Woda morska to preparat, który często zalecany jest przy przeziębieniach i katarze u niemowląt i małych dzieci. Dlaczego? Oto właściwości i zalety zdrowotne wody morskiej.
Spis treści
- Właściwości i skład wody morskiej
- Jak działa woda morska na katar i drogi oddechowe?
- Rodzaje wody morskiej dla niemowląt i dzieci
- Zobacz przegląd preparatów z wodą morską dla dzieci
Właściwości i skład wody morskiej
Woda morska ma wiele właściwości zdrowotnych, które zawdzięcza swojemu składowi. Jak sama nazwa wskazuje, roztwór wody morskiej powstaje na bazie wody z mórz i oceanów, a te są bogate w mikroelementy i jony wielu pierwiastków.
Głównym składnikiem wody morskiej jest chlorek sodu, czyli sól, ale również inne substancje, takie jak np. magnez i cynk, które wykazują działanie przeciwzapalne, czy mangan i miedź - działające przeciwalergicznie i przeciwbakteryjnie.
W wodzie morskiej znajdują się również jony wapnia, które regulują ruch rzęsek w błonie śluzowej, potasu, które wspomagają regenerację komórek nabłonkowych, a także wodorowęglany, które wpływają na lepkość śluzu, zmniejszając ją i sprzyjając jej wydalaniu na zewnątrz.
Jak działa woda morska na katar i drogi oddechowe?
Woda morska stosowana w infekcjach to jeden z popularniejszych domowych sposobów na katar u niemowlaka. jako preparat na przeziębienie ma postać roztworu rozpylanego do nosa lub nebulizowanego do dróg oddechowych chorego dziecka.
Kropelki wody morskiej docierają do błony śluzowej nosa i gardła, nawilżając ją. Przedostają się też do pęcherzyków płucnych, łagodząc stany zapalne w drogach oddechowych.
Podstawową zaletą wody morskiej jest zdolność do udrożniania dróg oddechowych i ułatwienie organizmowi pozbycie się wydzieliny zalegającej w nosi i drogach oddechowych, czyli łagodzenie kataru i kaszlu.
Woda morska może być stosowana jest również profilaktycznie, gdyż jej regularne aplikowanie do nosa dziecka oczyszcza jamę nosowa z alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych.
Woda morska powala też na utrzymanie śluzówki dróg oddechowych w dobrej kondycji, co zapobiega infekcjom, a czego dowodzą np. badania opublikowane w 2008 roku, które pokazały, że pacjenci, u których przez 3 miesiące stosowano płukanie nosa wodą morską, mieli mniej problemów z oddychaniem i objawami przeziębienia oraz zgłaszali mniej chorób.
Rodzaje wody morskiej dla niemowląt i dzieci
Preparaty z roztworem wody morskiej, dostępne w każdej aptece, sprzedawane są zazwyczaj w postaci sprayu. Ułatwia to aplikację preparatu w nosie dziecka. Wystarczy wsunąć aplikator do dziurki od nosa i nacisnąć go.
Wybierając preparat trzeba zwrócić uwagę na jego rodzaj: są spraye z roztworem izotonicznym (o stężeniu zbliżonym do stężenia ludzkich płynów ustrojowych), które przeznaczone są do stosowania w czasie codziennej pielęgnacji. Mogą być podawane kilka razy dziennie, nawet noworodkom.
Kupić można również roztwory hipertoniczne, o stężeniu wyższym, które sprawdzają się w czasie infekcji - udrożniają i oczyszczają jamę nosowa niemowlęcia na zasadzie osmozy.
Istnieją również preparaty do nebulizacji wodą morską, wykorzystywane w leczeniu górnych dróg oddechowych. Dzięki nebulizatorowi kropelki docierają do dróg oddechowych nawilżając je i odblokowując. Nebulizacja znacząco zmniejsza kaszel i ułatwia oddychanie.
Czytaj: Sól fizjologiczna – czym jest i do czego się używa soli fizjologicznej?
Zioła na katar – 10 najskuteczniejszych ziół w walce z katarem
Syrop z czosnku - przepis. Naturalny antybiotyk na przeziębienie u dziecka
Czy z chorym dzieckiem można wychodzić na dwór?
Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych