Owsiki u niemowląt nie są czymś niezwykłym - co prawda tak małe dzieci zwykle nie prowadzą ożywionego życia towarzyskiego, ale za to owsiki łatwo się przenoszą z żywiciela na żywiciela. Najbardziej narażone na owsiki są te niemowlęta, które mają częsty kontakt z innymi dziećmi - np. mają starsze rodzeństwo, chodzą do żłobka, bawią się w piaskownicy. Swobodne podejście dzieci do higieny, a przede wszystkim wkładanie rąk do buzi sprzyja zakażeniu - jaja owsików są bardzo lekkie i łatwo przenoszą się drogą powietrzną, poza organizmem zachowują zdolność kolonizacji przez około trzy tygodnie.
Spis treści
- Objawy owsików u niemowląt
- Diagnoza owsicy
- Jak się pozbyć owsików u niemowlaka?
- Co zrobić, gdy niemowlak ma owsiki?
Objawy owsików u niemowląt
Objawy owsika ludzkiego u dziecka, które powinny wywołać twój niepokój to:
- zaczerwienienie okolic odbytu
- brak apetytu
- bladość skóry
- bóle brzucha
- spadek masy ciała pomimo jedzenia
- zgrzytanie zębami (jeśli już są)
- rozdrażnienie i marudzenie
- kłopoty ze snem
- wiercenie się
- swędzące zmiany skórne
- spadek odporności
Poza tym niemowlę, które ma owsiki, w trakcie przewijania może pchać rączki w kierunku pupy.
Diagnoza owsicy
W wielu przypadkach rodzice mogą sami postawić diagnozę, bo owsiki u dzieci są dość duże - widać je zarówno w stolcu, jak i w okolicach odbytu, gdzie najłatwiej je wypatrzeć w nocy, po około dwóch godzinach od zaśnięcia dziecka.
Jak się pozbyć owsików u niemowlaka?
Owsiki u niemowląt zawsze leczy się pod kontrolą lekarza, a kuracja przeciw pasożytom u dzieci musi objąć wszystkich domowników. Skuteczne są jedynie leki na receptę (zwykle jest to pyrantelum w zawiesinie). Lek działa jedynie na dorosłe pasożyty, więc po pierwszym podaniu leku należy odczekać dwa tygodnie i podać kolejną dawkę, by zniszczyć młode osobniki, które wylęgną się z jaj po pierwszej kuracji. Niekiedy okazuje się konieczne podanie leku po raz trzeci, ale o tym zadecyduje lekarz. Po wykryciu owsików u niemowlaka pilnuj, by dziecko miało paznokcie obcięte bardzo krótko, nie obgryzało ich i nie wkładało rąk do buzi. Poza tym pamiętaj, by myć często dziecku ręce wodą z mydłem, codziennie zmieniać ręczniki i bieliznę.
Co zrobić, gdy niemowlak ma owsiki?
W przypadku walki z owsicą same leki nie wystarczą. Konieczne są działania dodatkowe, bo jaja owsików nie dość, że są bardzo lekkie i łatwo się przenoszą drogą powietrzną, to do tego przez 3 tygodnie są gotowe do zakażenia. By zminimalizowac szanse na ponowne zakażenie, musisz przestrzegać kilku zasad:
- pościel, ręczniki i ubranka wypierz w minimum 60 stopniach, a następnie wyprasuj gorącym żelazkiem
- kilkukrotnie, dokładnie odkurz całe mieszkanie (dywany, wykładziny, ściany) - jeśli masz tradycyjny odkurzacz workowy - worek zapakuj w folię i od razu wyrzuć, filtry upierz lub wymień, odkurzacz umyj dokładnie ciepłą wodą
- ścierki, którymi będziesz czyścić meble i podłogę na mokro wygotuj lub wyrzuć
- wszystkie zabawki wypierz w pralce lub ręcznie, plastikowe wygotuj
Jeśli kurację trzeba powtórzyć - powtarzasz też powyższe procedury.
Robaki u dzieci: owsiki, glista i inne. Co robić, kiedy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?