Problem z wyborem smoczka do butelki pojawia się, gdy stajemy przed sklepową półką. Można dostać zawrotu głowy od różnorodności smoczków do butelek do karmienia. Smoczki dla niemowląt różnią się nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, lecz także wielkością i kształtem dziurki, twardością i rodzajem odpowietrzania. Co wybrać? I czym się kierować podczas wyboru smoczka do butelki?
Spis treści
- Na czym polega ssanie przez smoczek do butelki?
- Wybór smoczka do butelki wpływa na pracę mięśni buzi
- Smoczek do butelki dobierz do wieku dziecka
- Smoczek do butelki: silikonowy czy lateksowy?
- Kształt smoczka dla dzieci
- Wielkość otworów w smoczku do butelki
Na czym polega ssanie przez smoczek do butelki?
Jedzenie niemowląt polega na skoordynowaniu trzech podstawowych czynności: ssania, połykania i oddychania. W trakcie minuty malec wykonuje średnio 50–80 taktów ssania (czyli ruchów ssących), ale połyka raz na kilka taktów. Jednocześnie musi oddychać.
Aby zgranie ze sobą tych czynności, choćby ruchów języka z ruchami żuchwy, było możliwe, znaczenie ma nie tylko prawidłowa budowa buzi dziecka, lecz także układu nerwowego, krążenia, oddechowego, wydolność mięśni i możliwość odbierania przez malca bodźców. Ta pozornie banalna czynność to w rzeczywistości skomplikowana sprawa.
Wybór smoczka do butelki wpływa na pracę mięśni buzi
Wybierając smoczek do butelki trzeba pamiętać o kilku zasadach. Dziecko ma się nie tylko najeść, lecz także napracować ciężko podczas jedzenia. Tak, tak, to wcale nie przesada.
Ssanie z butelki zwykle nie wymaga wysiłku. To, że niemowlak domaga się butelki, to zupełnie normalne i wcale nie jest dowodem na niewystarczającą ilość naturalnego pokarmu. Taki sposób jedzenia jest łatwy i przyjemny. Ale niekoniecznie zdrowy i korzystnie wpływający na rozwój mowy. Dobry smoczek musi nieco utrudnić proces ssania. aby zmusić do pracy jego mięśnie.
Jeśli właściwie dobierzesz smoczek do butelki, dziecko będzie jadło z pewnym trudem, ale to sprawi, że nie tylko będzie ćwiczyć około 40 mięśni uczestniczących w żuciu i nauce mowy, ale również nałyka się mniej powietrza i będzie mniej ulewać.
Smoczek do butelki dobierz do wieku dziecka
O czym pamiętać przy wyborze smoczka do butelki? Zanim kupisz smoczek do butelki, weź pod uwagę kilka kryteriów wyboru. Po pierwsze: wiek dziecka.
Zwykle producenci proponują smoczki dla dzieci w określonym przedziale wiekowym. Staraj się przestrzegać tych wytycznych, jeśli twój malec urodził się w terminie porodu i ma prawidłową masę ciała.
Zbyt wąski lub zwyczajnie za mały smoczek dla noworodka może powodować później problemy z nauką picia z kubka, z gryzieniem, bywa powodem trudności z panowaniem nad pracą warg, a w konsekwencji z niekontrolowanym wyciekiem śliny z ust. Przyczynia się także do seplenienia.
Smoczek do butelki: silikonowy czy lateksowy?
Ważnym kryterium wyboru smoczka dla noworodka jest materiał, z którego smoczek jest wykonany. Do wyboru są dwa rodzaje smoczków: kauczukowe, czyli lateksowe (brązowe) i silikonowe (przezroczyste, bezbarwne).
- Smoczki lateksowe: są bardziej elastyczne i odporne na rozciąganie, ale szybciej się także zużywają pod wpływem śliny, zawartego w pokarmie tłuszczu, sterylizacji i ssania, więc trzeba je częściej wymieniać. Są jednak dobre dla dzieci ze słabym napięciem mięśniowym.
