Co robić, gdy niemowlę nie może zrobić kupki? Sposoby na zaparcia u niemowląt

2023-02-16 10:42

O zaparciu u niemowlęcia nie świadczy niska częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu. Sprawdź, co robić, gdy niemowlę nie może zrobi kupy i ma zaparcie?

Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy niemowlę ma zaparcie?

i

Autor: Getty images

Niemowlę nie może zrobić kupy? Zaparcia u niemowlęcia to problem wielu mam, które niepokoją się, że ich dziecko nie wypróżnia się codziennie. Niepotrzebnie się martwią: układ pokarmowy noworodka i niemowlaka jest niedojrzały - dziecko może robić kupkę zarówno przy każdym karmieniu, jak i raz na tydzień, przy czym sporo zależy od tego, czy jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Dlatego wyznacznikiem tego, czy niemowlę ma zaparcie jest nie częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu, albo oddawanie stolców rzadziej niż raz na 2-3 dni, o ile towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak drażliwość niemowlęcia, osłabienie apetytu, słabe przyrosty masy ciała.

Spis treści

  1. Kiedy można powiedzieć, że niemowlę ma zaparcie?
  2. Zaparcie czy dyschezja?
  3. Co robić, gdy niemowlę nie może zrobić kupy?
Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Kiedy można powiedzieć, że niemowlę ma zaparcie?

Zaparcie u niemowlęcia karmionego piersią występuje bardzo rzadko. 3- czy 4-miesięczny malec karmiony wyłącznie piersią może robić kupkę nawet raz na 1–2 tygodnie. Pokarm mamy jest tak doskonałym i wartościowym posiłkiem, że jest niemal w całości trawiony i malec nie ma czego wydalać.

Nie jest to więc zaparcie, o ile wypróżnieniu nie towarzyszą niepokojące objawy, np. kupka jest twarda, dziecko napina się i płacze.

Do pierwszych zaparć dochodzi najczęściej w czasie rozszerzania diety, czyli wprowadzania pierwszych niemlecznych produktów do jadłospisu malca. Warto wówczas unikać kaszki ryżowej, marchwi i tartego jabłka.

Kiedy więc mówimy o zaparciach?

  • Zaparcie u niemowlęcia poniżej 6. miesiąca życia rozpoznaje się, gdy dziecko ma trudności przy robieniu kupki, płacze przy tym przez około 10 minut, jest niespokojne, nie ma apetytu, a jego brzuszek jest twardy i nabrzmiały.
  • Zaparcie u starszego niemowlęcia rozpoznajemy, gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu, świadomie wstrzymuje zrobienie kupki, odczuwa ból podczas jej robienia lub oddawane stolce są zbite. Zaparciom może towarzyszyć również ból brzucha, popuszczanie stolca, wzdęcie, niepokój, zmniejszony apetyt i małe przyrosty masy ciała.

Czytaj: Zaparcia u dzieci - co robić, gdy dziecko ma problemy ze zrobieniem kupki?

Sposoby na problemy z kupką u niemowlaka

Babcine rady, czyli pielęgnacja niemowlęcia dawniej i dziś. Zobacz, co się zmieniło!

Zaparcie czy dyschezja?

U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia często występuje tzw. dyschezja. Do jej rozpoznania wymagane jest jednoczesne wystąpienie 2 kryteriów:

  • trwający co najmniej 10 minut wysiłek i płacz, po którym niemowlę oddaje bez problemu miękki stolec
  • brak jakichkolwiek innych zaburzeń zdrowotnych

Płaczowi dziecka może towarzyszyć zaczerwienienie twarzy. Pomiędzy okresami krzyku nie występują żadne objawy. Ten typ zaburzeń w oddawaniu stolca ustępuje samoistnie, dlatego oprócz ewentualnego zwiększenia ilości wody w diecie należy po prostu czekać i obserwować malca.

Co robić, gdy niemowlę nie może zrobić kupy?

  • Mama karmiąca piersią może wprowadzić do swojej diety więcej produktów będących źródłem błonnika pokarmowego - razowe pieczywo, grube kasze, surowe warzywa zamiast białego chleba, ryżu, ziemniaków i gotowanych jarzyn.
  • W jadłospisie niemowląt starszych oprócz zwiększenia ilości wody, należy ograniczyć podawanie ryżu. Kaszki i kleiki ryżowe warto zamienić na produkty kukurydziane. Soki np. śliwkowy, gruszkowy i jabłkowy mogą zmniejszać zaparcia, tak jak i  przeciery z jabłek i śliwek w słoiczkach. Również dodawanie do  każdego posiłku 2-3 łyżeczek oliwy z oliwek ułatwi wypróżnienie.
  • Do picia najlepsza jest woda źródlana, którą można też rozcieńczać soki, przede wszystkim marchwiowe i jabłkowe. Więcej wody w jelicie ma wpływ prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Oprócz tego rozluźnia konsystencję kupki i przyspiesza pasaż, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Ilość wody nie powinna przekraczać dziennej porcji mieszanki.
  • Masaż brzuszka wykonywany 3-4 razy dziennie również może pomóc.

Nie podawaj żadnych leków przeczyszczających ani nie rób lewatywy bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby pediatra zleci czopki lub leki doustne regulujące pracę jelit.

miesięcznik "M jak mama"