Maść majerankowa zrobiona jest oczywiście z majeranku, czyli zioła rosnącego na południu Europy. Badania prowadzone nad tą rośliną stosowaną od wieków w medycynie ludowej potwierdziły, że majeranek ma wiele korzyści zdrowotnych. Zawiera wiele witamin, w tym antyoksydanty (czyli witamina C, A, E) oraz minerały.
Wykorzystuje się go na problemy z trawieniem, ale również przy katarze – maść majerankową stosuje się szczególnie u przeziębionych niemowląt i małych dzieci.
Spis treści
- Maść majerankowa na katar
- Jak stosować maść majerankowa na katar?
- Od jakiego wieku stosować maść majerankowa na katar?
- Maść majerankowa na kolki
- Jak zrobić maść majerankową w domu?
- Jak zrobić inhalacje z majeranku?
Maść majerankowa na katar
Stosowanie maści majerankowej to domowy sposób na katar, który opiera się na właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających majeranku.
Antyoksydanty zawarte w maści majerankowej, a dokładnie karwakrol, pomagają leczyć stan zapalny, a taki występuje w błonie śluzowej nosa w czasie nieżytu nosa i przeziębienia.
Dodatkowo maść majerankowa ma działanie ściągające i zmniejszające obrzęk błony śluzowej, dlatego jej stosowanie w czasie kataru ułatwia oddychanie. Maść majerankowa uszczelnia również naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega przedostawaniu się patogenów do organizmu.
Jak stosować maść majerankowa na katar?
Wystarczy wdychanie olejków eterycznych zawartych w maści majerankowej. W tym celu należy posmarować nią okolice nosa. Nie powinno się wprowadzać preparatu bezpośrednio do dziurek, gdyż może to wpływać negatywnie na pracę rzęsek błony śluzowej. Muszą być sprawne, bo ich zadaniem jest oczyszczanie nosa z wirusów i bakterii.
Na katar u starszego dziecka sprawdzą się też Inhalacje na przeziębienie z naparu z majeranku.
Czytaj również: Ropny katar - jak wygląda i o czym świadczy ropna wydzielina z nosa?
Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem
Ile trwa katar? Sprawdź, czy katar rzeczywiście trwa "tydzień lub 7 dni"?
Od jakiego wieku stosować maść majerankowa na katar?
Maść majerankowa to naturalny i delikatny preparat, dlatego zaleca się go w leczeniu kataru u niemowląt (nawet u noworodków) i kataru u małych dzieci. Można ja stosować bez ograniczeń, ponieważ nie wysusza śluzówek, jak niektóre krople do nosa i zawiera wyłącznie naturalne olejki eteryczne.
Maść majerankowa nie wywołuje skutków ubocznych – jedyne ryzyko to powstanie przebarwień skóry w przypadku, gdy okolice posmarowane maścią majerankową wystawiamy na długie działanie promieni słonecznych.
Maść majerankowa na kolki
Majeranek ma też działanie wykrztuśne i odśluzowujące, dlatego inhalacje naparem z majeranku pomagają w leczeniu mokrego kaszlu. Niektórzy lekarze zalecają takie inhalacje również jako wspomaganie farmakologicznego leczenia zapalenia zatok i oskrzeli.
Maść majerankowa ze względu na swoje właściwości stosowana jest również na podrażnioną, łuszczącą się skórę i trudno gojące się rany. Substancje zawarte w majeranku przyspieszają bowiem proces ziarninowania i bliznowacenia uszkodzonej skóry.
Sam majeranek wykorzystywany jest też w leczeniu problemów trawiennych. Napar z tego zioła jest stosowany przy problemach z wątrobą, przy kolkach i wzdęciach, ponieważ zawarte w nim olejki eteryczne pobudzają wydzielanie żółci i soków żołądkowych, działają też rozkurczowo. Niektóre mamy karmiące piersią piją napar z majeranku, aby zmniejszyć kolkę niemowlęcą u ich dzieci.
Jak zrobić maść majerankową w domu?
Wystarczy do wazeliny lub maści z witaminą A dodać suszony majeranek. Wymieszaną miksturę na stosować po 2-3 godzinach od przygotowania.
Jak zrobić inhalacje z majeranku?
Do pół litra wrzącej wody należy wrzucić 2-3 łyżki stołowe suszonego majeranku. Po kilu minutach wystarczy pochylić się nad naczyniem i wdychać ulatniające się opary.
Czytaj również: Inhalacje na kaszel - jak je wykonać i kiedy stosować?
Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch. Przyczyny