Chusta do noszenia dziecka: jak wybrać chustę i jak prawidłwo nosić w niej dziecko

2013-07-17 17:21

Chusta do noszenia dziecka to coraz bardziej popularny sposób noszenia malucha. Kiedyś widok mamy z takim "zawiniątkiem" budził kontrowersje. Dziś dziecko noszone w  chuście, to całkiem powszechny widok. To dobrze, bo chusta do noszenia dziecka ma wiele zalet. Zobacz, jak wybrać chustę do noszenia dziecka, jakie są rodzaje chust i jak prawidłowo nosić dziecko w chuście!

Chusta do noszenia dziecka, niemowlaka

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Noszenie w chuście sprzyja rozwojowi dziecka
  2. Wiązanie chusty do noszenia dziecka
  3. Rodzaje chust do noszenia dzieci
  4. Czy chustę do noszenia dziecka można zrobić samemu?
  5. Chusta do noszenia dziecka czyli ulga dla kręgosłupa
  6. Noszenie dziecka w chuście to doskonałe rozwiązanie dla aktywnych
  7. Polecamy wideo: Chusty do noszenia dzieci

Coraz więcej jest producentów chust, tworzą się też liczne kluby zrzeszające zwolenników „kangurowania” dzieci. – Noszenie dzieci stanowi jeden ze sposobów pielęgnacji dziecka, jak również wspierania jego rozwoju. Najważniejsze aspekty to poczucie bezpieczeństwa i bliskości z rodzicem, co oczywiście buduje więzi. Z punktu widzenia rozwoju ruchowego ma wpływ na układ przedsionkowy, stymulację błędnika, normalizację napięcia mięśniowego, wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych, a co za tym idzie, kształtowanie prawidłowej postawy – mówi Monika Sirant-Litwa, fizjoterapeutka dzieci.

Noszenie w chuście sprzyja rozwojowi dziecka

Dziecko noszone w chuście przyjmuje najbardziej naturalną fizjologicznie postawę ciała, czyli tzw. rogalika. Dzięki wielu metodą wiązania dziecko można nosić w chuście już od pierwszych tygodni życia aż do momentu, kiedy jesteśmy w stanie je udźwignąć. – Chustonoszenie jest polecane każdemu dziecku, nawet tym z pewnymi dysfunkcjami, jak np. hipotonią, czyli obniżonym napięciem mięśniowym, asymetrią ciała czy dysplazją bioder. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dzieci mających te dysfunkcje sposób noszenia należy ustalić ze specjalistą, bowiem zamiast pomóc, możemy zaszkodzić – zwraca uwagę Monika Sirant-Litwa.

Jeśli chodzi o samą „technikę”, ważne, by dzieci nosić skierowane klatką piersiową do naszego ciała. Związane jest to z ograniczeniem odbioru bodźców zewnętrznych, których dzieci nie powinny mieć w nadmiarze, oraz przybraniem przez dziecko prawidłowej fizjologicznej postawy ciała. Także w nosidłach ergonomicznych dziecko powinno zawsze być skierowane klatką piersiową do naszego ciała – dodaje Ewa Owczarewicz, współzałożycielka Szkoły Noszenia Przywiązanie z Wrocławia.

Wiązanie chusty do noszenia dziecka

Przyglądając się rodzicom omotanym w metry chusty i noszącym swoje pociechy przy ciele, można odnieść wrażenie, że to czynność dla każdego, bo jest banalnie prosta. W zasadzie to prawda, choć warto wcześniej przejść małe szkolenie. – Przy pierwszych próbach wiązania chusty pomocna będzie instrukcja, z którą należy się koniecznie zapoznać. Dobrze jest najpierw poćwiczyć wiązanie na lalce lub misiu. Na początek warto mieć kogoś do asekuracji, najlepiej mającego doświadczenie, kto na spokojnie doradzi i podpowie, jak poradzić sobie np. z protestującym czy płaczącym dzieckiem – mówi Anna Zin ze Szkoły Noszenia Przywiązanie.

Niemal w każdym większym mieście zainteresowane osoby znajdą klub rodziców kangurujących dzieci. Organizują oni warsztaty poświęcone kangurowaniu dzieci. Niekiedy są to zajęcia odpłatne, ale koszt uczestnictwa nie przekracza zazwyczaj kilkunastu złotych. Jednym z najpopularniejszych klubów jest Klub Kangura działający w 20 miastach oraz stowarzyszenie „Nośmy dzieci”, w których również znajdziemy pomoc i rady doświadczonych specjalistów.

