Śliniak dla niemowlaka: jak wybrać odpowiedni ślinak? [GALERIA]

2021-08-06 13:01

Śliniak dla niemowlaka sprawdza się zarówno podczas karmienia przez rodzica, jak i przy samodzielnym spożywaniu posiłków. Sprawdź, które śliniaki będą najlepsze dla niemowlaka, a które dla starszego dziecka.

śliniaki

i

Autor: Getty Images śliniaki

Wbrew pozorom, wybór śliniaka dla niemowlaka to nie jest taka prosta sprawa. Rodzice często nie przykuwają uwagi do tego gadżetu i kupują pierwszy, jaki znajdą w sklepie. Warto jednak spędzić chwilę czasu przy sklepowej półce i zastanowić się, jaki śliniak będzie najbardziej odpowiedni dla naszego dziecka.

Spis treści

  1. Rodzaje śliniaków dla dzieci
  2. Śliniak dla niemowlaka: czym powinien się wyróżniać?
  3. Śliniak dla niemowlaka: których modeli nie wybierać?
  4. Śliniak dla niemowlaka: na jakie funkcje dodatkowe warto zwrócić uwagę?
M jak mama: Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1. roku życia?

Rodzaje śliniaków dla dzieci

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów produktów, występujących pod nazwą śliniak. Warto na to zwrócić uwagę, robiąc zakupy przez internet, gdy nie widać dokładnie, z czego wykonany jest śliniak. 

  • Śliniaki bawełniane - to te, które maluchy noszą w formie apaszki i mają po prostu chronić bluzeczkę przed przemoczeniem, gdy bobas bardzo ślini się podczas ząbkowania. Mało przydatne do jedzenia.
  • Śliniaki silikonowe - zazwyczaj z odstającą kieszonką. Czyszczą się momentalnie i są niezniszczalne. Minus to spory rozmiar do przewożenia. Niektóre niemowlaki drażni też, że mają coś nieco sztywnego na szyi.
  • Śliniaki gumowe na bawełnianej podszewce - poliuretanowa tkanina jest miękka, składają się więc na płasko. Można je łatwo zabierać w podróż, czy w gości, są też wygodniejsze dla dziecka. 
  • Śliniaki z ceratki w formie koszulki - dobre, podczas nauki samodzielnego jedzenia, zwłąszcza na wyjścxie, gdy bardzo nie chcemy by dziecko się ubrudziło. Później będą przydatne także np. do malowania farbami.

Przeczytaj także: Jadłospis 6 miesięcznego dziecka - co i ile może jeść?

Śliniak dla niemowlaka: czym powinien się wyróżniać?

Śliniak dla niemowlaka powinien być... kolorowy. Im więcej wzorów tym lepiej! Dzięki temu gadżet zainteresuje niemowlaka, który będzie go coraz chętniej ubierał. Wielobarwne wzory sprawią również, że plamy trudne do sprania będą mniej widoczne.

Podstawą jest kieszonka, która "wyłapuje" kawałki pokarmu. Dziecko nie zawsze trafia do buzi łyżeczką lub nie zdąży połknąć dużej ilości jedzenia na raz. Najlepiej jeśli śliniak dla dziecka jest stworzony z silokonu lub ceratki. Materiałowe, bawełniane tkaniny szybko przesiąkają, a także trzeba je prać po każdym posiłku, co sprawia, że mogą nie wyschnąć do kolejnej pory jedzenia. W takim wypadku trzeba mieć kilka wymiennych śliniaków, które kosztem przerosną droższy model wykonany z plastiku.

Śliniak dla niemowlaka: których modeli nie wybierać?

Przy dłuższej eksploatacji zrezygnuj z tzw. koszulek z rękawkami. Taki fason, owszem, chroni dokładnie całe ubranko, ale wtedy dziecko zaczyna myśleć, że zawsze może się pobrudzić i staje się to świetną zabawą.

Nie warto również inwestować w śliniaki jednorazowe. Sprawdzają się one podczas podróży i spacerów, ale nie na dłuższą metę. Lepiej będzie zainwestować w coś bardziej solidnego np. śliniak gumowy.

Zobacz także: Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka. Czy można karmić niemowlę łyżeczką? Jaką łyżeczką karmić? [PORADNIK]

Śliniak dla niemowlaka: na jakie funkcje dodatkowe warto zwrócić uwagę?

Gdy wybierasz odpowiedni śliniak dla niemowlaka, zwróć uwagę na zapięcie. Najlepiej, jeśli będzie to rzep lub klips. Dzieci nie lubią sznurków, ponieważ czują się niekomfortowo podczas wiązania. Jeśli najmłodszy członek rodziny nie chce nosić śliniaka i ściąga go przy każdej możliwej okazji, lepszą opcją będą guziki, które tak łatwo się nie odepną.

Sprawdź również dokładnie rozmiar. Za mały śliniak nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji, ponieważ pokarm nadal będzie spadał na podłogę. Natomiast za duży model może krępować ruchy dziecka, które zacznie się szybko denerwować, a nie ma nic gorszego niż karmienie rozdrażnionej pociechy.

Przeczytaj też: Rozszerzanie diety: jak rozszerzyć dietę niemowlaka karmionego piersią?