- Smoczki silikonowe: są bardziej trwałe, bezzapachowe, twardsze (dlatego lepsze przy karmieniu mieszanym). Lepiej kształtują mięśnie języka, narząd żucia i mowy.
Zbyt miękki smoczek sprawia, że dziecko nie może stabilnie ustawić ust i stworzyć warunków do prawidłowego ssania. W efekcie malec wyciska mleko, zamiast ssać, ma problemy z koordynacją ssania, połykania i oddychania, czego skutkiem mogą być problemy z późniejszym piciem z kubeczka, jedzeniem łyżeczką, a także niewyraźna mowa.
Z kolei zbyt twardy smoczek nadmiernie obciąża mięśnie, czego efektem jest łatwe męczenie i kłopoty z najedzeniem się. Dziecko wówczas złości się przy jedzeniu, sapie, szybciej oddycha. Może też niedostatecznie przybierać na wadze. Ale zbyt twardy smoczek raczej nie spowoduje zaburzeń mowy, trudności z późniejszym piciem lub jedzeniem.
Czytaj również:
15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie
Opóźniony rozwój mowy u dziecka
Kształt smoczka dla dzieci
Ssanie piersi najlepiej kształtuje aparat mowy dziecka i wpływa na rozwój malca. Nic więc dziwnego, że twórcy smoczków do butelek dbają, by dokarmiając dziecko butelką, jak najmniej zaburzać naturalne ssanie piersi. Bo inna jest technika ssania piersi, a inna smoczka.
Najlepszy smoczek dla noworodka jest taki, którym przypomina kształtem brodawkę sutkową, czyli smoczek anatomiczny.
Wielkość otworów w smoczku do butelki
Jak powinna być wielkość dziurki smoczka do butelki dla noworodka? Najlepiej, by mleko podczas karmienia butelką płynęło bez przeszkód, ale też niezbyt szybko, bo wtedy maluch będzie się dławił i połykał nadmiar powietrza.
Prawidłowe ssanie trwa 10–15 minut. Gdy malec najada się w ciągu 5 minut, warto się zastanowić, czy przepływ mleka nie jest zbyt gwałtowny. Karmienie trwające dłużej niż 20 minut sugeruje raczej zbyt wolny przepływ lub niedostatecznie miękki smoczek.
Noworodki i małe niemowlęta powinny ssać mleko ze smoczka o wolnym przepływie. Gdy dziecko ma kilka miesięcy, pora zmienić smoczek na średnio- lub szybkoprzepływowy. Gdy otwór w smoczku jest niewłaściwej wielkości, dziecko zwykle złości się lub ssie krótko.
Niedostateczne przybieranie na wadze może być skutkiem zbyt wolnego przepływu i związanego z tym szybkiego męczenia dziecka, a w efekcie rezygnacji z ssania po zaspokojeniu pierwszego głodu. Natomiast dławienie się, głośne połykanie, wyciekanie mleka kącikiem ust świadczy raczej o konieczności zwolnienia przepływu i zakupie smoczka z mniejszym otworem.
Takie ssanie to dla dziecka spory stres. Ssanie bardziej przypomina wówczas kąsanie smoczka, bo dziecko broni się przed zakrztuszeniem. Gdy mleko płynie zbyt szybko, mięśnie w tylnej części jamy ustnej dziecka i okolicach krtani nadmiernie się napinają.
Długotrwałe ssanie smoczka w ten sposób może powodować w przyszłości problemy z gryzieniem, seplenieniem i wypowiadaniem głosek tylnojęzykowych. Dostępne smoczki trójprzepływowe umożliwiają zmianę szybkości przepływu przez zmianę ustawienia smoczka.
Czytaj: Jak oduczyć dziecko od smoczka? Sprawdzone sposoby na odstawienie smoczka
Karmienie mieszane: karmienie piersią i butelką - jak robić to skutecznie?
Jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym?
miesięcznik "M jak mama"