Spis treści
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dziecięcego?
- Jakie cechy musi mieć dobry wózek dziecięcy?
- Kiedy najlepiej wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem? WIDEO
- Ranking najtańszych wózków dziecięcych [TOP 5]
Na liście rzeczy, jakie trzeba skompletować, zanim noworodek przyjdzie na świat, wózek dziecięcy zajmuje ważne miejsce. Nie tylko dlatego, że będziecie korzystać z niego codziennie, ale też z tego powodu, że jest jednym z najdroższych elementów wyprawki dla niemowlaka. Przeciętny wózek dziecięcy wielofunkcyjny (czyli taki z możliwością zmiany na spacerówkę i wpięcia fotelika samochodowego) kosztuje 2-3 tys. złotych, ale są też modele w cenie powyżej 5 tysięcy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dziecięcego?
Takie kwoty często przekraczają możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Wiele osób wybiera więc sporo tańsze od nowych wózki z drugiej ręki. Można jednak wydać mniej bez poczucia, że oszczędzamy na bezpieczeństwie dziecka czy jakości spacerów.
Wózek dziecięcy kosztujący tysiąc czy tysiąc pięćset złotych może być dla was równie dobry, co ten za pięć tysięcy – a czasem nawet lepszy, bo nie będziecie się bać, że zniszczy się albo ktoś wam go ukradnie.
By jednak sprawdził się w codziennym użytkowaniu, ważne jest, by miał funkcje i rozwiązania, które w droższych modelach są oczywiste, a od których zależy komfort użytkowania i bezpieczeństwo dziecka.
Jakie cechy musi mieć dobry wózek dziecięcy?
- Solidny, ale lekki stelaż. Od jego wagi zależy całkowity ciężar wózka, dlatego najlepsze są te z aluminium.
- Wytrzymałe koła. Mogą być z pianki albo pompowane. Powinny być duże, bo znacznie łatwiej będzie wtedy prowadzić wózek po piasku czy wybojach.
- Praktyczny mechanizm składania. W wózkach wielofunkcyjnych stelaż zwykle składa się na płasko. Dobrze, jeśli można to zrobić bez wysiłku. Praktyczny jest przycisk łatwego składania umieszczony w rączce – zwalnia on wtedy mocowania i wystarczy lekko popchnąć, by wózek się złożył.
- Regulacja wysokości rączki. To bardzo ułatwia prowadzenie wózka przez osoby o różnym wzroście.
- Możliwość wpięcia fotelika. By tak było, stelaż musi mieć odpowiednią konstrukcję lub specjalne adaptery. Ta funkcja przydaje się, jeśli często zamierzacie podróżować z malcem.
- Wygodne siedzisko spacerówki. Dobrze, gdy jest szerokie, miękkie i można je zamontować przodem albo tyłem do kierunku jazdy.
- Dodatkowe akcesoria w cenie. Im więcej producent ich oferuje, tym lepiej, bo kupowane osobno mogą sporo kosztować (np. parasolka to wydatek rzędu 30–40 zł, a śpiworek – nawet 200 zł).
Zobacz:
Poznaj 7 zasad, które ułatwią wybór wózka dziecięcego
Wózki do biegania - jaki wózek biegowy wybrać? TOP 7