Spis treści
- Materac dla niemowlaka: najważniejsze bezpieczeństwo
- Materac dla niemowlaka: powinien być twardy czy nie?
- Zobacz, co polecamy:
- Materac dla niemowlaka: rodzaj wkładu
- Materac dla niemowlaka: dobry pokrowiec
- Materac dla niemowlaka: wypełnienia
- Rodzaje materacy dla niemowląt:
Niemowlak spędza w łóżeczku bardzo dużo czasu, dlatego trzeba zapewnić mu w nim odpowiednie warunki. Największą uwagę trzeba poświęcić doborowi materaca, od którego zależy naprawdę wiele. Właściwie dobrany nie tylko zapewni dziecku komfort, ale też zapobiegnie ewentualnym późniejszym kłopotom z kręgosłupem. Wbrew pozorom wybór nie będzie łatwy, bo materacyków dla niemowląt jest w sklepach bardzo dużo. Różni je wiele – konstrukcja, rodzaj tworzywa, z jakiego zostały wykonane, typ pokrowca, a nawet sposób późniejszego użytkowania. Dlatego nie wystarczy po prostu wejść do sklepu i wybrać materac, który wymiarami pasuje do łóżeczka niemowlęcego. Trzeba jeszcze sprawdzić, jakie właściwości mają poszczególne modele i ocenić, czy są one dla dziecka odpowiednie.
Czytaj: Jak utrzymać materacyk w czystości
Akcesoria dla niemowlaka: jakie przydadzą się dziecku 10 propozycji
Materac dla niemowlaka: najważniejsze bezpieczeństwo
Najważniejsza sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę na samym początku, to atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo zarówno tworzyw i komponentów, z jakich został wykonany materac, jak i jakość gotowego produktu. Poświadczają one, że materac ma prawidłową, odpowiednią dla najmłodszych dzieci konstrukcję, a surowce użyte do produkcji stelaża (w przypadku materaców ze sprężynami), wypełnienia czy pokrowca nie zagrażają niemowlakowi. Dobrze jest, gdy materacyk ma atesty i certyfikaty, np. Oeko-tex Standard 100 (który potwierdza, że nie ma w nim niebezpiecznych dla niemowlaka substancji chemicznych) lub pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka.
Materac dla niemowlaka: powinien być twardy czy nie?
Kręgosłup malucha musi być równomiernie podparty na całej długości. Dlatego dla najmłodszych zalecane są materace średniotwarde, bezstrefowe (czyli bez wskazania, gdzie ma leżeć główka, a gdzie nóżki). Dzięki temu w punktach podparcia ciała (główka, pupa, kręgosłup) na materacu nie pojawią się odkształcenia. Twardość materacyka zależy od gęstości materiału, z jakiego został wykonany. Nawet cieniutki, ale z odpowiednio zagęszczonego tworzywa, może dać bardzo dobre podparcie. To, czy materac ma odpowiednią twardość, można sprawdzić, stawiając go przy ścianie. Będzie dobry, jeśli jest w stanie samodzielnie ustać. Są też materacyki mające dwie twardości. Strona twardsza przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt do roku. Po tym czasie można odwrócić materacyk.
Dlaczego niemowlę tak dużo śpi?
Zobacz, co polecamy:
Materac dla niemowlaka: rodzaj wkładu
To najważniejsza część materacyka – od tego, czym jest wypełniony, zależą jego właściwości. Materace mogą być piankowe, lateksowe, ze sprężynami, wkładką z kokosa, lnu... Jeśli mają atest albo pozytywną opinię, są bezpieczne dla niemowlaka. To, który wybrać, powinno zależeć od preferencji rodzica . Najgorszym wyborem są miękkie materacyki z pianki o niskiej gęstości. Nie są one wystarczająco sztywne i twarde, przez co ciało dziecka nie ma odpowiedniego podparcia. Decydując się na materac z pianki, lepiej wybrać taki z pianki wysokoelastycznej o wysokiej gęstości. Najlepsze właściwości ortopedyczne, dzięki swojej budowie, ma lateks – płyty lateksowe używane do produkcji materaców składają się z tysięcy malutkich komórek, które tworzą jedną całość. Dzięki temu lateks jest w stanie równomiernie podpierać ciało śpiącego dziecka niezależnie od tego, czy śpi on na plecach, czy na boczku. Jeżeli któreś z rodziców ma alergię (a więc istnieje prawdopodobieństwo, że malec też ją odziedziczy), bezpieczniej jest wybrać materacyk z syntetycznego lateksu, kokosowy (bez dodatku lateksu) albo z matą lnianą.
Materac dla niemowlaka: dobry pokrowiec
Są różne rodzaje pokrowców – z bawełny, frotté, syntetycznych dzianin materacowych lub włókien pozyskiwanych z celulozy (np. tencel). Wybierając pokrowiec z bawełny, warto go powąchać. Jeśli pachnie octem – to sygnał, że został wykonany z taniej bawełny produkowanej w Pakistanie i najprawdopodobniej po pierwszym praniu skurczy się. Bez obawy o utratę właściwości po praniu można wybrać tkaninę frotté. Z kolei tencel (inna nazwa: lyocell) ma właściwości antyalergiczne i warto się na niego zdecydować, jeśli istnieją przesłanki, że niemowlak może być alergikiem. Lepiej nie kupować pokryć wodoodpornych – materacyk musi być przewiewny i stale wentylowany. Pokrycia membranowe, które nie przepuszczają płynów, ale przepuszczają powietrze, też nie zawsze są odpowiednie, bo przewiew jest wtedy słabszy. Praktycznym rozwiązaniem są ochraniacze na materace, które nie zaburzają wentylacji, ale chronią przed zabrudzeniami. Ważne też, by zamek wszyty był w taki sposób, by dziecko nie miało z nim kontaktu. Najłatwiej zdjąć pokrycie, którego zapięcie znajduje sięprzynajmniej na dwóch bokach materaca, krótszym i dłuższym.
Jak układać niemowlaka do snu? 5 najlepszych pozycji
Materac dla niemowlaka: wypełnienia
- Pianka - w materacykach dla niemowląt wykorzystuje się dwa rodzaje pianek: PU, czyli poliuretanową, uzyskiwaną z ropy naftowej, i HR – poliuretaową wysokoelastyczną, o zwiększonej sprężystości i wytrzymałości. Obie są odpowiednie dla malucha, pod warunkiem że będą miały wysoką gęstość – im wyższa, tym lepiej dla kręgosłupa. Przed zakupem warto to sprawdzić, porównując parametry poszczególnych materaców, przedstawione przez producenta na etykiecie produktu bądź w jego opisie na stronie www.
- Pianka termoelastyczna - pod wpływem ciepła staje się plastyczna i dopasowuje się do kształtu ciała. Nie może być jednak stosowana w materacach dla niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia, gdyż może zaburzać proces kształtowania się krzywizn kręgosłupa.
- Sprężyny - dzięki nim materac jest sztywny, trwały i nie odkształca się w trakcie użytkowania, dobrze podpierając kręgosłup.
- Lateks - ma bardzo dobre właściwości ortopedyczne, równomiernie podpiera kręgosłup. Jednak naturalny może uczulać, bo zawiera białka.
Maty roślinne:
- Kokosowa - do jej produkcji wykorzystuje się naturalne włókna kokosa pozyskiwane ze skorupy orzecha palmy kokosowej. Ma właściwości bakteriobójcze, nie pozwala na rozwój pleśni i grzybów. Są dwa rodzaje mat kokosowych: pokryte cienką warstwą lateksu, który chroni włókno przed zamoczeniem (ze względu na ten dodatek materac nie jest polecany dla alergików) oraz maty nielateksowane.
- Gryczana - łuski gryki (będące odpadem produkcyjnym) zamykane są w specjalnych kieszeniach i stanowią wierzchnią warstwę materaca. Producenci rezygnują z tego rozwiązania – powierzchnia materacyków z dodatkiem gryki staje się po jakimś czasie pofałdowana, co wymusza na rodzicach zakup kolejnego materaca. Pod wpływem ciepła łuski uwalniają też charakterystyczny zapach, nieraz tak silny, że zakłóca sen.
- Lniana - wykonana ze sprasowanych włókien lnu, jest hipoalergiczna i przewiewna, ma właściwości antyseptyczne, nie elektryzuje się, a w dodatku ma bardzo ładny, świeży zapach.
- Konopna - wykonana z włókien konopi. Ma właściwości antyseptyczne, jest bardzo wytrzymała i przewiewna, zapewnia prawidłową wentylację materacyka, w lecie daje uczucie chłodu, a w zimie – ciepła.
Rodzaje materacy dla niemowląt:
- Lateksowy - wykonany z jednego bloku pianki lateksowej, jest elastyczny i dobrze wentylowany. Pokrycie wykonane z antyalergicznej tkaniny, która dobrze odprowadza wilgoć ze skóry podczas snu. Hevea, 219 zł
- Bonellowo-lniany - sercem materaca jest wkład sprężynowy typu Bonell. Uzupełnieniem – pianka poliuretanowa oraz mata lniana, która nie tylko pięknie pachnie, ale jest też hipoalergiczna i powstrzymuje rozwój bakterii oraz grzybów. Materacyk jest dwustronny: strona z matą lnianą jest twardsza, dlatego będzie lepsza dla dziecka do 1. roku życia. Strona z pianką zalecana jest po pierwszych urodzinach. Badum, 215 zł
- Lateksowo-kokosowy - dwustronny, z jednej strony ma warstwę płyty lateksowej o grubości 5 cm, z drugiej – dwucentymetrową płytę z włókien kokosowych. Strona kokosowa służy dziecku do 8.–9. miesiąca życia, materac trzeba odwrócić. Hevea, 239 zł
- Lniano-konopony - mata utkana z siatki 3D jest sprężysta i zapewnia dobrą wentylację wnętrza materaca. Oprócz niej w środku jest jeszcze mata lniano-konopna, kojąco i zapewnia uczucie świeżości. Badum, 199 zł
- Piankowy - wykonany z wysokoelastycznej, przewiewnej pianki, ma dwie strony twardości: twardą dla dzieci od urodzenia do 9. miesiąca życia i średniotwardą – dla starszych. Hevea, 169 zł
- Sprężynowo-piankowo-kokosowy - w środku materaca znajdują się sprężyny. Po jednej stronie jest warstwa sprasowanych włókien kokosowych – ta strona jest twardsza i sztywniejsza, dlatego przeznaczona jest dla dzieci do 9. miesiąca życia. Druga strona to warstwa pianki poliuretanowej – jest przeznaczona dla starszych niemowląt. Janpol, 260 zł
- Piankowo-kokosowy - ma dwie twardości. Strona wykonana z pianki przeznaczona jest dla dzieci powyżej roku, strona wykonana z maty kokosowej nadaje się dla niemowląt. Mata kokosowa usztywnia materac, pozwalając na swobodny przepływ powietrza w jego wnętrzu. Nie jest pokryta lateksem, dzięki czemu nadaje się dla alergików. Badum, 170 zł
- Lniano-piankowy - o dwóch twardościach. Strona z maty lnianej hamuje rozwój bakterii i grzybów, jest hipoalergiczna, nie elektryzuje się. Ta strona jest twardsza i przeznaczona dla niemowląt. Po drugiej stronie materacyka jest pianka poliuretanowa, która pozwala na odpowiednie ułożenie ciała podczas snu. Ta strona zalecana jest dla dzieci powyżej 1. roku życia. Badum, 160 zł