Książeczki dla niemowląt zwykle różnią się nieco od książek dla starszych dzieci: zarówno wykonaniem, formą, treścią i szatą graficzną. Powinny odpowiadać możliwościom maluszków na tym etapie rozwoju. Pierwsza książeczka dla dziecka może być na przykład pluszowa lub czarno - biała. Jakie to ma znaczenie i jakie jeszcze mogą być rodzaje książeczek dla niemowląt? Zobacz.
Spis treści
- Książeczki kontrastowe
- Książeczki sensoryczne
- Książeczki stymulujące rozwój mowy
- Książeczki do czytania na dobranoc
Książeczki kontrastowe
Wzrok dziecka wyostrza się stopniowo. Aby usprawnić ten proces, warto już od pierwszych tygodni życia stymulować prawidłowy rozwój małych oczu. W tym celu świetnie sprawdzą się kontrastowe książeczki dla niemowląt.
To bardzo proste książeczki (lub karty), których treść stanowią biało-czarne kształty lub kolorowe plamy. Choć widząc je pierwszy raz, rodzice często zastanawiają się nad ich użytecznością, to właśnie one mają najkorzystniejszy wpływ na rozwój wzroku dziecka.
W wieku dwóch miesięcy maluch uczy się rozróżniać podstawowe kolory: czerwony i zielony, nieco później także żółty oraz niebieski. Na tym etapie rozwoju nawet najbardziej barwne, bogato ilustrowane książki nie będą jeszcze przydatne, a nadmiar barw i szczegółów może czasem irytować niemowlaka.
Jest to natomiast optymalny czas na wprowadzanie do codziennej zabawy kontrastowych książeczek oraz kart, którym maluch na pewno będzie się chętnie przyglądał.
Czytaj także: Jak rozwija się wzrok u dziecka w pierwszych latach życia?
Książeczki sensoryczne
Zabawki interaktywne i sensoryczne gadżety mają za zadanie stymulować rozwój dziecka, dlatego rodzice chętnie je kupują.
W pierwszych miesiącach życia, zanim dziecko nauczy się siadać oraz chwytać, będzie chętnie wyciągało rączki w kierunku tego, co je zainteresuje. To dobry czas, aby zacząć ćwiczenia paluszków. Jak to zrobić? Na najmłodsze dzieci stymulująco działają wszelkiego rodzaju zabawki sensoryczne. Możliwość dotykania różnych tkanin i faktur jest dla takiego szkraba fascynująca, a przy okazji rozwija jego sprawność manualną.
Czytaj także: Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków dla dzieci, które warto znać
Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?
Książeczki stymulujące rozwój mowy
Około 5. miesiąca życia maluszek zaczyna gruchać i głużyć. To jego pierwsze świadome próby nawiązania kontaktu, ale też efekt fascynacji malca własnym głosem. Około 9. miesiąca życia niemowlę zaczyna powtarzać dźwięki usłyszane od rodziców, a w okolicy pierwszych urodzin potrafi już powiedzieć kilka prostych słów, których znaczenie zna i które wypowiada świadomie: „mama”, „nie!”, „am”.
Aby wesprzeć proces nauki mowy czytaj malcowi książeczki, pokazuj obrazki i nazywaj przedmioty, które są na nich narysowane. Specjalnie w tym celu powstały książeczki wspierające rozwój mowy dziecka: pełne prostych słów i wyrazów dźwiękonaśladowczych.
Czytaj także: Kiedy dziecko zaczyna mówić?
Rozwój mowy u dziecka. Jak pomóc niemowlakowi w nauce mówienia?
Książeczki do czytania na dobranoc
Czy gruba książka pełna tekstu może być przydatna dla niemowlaka? Tak, jeśli czytają ja rodzice! Czytanie dziecku do snu rozwija jego mowę i wyobraźnię, ale też ułatwia zasypianie, dlatego warto czytać dzieciom w każdym wieku. Książka z klasycznymi, znanymi baśniami to zakup na lata - nigdy nie wyjdzie z mody i nie znudzi się.
Czytaj także: Książki o ekologii dla dzieci. Te tytuły warto czytać razem z dzieckiem