Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie

2021-10-04 14:17

Śluz w kupie niemowlaka to jeden z tych problemów, które najczęściej niepokoją młodych rodziców. Co oznacza kał ze śluzem i czy zawsze wymaga konsultacji z pediatrą?

śluz w kupie niemowlaka

i

Autor: Getty images Śluz w kupie niemowlaka zawsze niepokoi rodziców

Wygląd i zapach niemowlęcej kupy jest często wyznacznikiem zdrowia dziecka. Rozrzedzony kał może oznaczać infekcję, czarny kolor stolca może być oznaką krwawienia, a bardzo kwaśny zapach kału bywa symptomem nietolerancji pokarmowej. Śluz w kupie też bywa niezdrowym objawem.

Sprawdź również: kalendarz rozwoju dziecka

Spis treści

  1. Skąd się bierze śluz w kupie niemowlaka?
  2. Czy śluz w kupie niemowlaka jest groźny?
  3. Co może oznaczać śluz w kale niemowlaka?
  4. Konsekwencje pojawienia się śluzu w kupie niemowlaka
Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Skąd się bierze śluz w kupie niemowlaka?

Śluz w kupie niemowlaka to powszechny problem. Przytrafia się niemal każdemu małemu dziecku, choćby incydentalnie. Sam śluz w przewodzie pokarmowym jest czymś normalnym, nie tylko u dziecka. Dzięki niemu treść pokarmowa łatwiej się przemieszcza w jelitach. Trudno więc, by w stolcu w ogóle nie było śladu śluzu. Zwykle jednak jest on prawie niewidoczny, gdyż występuje w bardzo małych ilościach. Jeśli jelita wytwarzają większe ilości śluzu, który można zaobserwować w kale dziecka – może to być oznaka jakiś nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Przeczytaj również: O czym świadczy kolor kupki niemowlaka?

Czy śluz w kupie niemowlaka jest groźny?

Wszystko zależy od tego, jak długo śluz w kupie się utrzymuje i czy towarzyszą mu inne objawy. Jeśli obecność śluzu w kale jest bardzo sporadyczna, nie powtarza się, występuje wręcz incydentalnie - nie powinien niepokoić. Może być po prostu objawem towarzyszącym rozszerzaniu diety.

Bardziej niepokojąca sytuacja jest wtedy, gdy śluz w kupie utrzymuje się dłuższy czas lub kiedy pojawiają się inne niepokojące objawy np. krew w kale, gorączka, bóle brzucha, brak przyrostu wagi dziecka. Wtedy wymaga to konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiednie badania lub zdiagnozuje dziecko na podstawie wywiadu.

Przeczytaj również: Krew w kale dziecka. Przyczyny pojawienia się krwi w stolcu

Co może oznaczać śluz w kale niemowlaka?

Śluz w kupie niemowlaka może oznaczać zakażenie rotawirusem. Wówczas stolec jest bardzo rozrzedzony i zwykle brzydko pachnie. Może mieć również zielone zabarwienie. Rotawirusa nie leczy się antybiotykiem, ale chorego malucha powinien zobaczyć lekarz. W przypadku małych dzieci rotawirus może doprowadzić do szybkiego odwodnienia, dlatego nie wolno go bagatelizować. Niemowlęta z rotawirusem powinny być leczone w warunkach szpitalnych.

Śluz w kale dziecka najczęściej jednak wskazuje na alergię pokarmową. Niestety, odkrycie przyczyny alergii bywa bardzo trudne. Przy podejrzeniu alergii najczęściej zaleca się dietę eliminacyjną, by stopniowo wykluczać poszczególne składniki z diety, które mogłyby uczulać dziecko. Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią – dietę eliminacyjną musi zastosować matka. Najczęstszymi alergiami pokarmowymi, którym towarzyszy właśnie objaw śluzu w kale dziecka, jest alergia na laktozę, białko mleka krowiego, białko jajek, orzechy, cytrusy, czekoladę, grzyby.

Śluz w kupie niemowlaka może być również symptomem stanu zapalnego. Wówczas towarzyszy mu zwykle dodatkowo gorączka i pogorszone samopoczucie dziecka. W przypadku tych objawów wizyta u lekarza jest niezbędna, bo śluz może być zwiastunem poważniejszej choroby.

Przeczytaj również: Robaki u dzieci: owsiki, glista i inne pasożyty - co robić, gdy dziecko jest nimi zakażone?

Konsekwencje pojawienia się śluzu w kupie niemowlaka

Długo utrzymujący się śluz w kupie niemowlaka, niezgłaszany lekarzowi, może nawarstwić problemy i doprowadzić do poważnych powikłań np. zaburzeń układu trawiennego. Nieleczona alergia pokarmowa może się ponadto pogłębić. Często jest przyczyną tzw. marszu alergicznego. Polega on na przeobrażaniu się alergii wraz z wiekiem dziecka. Alergia zaczyna przyjmować różne formy np. wysypki, pokrzywki czy opuchlizny a z czasem może po  prostu zmienić się w zupełnie inną alergię np. na pyłki roślin czy sierść zwierząt. Z tego względu, jeśli obecność śluzu w kupie niemowlaka łączymy z alergią pokarmową, warto od razu podjąć kroki, by ją zwalczyć. Nie narazimy tym samym dziecka na poważniejsze problemy w przyszłości.

Przeczytaj też: Alergia krzyżowa u dzieci: objawy, lista alergenów krzyżowych

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie