Spis treści
Z danych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wynika, że wady postawy ma aż 9 na 10 dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej.
Jak się okazuje, takie problemy mogą powstawać już w okresie wczesnego dzieciństwa i są często skutkiem nieświadomych błędów popełnianych przez rodziców. Jakie błędy mogą przyczynić się do powstania wad postawy w okresie niemowlęcym?
Jakie wady postawy są najczęstsze?
Młodych ludzi najczęściej dotykają wady kręgosłupa – plecy płaskie (kręgosłup jest wówczas zbyt prosty, co nie pozwala na odpowiednią amortyzację wstrząsów powstających podczas chodzenia i biegania), plecy okrągłe (gdy głowa jest pochylona, co może zaburzać pracę znajdujących się w szyi naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do mózgu), a także plecy wklęsłe (dziecko ma mocno wypięty brzuch) oraz plecy wklęsło-okrągłe (brzuch wypięty, a plecy pochylone do przodu).
Tak poważne schorzenia jak skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) bądź kifoza (łukowate wygięcie) rozwijają się u 1–2 proc. dzieci, a interwencji chirurgicznej wymaga jeden na 1000 przypadków. Bardzo częste jest też u dzieci płaskostopie. Te wszystkie wady nie biorą się z niczego.
Przynajmniej część z nich ma swój początek w czasach niemowlęcych, a powstały na skutek błędów popełnianych przez rodziców. Konkretnie – dostarczania maluszkowi negatywnych bodźców, które zakłóciły rozwój aparatu ruchu. Odpowiednio postępując, możesz tych błędów uniknąć.
Jakie błędy rodziców przyczyniają się do powstania wad postawy?
Odpowiedź znajdziesz w naszej galerii
miesięcznik "M jak mama"