Ulewanie pokarmu po karmieniu. Dlaczego dziecko ulewa i jak możesz mu pomóc?

2019-08-06 12:17

Ulewanie pokarmu to wypływanie niewielkiej ilości pokarmu z ust niemowlaka. Dziecku ulewa się zwykle krótko po jedzeniu. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać karmienie niemowlęcia piersią lub butelką, by ograniczyć ulewanie. Sprawdź, dlaczego dziecko ulewa i czy to może być niebezpieczne?

Karmienie niemowląt: ulewanie pokarmu

i

Autor: photos.com Karmienie niemowląt: ulewanie pokarmu

Ulewanie pokarmu jest problemem co drugiego niemowlaka. Jeśli pokarm został częściowo strawiony przez sok żołądkowy, przypomina zsiadłe mleko lub twarożek i ma delikatnie kwaśny zapach. Niemowlę ulewa przez pierwsze miesiące życia, czasem nawet do roku lub nieco dłużej, ponieważ jego układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały. Mięsień zwieracz, który oddziela żołądek od przełyku i blokuje cofanie się pokarmu, jest jeszcze bardzo słaby. Poza tym niemowlę w trakcie jedzenia połyka powietrze – tym więcej, im szybciej i bardziej łapczywie ssie. Uwięziona w żołądku bańka powietrza próbuje wydostać się na zewnątrz – jak w butelce, którą odwracamy do góry dnem. Torując sobie drogę na zewnątrz, przy okazji wypycha nieco pokarmu.

Spis treści:

    1. Twoje niemowlę ulewa? Możesz mu pomóc!
    2. Ogranicz ulewanie, gdy niemowlę jest karmione piersią
    3. Ogranicz ulewanie, gdy niemowlę dostaje mleko modyfikowane
    4. Czasem ulewanie wymaga wizyty u lekarza

Twoje niemowlę ulewa? Możesz mu pomóc!

Po karmieniu noś niemowlę w pionie, aby mu się odbiło (może przy tym ulać nieco pokarmu). Po jedzeniu układaj dziecko w łóżeczku na boku. Unieś materac od strony główki wyżej, aby utrudnić cofanie się pokarmu. Wystarczy, że włożysz pod materac zrolowany koc lub ręcznik. Tuż po jedzeniu ogranicz zabawy ruchowe z dzieckiem.

Ogranicz ulewanie, gdy niemowlę jest karmione piersią

Zmień pozycję karmienia tak, aby główka dziecka była wyżej niż nóżki. Trzymaj niemowlę pod kątem ok. 30 stopni. Jeśli masz nawał pokarmu, możesz przed karmieniem piersią delikatnie odciągnąć mleko, aby nie wypływało pod dużym ciśnieniem. Gdy laktacja się unormuje i wytwarzanie mleka dostosuje się do potrzeb dziecka, pokarm będzie płynąć mniej intensywnie i ulewanie może się zmniejszyć. Unikaj traktowania piersi jak uspokajacza – nadmiar mleka w brzuchu niemowlaka może sprzyjać ulewaniu pokarmu. Przed przystawianiem dziecka do piersi możesz mu podać (lub zmieszać z odciągniętym pokarmem) zagęszczający pokarm preparat Nutriton (wcześniej poradź się lekarza).

Ogranicz ulewanie, gdy niemowlę dostaje mleko modyfikowane

Otwór w smoczku nie może być zbyt duży. Rób przerwy między karmieniami, aby niemowlę miało czas na strawienie mleka. Poradź się lekarza, czy możesz wprowadzić do diety dziecka mleko oznaczone symbolem AR, czyli antyrefluksowe. Dzięki dodatkowi mączki z chleba świętojańskiego lub skrobi ziemniaczanej mleko gęstnieje, co zapobiega jego cofaniu się.

Czasem ulewanie wymaga wizyty u lekarza

Koniecznie poradź się lekarza, gdy ulewaniu towarzyszy wysypka lub gdy dziecko zbyt wolno przybiera na wadze. Niepokój powinny wzbudzić nawracające zapalenia dróg oddechowych lub zapalenia ucha środkowego. Porada jest niezbędna także wtedy, gdy niemowlę często się krztusi przy jedzeniu, nie chce jeść pomimo głodu, po krótkiej chwili ssania zaczyna płakać i odmawia jedzenia oraz gdy ulewanie pokarmu nie łagodnieje po skończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. To mogą być objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Lekarz może wówczas zlecić stosowanie leków łagodzących wędrówkę pokarmu „pod górkę” lub zmniejszających kwaśność soków żołądkowych.

Polecamy wideo: karmienie piersią - poradnik laktacyjny

miesięcznik "M jak mama"