Chusta do noszenia dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Wybór chusty do noszenia dziecka nie jest łatwy, gdyż na rynku są produkty różnego rodzaju, a ich wybór uzależniony jest od potrzeb rodzica i dziecka. Do wyboru mamy:

  • długą chustę tkaną – najbardziej uniwersalna, sprawdza się od urodzenia do końca przygody z noszeniem dziecka w chuście, można ją zawiązać na wiele sposobów: z przodu, z boku i z tyłu. Wymaga wprawy w wiązaniu, ale dobrze „zamocowana” najlepiej dopasowuje się do dziecka i rodzica.
  • chustę elastyczną – jest to dobra chusta dla niemowlaka i dzieci do ok. siedmiu kilogramów wagi. Stabilnie podtrzymuje malucha. Dobrze sprawdza się zimą, bowiem dziecko otulają aż trzy warstwy materiału.
  • chustę kółkową – szybka w „obsłudze”. Dziecko w chuście siedzi na biodrze rodzica. Zazwyczaj nosi się w niej starsze maluchy, takie, które już samodzielnie trzymają w pionie główkę. Nierównomiernie obciąża kręgosłup noszącego, więc dobra jest tylko na krótkie dystanse.
  • pouch – chusta hamak, na jedno ramię, bez regulacji. Dziecko siedzi na biodrze noszącego. Bardzo prosta w obsłudze, ale obciąża nierównomiernie kręgosłup i musi być bardzo dokładnie dobrana do gabarytów rodzica. Najlepsza dla dzieci potrafiących już siedzieć, choć można w niej również ułożyć noworodka w pozycji kołyskowej.
  • Mei-Tai – nosidło miękkie wzorowane na tradycyjnych nosidłach azjatyckich. Złożone z prostokątnego panelu i dwóch par pasów: biodrowych i naramiennych. Szybko i łatwo się zakłada, płynnie reguluje. Polecane dla dzieci samodzielnie siedzących. Można w nim nosić malucha z przodu i na plecach.
  • Nosidła ergonomiczne – nosidła miękkie, składające się z panelu oraz pasa biodrowego zapinanego na klamrę lub rzep i pasów naramiennych podobnych jak w plecaku. Łatwo się je obsługuje. Niektóre modele (np. Bondolino, Marsupi Plus) pozwalają na noszenie dzieci od 3,5 kg do nawet 20 kg. Wszystkie parametry podaje producent. Można w nich nosić malucha z przodu i na plecach.
  • Uwaga: wybierając chustę do noszenia dziecka musimy także zwrócić uwagę na własne „parametry”, czyli wzrost i wagę osoby noszącej, bowiem chusty mają różne długości. Zatem osoba wyższa i tęższa będzie potrzebowała innej długości chusty do noszenia dziecka niż osoba niska.

Czy chustę do noszenia dziecka można zrobić samemu?

Chustę do noszenia dziecka możemy też zrobić... samemu i będzie to nieco tańsze rozwiązane, choć wiąże się z kilkoma minusami. Przede wszystkim musimy być pewni dobrej jakości materiału, który wybieramy (oddychający, elastyczny, barwiony w sposób bezpieczny dla skóry malucha) oraz tego, że spełnia normy bezpieczeństwa, jakie zapewnia nam profesjonalna chusta.

Ponadto np. gotowe chusty do noszenia dziecka tkane robione są tzw. splotem skośnokrzyżowym, który sprawia, że materiał pracuje lekko po skosach, ale nie rozciąga się, co z kolei przekłada się na komfort noszenia. I jeszcze jedna, dość ważna zaleta gotowych chust tkanych – dzięki wymienionemu splotowi, produkt jest bardzo wytrzymały (wytrzymuje obciążenie nawet do 700 kg), zatem gdy skończymy nosić dziecko w chuście skośnokrzyżowej, możemy ją wykorzystać jako hamak! Chusty można oczywiście prać w pralce, zgodnie z zaleceniami producenta.

Chusta do noszenia dziecka czyli ulga dla kręgosłupa

Wiele osób obawia się o stan swojego kręgosłupa podczas noszenia dziecka w chuście. – Niesłusznie. Dzięki różnym metodom noszenia, szczególnie tym symetrycznym, ciężar dziecka można rozłożyć równomiernie na oba ramiona, co spowoduje mniejsze obciążenie pleców i stanowi lepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia niż noszenie potomka na rękach – zapewnia Anna Zin ze Szkoły Noszenia Przywiązanie. Oczywiście im dziecko starsze, tym nasz kręgosłup będzie mocniej obciążony, więc jak we wszystkim, należy zachować umiar, zarówno ze względu na zdrowie rodzica, jak i prawidłowy rozwój dziecka.

Chusta do noszenia dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com

Noszenie dziecka w chuście to doskonałe rozwiązanie dla aktywnych

Chustonoszenie doskonale się sprawdza w życiu codziennym. Zalety dostrzegli między innymi rodzice prowadzący aktywny tryb życia. W ten sposób łatwiej pokonywać szlaki górskie z maluszkiem czy pójść na spacer nad morzem. Także zakupy mogą być prostsze, kiedy mamy obie ręce wolne, a dziecko znajduje się na bezpiecznej wysokości naszej klatki piersiowej.

Polecamy wideo: Chusty do noszenia dzieci

Chusty do noszenia dzieci to metoda, która stała się prawdziwym hitem, szczególnie wśród młodych rodziców. Do wyboru mamy wiele rodzajów chust do noszenia dzieci, jednak zanim zdecydujemy się na zakup warto zapytać o zdanie eksperta. W zależności od potrzeb, wieku  i wagi dziecka możesz wybrać: klasyczne chusty tkane, chusty elastyczne, chusty typu pouch i kółkowe.  Nasz ekspert wyjaśnia o czym trzeba pamiętać zanim zdecydujemy się na noszenie dziecka w chuście.