Eksperci alarmują: bujaczki dla niemowląt mogą być niebezpieczne. Doszło już do kilku tragedii

2022-06-20 11:59

Urząd ds. bezpieczeństwa produktów konsumenckich poinformował, że w latach 2009-2021 czternaścioro dzieci zmarło w bujakach wyprodukowanych przez znaną firmę. Jak doszło do tych tragedii? Sprawdź, o czym należy pamiętać, gdy dziecko przebywa w bujaczku.

14-ścioro dzieci poniosło śmierć na bujakach Fisher-Price i Kids2

i

Autor: Getty Images 14-ścioro dzieci poniosło śmierć na bujakach Fisher-Price i Kids2

Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich w Wielkiej Brytanii stwierdziła, że w latach 2009-2021 doszło do śmierci trzynaściorga dzieci, które korzystały z bujaków Fisher-Price. Sprawa dotyczyła dwóch modeli Infant-to-Toddler i Newborn-to-Toddler. W 2019 zgłoszono jeden zgon dziecka na bujaku Kids2. Dzieci się udusiły podczas snu.

Komisja ustaliła, że bujaki nie są odpowiednim miejscem do spania dla małych dzieci. Zwracała szczególną uwagę na odpowiednią pozycję dziecka podczas snu.

Czytaj także: Czy wolno karmić dziecko, które jeszcze nie siedzi, w leżaczku w pozycji półleżącej?

Spis treści

  1. O tym powinno się mówić głośno
  2. Zalety bujaczków
  3. Jak zapobiec tragedii?
Koszmar w Koszalinie: Maleńka dziewczynka w krytycznym stanie! Matka twierdzi, że wypadła z bujaka

O tym powinno się mówić głośno

Komisja ds. Bezpieczeństwa uczula, aby wszelkie incydenty natychmiast zgłaszać do zbadania. Nie ma to na celu oczerniania jakiejkolwiek firmy, ale dbanie o zdrowie i życie konsumentów.

Informacje o zagrożeniach powinny być nagłaśniane, aby w przyszłości zapobiegać podobnym tragediom.W 2019 roku Fisher-Prioce musiał wycofać 5 mln. bujaków Rock’n Play, a produkty miały zostać zwrócone.

Niestety zaledwie 8% bujaków powróciło do firmy. Powodem może być wyrzucanie wadliwych produktów przez konsumentów, ale również fakt, że producenci nie informują głośno o wycofanych produktach.

Czytaj również: Wadliwe wózki dziecięce - niepokojące wyniki kontroli bezpieczeństwa

Zalety bujaczków

Leżaczek bujaczek to jeden z przedmiotów, który najczęściej wybieramy dla najmłodszych dzieci. Jest to miejsce do zabawy, gdy maluch skupia uwagę na dołączonych do niego zabawkach, co pobudza jego rozwój. Niektóre modele mają wbudowane wibracje i melodyjki. Co więcej, bujaki pomagają rodzicom w codziennej opiece nad dzieckiem. Można mieć malucha na oku, a jednocześnie przygotować obiad lub chwilę odpocząć.

Specyficzny kształt bujaczka, który przypomina odchylone krzesełko, nie powinien stanowić żadnego zagrożenia dla dziecka, jeżeli przestrzega się instrukcji użytkowania.

Bujaczek nie powinien służyć do usypiania i drzemek dziecka, o czym powinniśmy jako rodzice pamiętać, a informacje z Wielkiej Brytanii powinny być dla wszystkich ostrzeżeniem.

Jak zapobiec tragedii?

Leżaczki bujaczki mają wiele zalet i mogą być miejscem, w którym maluch w bezpiecznej pozycji obserwuje świat. Warto jednak pamiętać, że dziecko może przebywać w bujaczku przez krótki czas i nie może w nim spać.

Dziecko powinno spać na twardym i płaskim podłożu, a takie zapewnia mu jego własne łóżeczko.

Bardzo ważne jest, aby przed użytkowaniem jakiegokolwiek bujaka, rodzice zapoznali się ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa. Istotną rolę pełni tu nadzór nad dzieckiem i nie pozostawiania go bez opieki.

Pamiętajmy również, że dziecko, które leży w bujaku nie powinno być przykrywane kołderkami i kocykami. Mogą przyczynić się do uduszenia niemowlaka.

Zobacz także: Płacze i nagle traci oddech? To może być częsta dolegliwość u dzieci