Powikłania po katarze u dziecka - czy katar może wywołać zapalenie ucha i zapalenie zatok?

2021-11-12 8:39

Groźne powikłania po katarze u dziecka to np. zapalenie ucha albo zapalenie zatok. Chociaż katar u niemowlaka to z pozoru niegroźna dolegliwość, to jednak koniecznie trzeba go leczyć, aby uniknąć takich właśnie powikłań po katarze. Jakie mogą być powikłania po katarze u dzieci? jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Powikłania po katarze u dziecka - czy katar może wywołać zapalenie ucha i zapalenie zatok?

i

Autor: Getty images Powikładnia po katarze

Najczęstszym powikłaniem kataru u dziecka jest zapalenie ucha środkowego i zatok. Przewlekłe niedrożności nosa, wynikające np. z alergii, również mogą prowadzić do poważniejszych powikłań w drogach oddechowych. Sprawdź, jakie choroby mogą być powikłaniami po katarze u dziecka.

Spis treści

  1. Zapalenie ucha środkowego jako powikłanie po katarze u dziecka
  2. Zapalenie zatok u dzieci jako powikłanie kataru
  3. Powikłania po katarze alergicznym u dzieci
Sposoby na katar u dziecka

Zapalenie ucha środkowego jako powikłanie po katarze u dziecka

Zapalenie ucha środkowego jest mocno związane z katarem. Trąbka słuchowa łącząca nosogardło z uchem środkowym jest u niemowląt szersza, krótsza i przebiega bardziej poziomo, co sprzyja przenoszeniu zakażenia.

Zapalenie ucha środkowego objawia się wysoką gorączką, dziecko często płacze i wyraźnie cierpi: nie chce ssać piersi, chwyta za małżowinę uszną lub pociera główką o poduszkę.

Zapalenie zatok u dzieci jako powikłanie kataru

Zatoki to puste przestrzenie w kościach czaszki, wypełnione powietrzem i wyściełane błoną śluzową. Ich zadaniem jest nawilżać i ogrzewać wdychane powietrze. Umieszczone są symetrycznie wokół nosa i oczu dziecka i połączone z jamą nosa.

Dziecko rodzi się z częściowo wykształconymi, niewielkimi zatokami szczękowymi. Zatoki sitowe są zaznaczone i stale się kształtują. Zatoki czołowe pojawiają się dopiero w wieku 3 lat, a klinowe – w wieku 2–3 lat, ale w pełni rozwinięte są dopiero u nastolatków.

Dlatego zapalenie zatok u niemowląt, choć możliwe, występuje niezwykle rzadko. Mimo to lepiej pamiętać o tej chorobie i nie bagatelizować objawów (zwłaszcza silnego obrzęku powiek, gorączki i płaczu trudnego do ukojenia), ponieważ nieleczona choroba grozi zapaleniem w obrębie oczodołu i szczęki, a nawet może skutkować zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Powikłania po katarze alergicznym u dzieci

Katar alergiczny u dziecka (alergiczny nieżyt nosa) to najczęstsza przewlekła choroba alergiczna u dzieci. jest uciążliwa, ale dodatkowo - grozi powikłaniami. Najczęstsze powikłania u dzieci cierpiących na katar alergiczny dotyczą infekcji ucha, zatok. Alergiczny nieżyt nosa zwiększa też ryzyko rozwoju astmy, a także jej zaostrzenia.

Najczęstsze powikłania alergicznego nieżytu nosa to:

  • przewlekłe zapalenie i niedrożność nosa, które mogą prowadzić do poważniejszych powikłań w drogach oddechowych
  • ostre lub przewlekłe zapalenie zatok
  • zapalenie ucha środkowego lub infekcja ucha
  • bezdech senny lub inne zaburzenia snu
  • zakażenia górnych dróg oddechowych
  • problemy stomatologiczne spowodowane nadmiernym oddychaniem przez usta
  • dysfunkcja trąbki Eustachiusza
  • astma.

Czytaj również: Katar alergiczny u niemowlaka. Jak dbać o nosek małego alergika?

Zielony katar lub żółty katar u dziecka - co oznacza zielony, a co żółty katar?

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Katar u noworodka i niemowlaka - przyczyny. Co na katar u niemowlaka?

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie