Książeczki dla niemowlaka - jaką pierwszą książkę wybrać?

2021-01-26 17:43

Rodzice często zastanawiają się, czy kupienie książeczki dla niemowlaka to dobry pomysł. Choć nie potrafi jeszcze czytać ani mówić i nie za bardzo rozumie, o co chodzi w bajce, którą czyta mu rodzic, niemowlę powinno mieć swoje książeczki. To zabawka, która rozwija, ćwiczy spostrzegawczość i stymuluje rozwój mowy dziecka.

Książeczki dla niemowlaka - jaką pierwszą książkę wybrać?

i

Autor: Getty Images

Książeczki dla niemowląt zwykle różnią się nieco od książek dla starszych dzieci: zarówno wykonaniem, formą, treścią i szatą graficzną. Powinny odpowiadać możliwościom maluszków na tym etapie rozwoju. Pierwsza książeczka dla dziecka może być na przykład pluszowa lub czarno - biała. Jakie to ma znaczenie i jakie jeszcze mogą być rodzaje książeczek dla niemowląt? Zobacz.

Spis treści

  1. Książeczki kontrastowe
  2. Książeczki sensoryczne
  3. Książeczki stymulujące rozwój mowy
  4. Książeczki do czytania na dobranoc

Książeczki kontrastowe

Wzrok dziecka wyostrza się stopniowo. Aby usprawnić ten proces, warto już od pierwszych tygodni życia stymulować prawidłowy rozwój małych oczu. W tym celu świetnie sprawdzą się kontrastowe książeczki dla niemowląt.

To bardzo proste książeczki (lub karty), których treść stanowią biało-czarne kształty lub kolorowe plamy. Choć widząc je pierwszy raz, rodzice często zastanawiają się nad ich użytecznością, to właśnie one mają najkorzystniejszy wpływ na rozwój wzroku dziecka.

W wieku dwóch miesięcy maluch uczy się rozróżniać podstawowe kolory: czerwony i zielony, nieco później także żółty oraz niebieski. Na tym etapie rozwoju nawet najbardziej barwne, bogato ilustrowane książki nie będą jeszcze przydatne, a nadmiar barw i szczegółów może czasem irytować niemowlaka.

Jest to natomiast optymalny czas na wprowadzanie do codziennej zabawy kontrastowych książeczek oraz kart, którym maluch na pewno będzie się chętnie przyglądał.

Czytaj także: Jak rozwija się wzrok u dziecka w pierwszych latach życia?

Książeczki sensoryczne

Zabawki interaktywne i sensoryczne gadżety mają za zadanie stymulować rozwój dziecka, dlatego rodzice chętnie je kupują.

W pierwszych miesiącach życia, zanim dziecko nauczy się siadać oraz chwytać, będzie chętnie wyciągało rączki w kierunku tego, co je zainteresuje. To dobry czas, aby zacząć ćwiczenia paluszków. Jak to zrobić? Na najmłodsze dzieci stymulująco działają wszelkiego rodzaju zabawki sensoryczne. Możliwość dotykania różnych tkanin i faktur jest dla takiego szkraba fascynująca, a przy okazji rozwija jego sprawność manualną.

Czytaj także: Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków dla dzieci, które warto znać

Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?

Książeczki stymulujące rozwój mowy

Około 5. miesiąca życia maluszek zaczyna gruchać i głużyć. To jego pierwsze świadome próby nawiązania kontaktu, ale też efekt fascynacji malca własnym głosem. Około 9. miesiąca życia niemowlę zaczyna powtarzać dźwięki usłyszane od rodziców, a w okolicy pierwszych urodzin potrafi już powiedzieć kilka prostych słów, których znaczenie zna i które wypowiada świadomie: „mama”, „nie!”, „am”.

Aby wesprzeć proces nauki mowy czytaj malcowi książeczki, pokazuj obrazki i nazywaj przedmioty, które są na nich narysowane. Specjalnie w tym celu powstały książeczki wspierające rozwój mowy dziecka: pełne prostych słów i wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Czytaj także: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Rozwój mowy u dziecka. Jak pomóc niemowlakowi w nauce mówienia?

Książeczki do czytania na dobranoc

Czy gruba książka pełna tekstu może być przydatna dla niemowlaka? Tak, jeśli czytają ja rodzice! Czytanie dziecku do snu rozwija jego mowę i wyobraźnię, ale też ułatwia zasypianie, dlatego warto czytać dzieciom w każdym wieku. Książka z klasycznymi, znanymi baśniami to zakup na lata - nigdy nie wyjdzie z mody i nie znudzi się.

Czytaj także: Książki o ekologii dla dzieci. Te tytuły warto czytać razem z dzieckiem