Pierwsza kupka niemowlaka, a właściwie noworodka, czyli smółka, jest lepka, gęsta i ciemnozielona. Powstała w czasie życia płodowego z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonych nabłonków i żółci oraz innych substancji. Niemowlę powinno wydalić pierwszą kupkę w ciągu pierwszej, najpóźniej drugiej doby życia.
Jeśli to nie nastąpi, lekarz będzie musiał sprawdzić, co jest przyczyną opóźnienia.
Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około piątej, szóstej doby kupka niemowlaka powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączasz nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa.
Spis treści
- Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego piersią
- Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego mieszanką
- Zielona kupka niemowlaka
- Czarna albo ciemnozielona kupka niemowlaka
- Biała lub niemal biała kupka niemowlaka
- Kupka niemowlaka ma wyjątkowo dziwny kolor
- Śluz w kupce niemowlaka
- Krew w kupce niemowlaka
- Jak powinna, a jak nie powinna wyglądać kupka dziecka? [GALERIA]
Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego piersią
Kupka dziecka karmionego piersią może być: ziarenkowata, grudkowata o konsystencji musztardy; jasnożółta, musztardowa lub intensywnie zielona.
Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego mieszanką
Kupka dziecka karmionego mieszanką może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona o bardziej stałej konsystencji niż kupka dziecka karmionego piersią.
Przeczytaj: Rzadka kupa niemowlaka - przyczyny biegunki u niemowlaka
Zielona kupka niemowlaka
Oficjalnie kupka dziecka nie powinna być zielona, ale mimo to ten kolor jest bardzo popularny i wcale nie musi świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Przede wszystkim intensywnie zielone kupki mieszczą się w normie. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia).
Poza tym, gdy pojawi się zielona kupka zastanów się, co jadłaś. Poobserwuj dziecko i przyjrzyj się swojej diecie. Gdyby jednak zielona kupka zaczęła pojawiać się u twojego dziecka codziennie, skonsultuj problem z pediatrą.
Czarna albo ciemnozielona kupka niemowlaka
Czarny lub ciemnozielony kolor kupki dziecka może być spowodowany niektórymi pokarmami (tu na prowadzenie wysuwają się jagody), żelazo, które podaje się w przypadku anemii – oba te powody nie wymagają interwencji lekarza. Może być jednak i trzeci powód takiego koloru kupki dziecka. To krew.
Jeśli podejrzewasz, że to ona może być przyczyną ciemnego zabarwienia kupki dziecka, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Krew w kale to zawsze sygnał alarmujący, mogący świadczyć np. o alergii pokarmowej, zapaleniu jelit, wadzie ich budowy oraz paru innych poważnych schorzeniach.
Sprawdź: Zaparcia u niemowląt - co robić, gdy niemowlę nie robi kupy?
Biała lub niemal biała kupka niemowlaka
Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.
Kupka niemowlaka ma wyjątkowo dziwny kolor
Nie panikuj, pomyśl, co dziecko ostatnio jadło. Po buraczkach kupka będzie czerwona, po marchewce – żółta, a po szpinaku – zielonkawa. Ważne, by nie wyglądała jak tłusta i nie miała błyszczącej powierzchni, bo wtedy musi jak najszybciej odwiedzić lekarza, by sprawdził, czy dziecko nie ma kłopotów z trzustką.
Dowiedz się: Śluz w kupie niemowlaka - przyczyny, objawy, leczenie
Śluz w kupce niemowlaka
Śluz w kupce noworodka może pojawić się w niewielkich ilościach, gdy wprowadzasz nowe pokarmy. Jeśli jest przejściowe, nie musisz się przejmować. Jeśli ten stan się utrzymuje – skonsultuj się z lekarzem, bo może być objawem alergii pokarmowej. Śluz jest także objawem stanu zapalnego i pojawia się przy biegunce.
Krew w kupce niemowlaka
Krew w kupce dziecka albo zmienia kolor kupki na ciemnozielony lub czarny albo widać ją wyraźnie w stolcu w postaci kłaczków, strzępków, nitek bądź ciemnych punkcików. Może się pojawiać, gdy dziecko ma zaparcia – wtedy pochodzi z pękniętego naczynka.
Ale przyczyny pojawienia się krwi w kupce dziecka mogą być też dużo poważniejsze. Dlatego zawsze, gdy zauważysz krew w kupce dziecka, powinnaś skonsultować się z lekarzem.