Pieluszki biodegradowalne - czy warto je kupować, czy to się opłaca?

2021-11-22 15:14

Pieluszki biodegradowalne powstały w trosce o zdrowie maluchów i o środowisko. Niestety nie są one w 100 proc. degradowalne – a żeby doszło do ich rozkładu muszą wylądować w specjalnej kompostowni. O co chodzi z pieluchami biodegradowalnymi? Czy warto je kupować i czy opłaca się to finansowo?

Pieluszki biodegradowalne - czy warto je kupować, jak to wychodzi finansowo?

i

Autor: Getty images Pieluszki biodegradowalne - czy to się opłaca?

Pieluszki biodegradowalne znajdziesz w wielu sklepach. Co jednak oznacza termin biodegradowalność? To proces, w którym związki organiczne ulegają rozkładowi na proste związki nieorganiczne. Biodegradacji ulegają związki organiczne oraz niektóre tworzywa sztuczne, czyli tzw. polimery biodegradowalne.

Pieluchy biodegradowalne zawierają związki, które rozkładają się szybko, ale niestety nie są one w 100 proc. biodegradowalne – składają się także z substancji, które rozkładają się o wiele dłużej. Czy warto kupować pieluchy biodegradowalne i czy opłaca się to finansowo?

Spis treści

  1. Ile rozkładają się pieluchy w środowisku?
  2. Jakie pieluszki biodegradowalne wybrać?
  3. Czy pieluszki biodegradowalne są opłacalne finansowo?
  4. Gdzie kupować pieluchy biodegradowalne?
  5. Zalety ekopieluch
Przewijanie chłopca

Ile rozkładają się pieluchy w środowisku?

Zwykła pielucha jednorazowa rozkłada się około 400-500 lat. Nic dziwnego, że w dobie dbania o środowisko szukamy alternatyw, które są korzystniejsze dla natury. Jak to jednak wychodzi w praktyce?

Otóż, żeby pieluszka biodegradowalna została poprawnie zutylizowana musi trafić do specjalnej komercyjnej kompostowni – tylko tam jest możliwe oddzielenie surowców degradowalnych od pozostałych. Powstały kompost ma swoje ograniczenia w stosowaniu.

W wielu krajach jest już możliwe oddawanie pieluch z certyfikatem eko do specjalnych kompostowni. W Polsce jeszcze nie powstały takie punkty.

Czytaj również: Jakie wybrać pieluchy dla niemowlaka: pieluchy jednorazowe, wielorazowe czy tetrowe?

Ekologiczna wyprawka dla noworodka: co powinno się w niej znaleźć?

Jakie pieluszki biodegradowalne wybrać?

Na rynku znajduje się już wielu producentów, którzy w swojej ofercie mają biopieluszki. Oto kilka przykładów wraz z ceną:

  • Babylove – produkt wegański, dostępny w 8 rozmiarach: przykład cenowy: 4-9 kg, rozmiar 3, 92 sztuki – cena 70 złLove&Green – od rozmiaru 0 do 6, dodatkowo dostępne są pieluchomajtki:przykład cenowy: 4-9 kg, rozmiar 3, 42 sztuki – 38 zł
  • Beaming Baby – produkt wegański, dostępny w 7 rozmiarach: przykład cenowy: rozmiar 2, 5-8 kg, 40 sztuk – 106 zł
  • Bambo Nature – do wyboru 6 rozmiarów, do 30 kg: przykład cenowy: rozmiar 3, 4-8 kg, 52 sztuki – 42 zł
  • Muumi – 9 rozmiarów oraz pieluchomajtki od 7 do 26 kg: przykład cenowy: rozmiar 3, 5-8 kg, 50 sztuk – 77 zł
  • Babydream Eko – w papierowym opakowaniu: przykład cenowy: rozmiar 3, 5-9 kg, 32 sztuki – 20 zł

Czy pieluszki biodegradowalne są opłacalne finansowo?

Przykładowo pieluchy Pampers Active Baby w rozmiarze 3, od 6 do 10 kg za 208 sztuk kosztują około 115-120 zł. A są i tańsze – Dada czy lidlowe Lupilu. Tak naprawdę, jeśli chcemy być eko powinniśmy używać pieluch wielorazowych, które sami będziemy prać i w ten sposób znaczącą przyczynimy się do zmniejszenia produkcji śmieci.

Gdzie kupować pieluchy biodegradowalne?

Najlepsze ceny pieluch biodegradowalnych znajdziemy w internecie. To z jednej strony zaleta, a z drugiej wada – jeśli kończy nam się opakowanie musimy pilnować, żeby odpowiednio wcześniej zamówić kolejne pieluchy. Na szczęście z pomocą przychodzi Rossmann, w którym znajdziemy niektóre rodzaje biodegradowalnych pieluch, przykładowo te Babydream (to w końcu marka Rossmanna).

Czytaj również: Pieluszki tetrowe - jakie mają zalety i czy warto ich używać?

Ekologia w ciąży - zmień swoje myślenie i bądź eko w ciąży!

Zalety ekopieluch

Niewątpliwą zaletą ekopieluch jest ich naturalność i delikatne, ekologiczne środki – nie zawierają perfumowanych wkładów, silikonów, parabenów, tylko naturalne wyciągi z roślin mające działanie kojące i hipoalergiczne.

Pieluchy biodegradowalne są przyjazne małym pupkom, wolne od ftalanów, lateksu i optycznych wybielaczy, chloru czy też formaldehydu. Zawierają za to wyciągi z kwiatu pomarańczy, kukurydzę, bawełnę i z powodzeniem mogą być stosowane u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Jednym słowem – nie podrażniają skóry.

Czy są chłonne? Tak, jak najbardziej działają tak samo, jak tradycyjne pieluchy. Odprowadzają wilgoć, ale to nie znaczy, że można pieluch nie zmieniać przez 12 godzin – każdą pieluchę, także tą „zwykłą nie biodegradowalną” należy zmieniać wtedy, kiedy coś w niej jest. I zachęcamy do szybkiej nauki siadania na nocnik!

Czy jesteś ekomamą?

Pytanie 1 z 8
W niektórych wędlinach znajduje się tylko 30-50 proc. mięsa, reszta to substytuty białkowe i przede wszystkim woda. Dlatego warto robić własne