Wiele mam na naszej facebookowej grupie przyznaje, że odpowiednie noszenie niemowlęcia przy kolce, uratowało im nerwy i znacznie złagodziło cierpienie maluszka. Gdy inne sposoby zawodziły, ten w wielu przypadkach okazywał się zbawienny.
Przeczytaj także: Przyczyny płaczu niemowlaka. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?
Jak nosić niemowlę podczas ataku kolki?
Generalna zasada brzmi “noś maluszka tak, by jego głowa była wyżej niż reszta ciała, a brzuszek przylegał do twojego przedramienia”. W praktyce możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Połóż dziecko na swoim przedramieniu, tak by jego główka oparta była na twojej dłoni, a brzuszek na przedramieniu.
- Ułóż maluszka na przedramieniu z główką opartą na przedramieniu buzią do dołu. Brzuszek dziecka spoczywa wtedy na twojej dłoni, główka opiera się w zagłębieniu łokcia, a nóżki zwisają swobodnie.
Oba sposoby przynoszą dużą ulgę maluszkom, bo pomagają odprowadzić gazy z brzuszka. Dzieci czują się w niej bardzo komfortowo i potrafią w niej tak trwać godzinami! Dlatego warto zaangażować do tego zadania tatusiów, którzy mają silniejsze ramiona od mam. Ty w tym czasie idź przewietrzyć umysł.
Gdy wrócisz, z nowymi siłami będziesz mogła zmienić partnera. Jeśli masz w domu bujany fotel, możesz ułatwić sobie noszenie maluszka. Połóż dziecko na swoim przedramieniu i usiądź ostrożnie w fotelu, po czym bardzo powoli się bujaj.
Dziecko też możesz położyć na sobie brzuchem do twojego brzucha, masując delikatnie jego plecki. W tej pozycji także udaje się często pozbyć gazów.
Zbawienne okazuje się też noszenie dziecka w chuście - uwalnia twoje ręce i zapewnia pionowe ułożenie dziecka, które pobudza małe jelitka do pracy.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?