kołderką i wyjść na dwór – albo dać coś zimnego do picia.

Dzieciom, u których zapalenie krtani zdarza się regularnie, podaje się sterydy zalecone wcześniej przez lekarza. Jeśli nic nie pomaga i u niemowlaka, który kaszle w ten sposób, pojawia się duszność wdechowa, (czyli dziecko ma poważne kłopoty z nabraniem powietrza), trzeba wezwać karetkę.

miesięcznik "M jak mama"

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie