Sapka czy katar? Oto prosty sposób, jak je rozróżnić

2022-02-01 12:51

Gdy w nosie dziecka coś bulgocze, furkocze, ale jednocześnie nic nie wycieka z jego nosa, nie musisz od razu iść z nim do lekarza. Poobserwuj niemowlę, bo to zapewne sapka, z którą doskonale radzą sobie sami rodzice. Jak odróżnić katar od sapki niemowlęcej?

Sapka czy katar u noworodka?

i

Autor: Getty images Sapka czy katar u noworodka? Zobacz czym się różnią

Sapka niemowlęca i katar to dwie dolegliwości, które dają podobne objawy. Dlatego wielu rodziców myli je ze sobą. podpowiadamy, jak odróżnić katar od sapki niemowlęcej.

Głośne oddychanie (sapanie), bulgotanie i furczenie w nosku - to objawy zarówno sapki, jak i kataru u niemowlaka. Nosek dziecka jest zatkany, dlatego dziecko może mieć problemy ze ssaniem piersi i ze spokojnym snem.

Zanim zaczniesz martwić się, że twoje maleństwo już zdążyło złapać infekcję i katar, poobserwuj je i sprawdź, czy te symptomy wskazujące w pierwszej chwili na katar, są niegroźną sapką. 

Spis treści

  1. Jak odróżnić sapkę od kataru u niemowlaka? 
  2. Jakie są przyczyny sapki?
Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Jak odróżnić sapkę od kataru u niemowlaka? 

Najpierw psiknij do nosa niemowlaka wodę morską lub wpuść 1–2 krople soli fizjologicznej. Odczekaj pół minuty i spróbuj wyciągnąć aspiratorem lub gruszką z szeroką końcówką zalegającą wydzielinę. Jeśli to katar, aspirator zassie dużo wydzieliny, jeśli to sapka – niewiele.

Powinnaś też wiedzieć, że sapce - w przeciwieństwie do kataru - nie towarzyszą typowe dla infekcji objawy: malec nie ma gorączki, nie jest marudny, osłabiony, nie kicha ani nie kaszle.

Jakie są przyczyny sapki?

Spaka nie oznacza infekcji. Jest nie chorobą, a objawem - to najczęściej skutek zalegania niewielkich zanieczyszczeń w nosie dziecka w połączeniu z łagodnym obrzękiem śluzówki nosa. Sapka nie jest groźna, mija sama. Trzeba jedynie dbać o higienę noska malca, czyścić go regularnie, zakraplać sól fizjologiczną i wychodzić z malcem na spacer.

Sapce nie służy suche, ciepłe powietrze w mieszkaniu i długie leżenie w jednej pozycji. Pomóc może podanie dziecku piersi, a karmionemu mlekiem modyfikowanym – odrobiny wody. Typowe dla sapki jest jej ustępowanie na spacerze.  Warto pamiętać, że sapka i będący jej przyczyną obrzęk śluzówki, może wynikać z alergii pokarmowej, dlatego - jeśli sapka utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej dolegliwości układu pokarmowego (bóle brzuszka, wzdęcia, biegunki), warto powiedzieć o niej lekarzowi.

Czytaj: Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku

5 sposobów na katar u niemowlaka

Jak dbać o chore dziecko? Opieka nad niemowlakiem z przeziębieniem, gorączką, biegunką

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują:

miesięcznik "M jak mama"