Toksoplazmoza to choroba, którą wywołuje pasożytniczy pierwotniak Toxoplasma gondii. Źródłem zakażenia są głównie zwierzęta, które przenoszą pierwotniaka na ludzi. O ile koty, to jedyna grupa zwierząt, która mimo nosicielstwa pasożyta nie choruje (w ich organizmach się on tylko namnaża), o tyle zarówno inne zarażone zwierzęta, jak i ludzie to żywiciele pośredni narażeni na zachorowanie na toksoplazmozę. Zachorowanie odbywa się poprzez przeniknięcie oocyst do organizmu np. drogą pokarmową lub poprzez błony śluzowe czy uszkodzone tkanki.
Ciąża a kot - sprawdź, czy jest się czego bać.
Spis treści
- Jak dochodzi do zakażenia u noworodka toksoplazmozą?
- Jakie objawy u dzieci daje toksoplazmoza wrodzona?
- Jak wygląda leczenie toksoplazmozy u dzieci?
Jak dochodzi do zakażenia u noworodka toksoplazmozą?
Toksoplazmoza u ludzi może mieć dwie formy - wrodzoną lub nabytą. W przypadku noworodków zwykle choroba jest wrodzona. Dziecko zaraża się toksoplazmozą od matki - jeszcze w jej łonie, poprzez łożysko. Źródłem zakażenia jest więc matka, która podczas ciąży sama uległa zakażeniu pierwotniakiem. Jak mogło się to stać? Pasożyt może bytować na owocach i warzywach, surowym mięsie lub w kocich odchodach. Przyszła mama powinna więc bardzo dbać o higienę, dokładnie myć surowe pokarmy, nie jeść surowego mięsa, nie sprzątać po kocie czy też nie wykonywać prac ogrodniczych, w których naraża się na kontakt z zanieczyszczoną glebą.
Przeczytaj: Toksoplazmoza - objawy i leczenie toksoplazmozy w ciąży [WYWIAD]
Jakie objawy u dzieci daje toksoplazmoza wrodzona?
Zwykle toksoplazmoza nie daje objawów, szczególnie w przypadku dorosłych. Toksoplazmoza u dzieci też bywa bardzo trudna do rozpoznania. W przypadku toksoplazmozy wrodzonej, objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od porodu, dlatego ważne jest by wykryć toksoplazmozę jeszcze w łonie matki.
Służą temu obowiązkowe badania serologiczne, którym poddaje się każdą ciężarną. Badania polegają na wykryciu w krwi matki przeciwciał klasy IgM i IgG. Jeśli w krwi matki wykrywa się przeciwciała IgM, oznacza to, że kobieta aktualnie choruje na toksoplazmozę i musi być poddana leczeniu. W przypadku wykrycia przeciwciał IgG, jest to znak, że przyszła mama przechodziła już tę chorobę w przeszłości. Brak przeciwciał oznacza, że kobieta nie przechodziła i nie przechodzi toksoplazmozy, ale z drugiej strony jest to ryzyko zachorowania na tę chorobę podczas ciąży, dlatego w tym przypadku ciężarna musi powziąć największe środki ostrożności, by się nie zarazić.
W przypadku ciężarnej nie ma objawów toksoplazmozy, dlatego trudno rozpoznać, że zachorowało również dziecko. W sytuacji, jeśli do zarażenia toksoplazmozą dojdzie w 1 trymestrze ciąży, prawdopodobnie będzie to oznaczać uszkodzenie płodu, co wiąże się z poronieniem. Zachorowanie na toksoplazmozę w 1 lub 3 trymestrze stwarza ryzyko trwałego uszkodzenia tkanek i narządów u dziecka. Może dojść do uszkodzenia oka lub mózgu. Konsekwencją bywa: wodogłowie, małogłowie, upośledzenie umysłowe, padaczka. Objawami klinicznymi, które można zaobserwować u narodzonego już dziecka chorego na toksoplazmozę wrodzoną są m. in. zapalenie naczyniówki i siatkówki oka, jaskra, napady drgawek, żółtaczka, powiększenie śledziony i wątroby, powiększenie węzłów chłonnych.
Toksoplazmoza w ciąży - zobacz, jak się ją leczy
Jak wygląda leczenie toksoplazmozy u dzieci?
Istotą jest rozpoczęcie leczenia jeszcze w łonie matki, gdy istnieje szansa na złagodzenie objawów choroby u dziecka lub wręcz niedopuszczenie do zarażenia. Po rozpoznaniu zakażenia toksoplazmozą u matki, natychmiast poddaje się ją leczeniu, które polega na podawaniu antybiotyków z grupy makrolidów. Leczenie nie ustaje po narodzeniu się dziecka, jeśli po wykonaniu badań okazuje się, że jest ono chore. Wówczas podawanie leków kontynuuje się nawet do roku. Od tego bowiem zależy nasilenie się objawów. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie ma skutecznego lekarstwa eliminującego pierwotniaka z organizmu dziecka. Leczenie ma za zadanie jedynie osłabić jego siłę i zahamować namnażanie.
- Toksoplazmoza u ludzi może mieć dwie formy - wrodzoną lub nabytą.
- W przypadku noworodków zwykle choroba jest wrodzona.
- Dziecko zaraża się toksoplazmozą od matki - jeszcze w jej łonie, poprzez łożysko.
- Źródłem zakażenia jest więc matka, która podczas ciąży sama uległa zakażeniu pierwotniakiem.
- Jak mogło się to stać? Pasożyt może bytować na owocach i warzywach, surowym mięsie lub w kocich odchodach.
- Przyszła mama powinna więc bardzo dbać o higienę, dokładnie myć surowe pokarmy, nie jeść surowego mięsa, nie sprzątać po kocie czy też nie wykonywać prac ogrodniczych, w których naraża się na kontakt z zanieczyszczoną glebą.