Ząbkowanie to temat trudny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Kiedy maluch staje się płaczliwy i rozdrażniony, nie chce jeść i wkłada sobie rączki do buzi jest to ewidentny znak, że rozpoczęło się ząbkowanie. I niestety szybko się nie skończy - może potrwać nawet do kilkunastu miesięcy.
Co zrobić kiedy dziecku długo nie wyrasta pierwszy ząbek? Czy to już późne ząbkowanie?
Spis treści
Ząbkowanie : kiedy powinno się rozpocząć?
Nie da się jednoznacznie określić, kiedy powinny pojawić się pierwsze ząbki. U niektórych dzieci mogą się one zacząć wyżynać nawet w 3. miesiącu życia, u innych - w 6. O późnym ząbkowaniu możemy mówić wtedy gdy u dziecka, które osiągnęło 6. miesiąc życia, nawet nie rozpoczął się proces ząbkowania (tzn. dziąsła nie są zaczerwienione i rozpulchnione).
Stomatolodzy dziecięcy jednak uspokajają, że do 12. miesiąca życia dziecka rodzice nie powinni panikować.
Zresztą, późne zęby to mocniejsze zęby. - Zęby ulegają mineralizacji zarówno w życiu płodowym, jak i po narodzinach. Jeśli ten okres jest skrócony, a zęby szybko się wyżynają, są one osłabione i bardziej podatne na próchnicę - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.
Poznaj: Sposoby na bolesne ząbkowanie: ząbkowanie a biegunka, ślinienie i brak apetytu
Późne ząbkowanie: przyczyny
- Kiedy kobieta długo karmi piersią i dieta jest mało urozmaicona, może dojść do niedoborów witamin czy żelaza, co może wpłynąć na późniejsze ząbkowanie u dzieci. Podobnie może się stać, gdy dziecko nie spożywa pokarmów twardych. Zęby nie są wtedy stymulowane przez gryzienie do wyżynania - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.
Przeczytaj: Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania
TVP/x-news