Maluszek cierpi na kolkę u niemowląt? Oto 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

2023-02-16 10:38

Kolka u niemowląt pojawia się najczęściej między 4. a 6. tygodniem życia, choć może przytrafić się i u noworodka między trzecim dniem a trzecim tygodniem życia. Choć kolka u dzieci występuje stosunkowo często, lekarze nadal nie odkryli przyczyn wywołujących ataki kolki. Poznaj proste sposoby na kolkę u dzieci. Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka?

Kolka u dzieci. Proste sposoby na kolkę

i

Autor: photos.com Sposoby na kolkę niemowlęcą

Jest kilka sposobów łagodzenia bólu podczas ataku kolki u niemowląt. Na każde dziecko działa jednak co innego, dlatego może się zdarzyć, że będziesz musiała wypróbować każdą z metod. Zawsze pozostaje liczyć, że kolka niemowlęca sama minie. Poznaj proste sposoby na kolkę u dziecka.

Spis treści

  1. Sposoby na kolkę: ogrzanie brzuszka
  2. Przytulanie i owijanie
  3. Kołysanie
  4. Monotonne dźwięki
  5. Preparaty łagodzące kolkę
  6. Masaż brzuszka
  7. Zachowywanie spokoju
  8. Kiedy iść z dzieckiem do pediatry?
  9. Jak nosić dziecko podczas ataku kolki?
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Sposoby na kolkę: ogrzanie brzuszka

Gdy niemowlę cierpi na kolkę, ogrzej mu brzuszek ciepłym ręcznikiem, przeprasowaną żelazkiem tetrową pieluszką, małym termoforem bądź dostępnym w aptece okładem typu cold-hot (takie kompresy przykłada się na ubranko). Niektórym maluchom ulgę przynosi ciepła kąpiel.

Połóż malca na sobie, tak by brzuszkiem dotykał twojego brzucha. W tej pozycji dziecku często udaje się pozbyć gazów, poza tym maluszek uspokaja się, czując ciepło rodzica. Masuj dziecko delikatnie po pleckach, co pomoże wydalić gazy.

Przytulanie i owijanie

Kiedy dziecko płacze i jest niespokojne, otul je w kocyk, rożek lub becik. W ciasnej przestrzeni niemowlęta czują się bezpieczne, bo przypomina im to warunki z brzucha mamy. Tak otulone dziecko mocno przytulaj - płacz powinien ucichnąć. Noszenie i przytulanie zaspokaja podstawową potrzebę bliskości i sprawia dziecku przyjemność. Dzieci, które są tulone i noszone mniej płaczą niż te, których rodzice nie chcą nosić.

Kołysanie

Niemowlęta uwielbiają być kołysane, dlatego jest to również dobry sposób na kolkę. Nie ma w tym nic dziwnego - przez 9 miesięcy były rytmicznie kołysane i bujane w brzuchu mamy. Jeśli maluch cierpi na kolkę, kołysz go rytmicznie na rękach, w kołysce w wózku. Maluszek szybko się uspokoi. Daj mu również smoczek, ulubioną pieluszkę i cicho nuć kołysankę.

Zobacz: Dyschezja u niemowlaka - jak odróżnić ją od kolki i jak pomóc dziecku?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

Monotonne dźwięki

Niemowlęta nie lubią głośnych dźwięków. Często uspokajają się przy szumie suszarki, wentylatora, odkurzacza, suszarki do włosów. To dlatego tak dużą popularność zyskały szumisie, które wydają dźwięki imitujące szum wód płodowych. Jeśli maluszek płacze i ma kolkę, spróbuj mu włączyć monotonne dźwięki. Zwykle to pomaga, dzieci szybko się uspokajają.

Dobrze wiedzieć

To jest kolka niemowlęca, gdy:

  • płacz zaczyna się nagle i jest wyjątkowo głośny
  • maluch ma napięty brzuszek, pręży się, podkurcza nóżki
  • przytulenie malca pomaga tylko na chwilę, potem dziecko znowu płacze

To nie jest kolka niemowlęca, jeśli:

  • dziecko najpierw postękuje, a dopiero potem zaczyna płakać
  • brzuszek jest napięty tylko podczas płaczu, a między jego napadami jest miękki
  • malec uspokaja się po przytuleniu.

Preparaty łagodzące kolkę

Podaj dziecku preparat łagodzący kolkę. Wśród środków dostępnych bez recepty są m.in. preparaty o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie kopru włoskiego i rumianku. Jeśli dziecko miało wcześniej ataki kolki, takie preparaty możesz podawać profilaktycznie, by nie dopuszczać do jej nawrotów.

Jeśli karmisz piersią, warto pić herbatkę antykolkową – jej składniki przenikną do mleka. Wtedy jednak nie podawaj już dziecku żadnego preparatu bez konsultacji z lekarzem. Do pediatry powinnaś udać się również wówczas, gdy napady kolki powtarzają się dłużej niż przez 3–4 dni.

Masaż brzuszka

Zrób maluchowi masaż antykolkowy. Na początku ruchy powinny być delikatne, zgodne z ruchem wskazówek zegara. Potem masuj brzuszek na przemian lewą i prawą dłonią. Lewą rób ruchy okrężne, a prawą półkola – od zewnątrz do środka brzuszka.

Zobacz zdjęcia z propozycjami masażu na kolkę

Zachowywanie spokoju

To trudne, gdy dziecko płacze i nie udaje się go utulić, ale pamiętaj, że nie tylko twój nastrój, ale i ogólna atmosfera w domu ma wpływ na dziecko. Im bardziej nerwowe otoczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że kolka będzie waszą zmorą.

Kiedy iść z dzieckiem do pediatry?

  • Gdy dziecko nagle zaczyna płakać w sposób, który świadczy o tym, że odczuwa ból
  • Gdy dziecko budzi się z bólem
  • Gdy dziecko, które do tej pory nie miało problemów ze snem, nagle zaczyna często się budzić
  • Gdy płacz pojawia się nie tylko wieczorem, ale o różnych godzinach
  • Gdy twoja intuicja mówi ci, że płacz nie musi oznaczać kolki
  • Gdy dziecko jest przeziębione

Jak nosić dziecko podczas ataku kolki?

Noś dziecko, które ma atak kolki niemowlęcej w taki sposób, by głowa była wyżej niż reszta ciała, a brzuszek przylegał do twojego przedramienia – ta pozycja pomaga odprowadzać gazy. Jeśli macie fotel bujany, usiądź w nim, trzymając dziecko na przedramieniu i wolno się bujaj.

TEST: Sprawdź, co wiesz o kolce

Pytanie 1 z 9
Czy kolka to częsta dolegliwość?