Prezent dla dziecka: grzechotka, karuzela czy mata edukacyjna?

2011-10-12 12:17

Zastanawiasz się, jaki prezent dla dziecka będzie odpowiedni? Grzechotka, karuzela, łuk z maskotkami, a może edukacyjna mata? Która zabawka będzie najlepsza dla niemowlaka i na co zwracać uwagę przy ich wyborze i kupnie? Zabawki dla dziecka nie tylko służą mu za rozrywkę, pełnią rownież ważną funkcję w jego prawidłowym rozwoju. Odpowiednio dobrana zabawka przyciąga uwagę dziecka i stymuluje jego rozwój.

prezenty dla niemowląt

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe

Spis treści

  1. Prezent dla dziecka: grzechotka
  2. Prezent dla dziecka: karuzela
  3. Prezent dla dziecka: zawieszka do łóżeczka dziecka
  4. Prezent dla dziecka: mata edukacyjna
  5. Prezent dla dziecka: zabawki wydające dźwięki
  6. Polecamy wideo: bezpieczne zabawki

Zabawka dla dziecka powinna być dobrana do jego wieku. Przez kilka pierwszych tygodni życia dziecko właściwie tylko je, śpi i zapełnia kolejne pieluchy, a rodzice uczą się rozpoznawać jego potrzeby. Przychodzi jednak czas, kiedy dziecko uważniej zacznie rozglądać się dookoła i reagować na to, co się wokół dzieje. To będzie dobry moment nie tylko na to, by nawiązać z niemowlakiem bliższe relacje, ale też na to, by kupić prezent dla dziecka. Niemowlak zapewne dostanie ich trochę od rodziny i znajomych, którzy przyjdą do was w odwiedziny. Pewnie jednak i was dopadnie pokusa, by je kupować. Tym bardziej, że wybór zabawek w sklepach przyprawia o zawrót głowy – od najprostszych grzechotek po zabawki naszpikowane elektroniką, z mnóstwem przycisków. To oczywiste, że każda ma nieco inne przeznaczenie – niektóre tylko bawią, inne również dostarczają dziecku rozmaitych bodźców, rozwijając jego zmysły i umiejętności. Warto jednak wiedzieć, że nie każda nadaje się dla dziecka na danym etapie rozwoju. Kupiona na wyrost nie spełni swojego zadania tak samo jak kupiona zbyt późno – niemowlak albo jeszcze nie będzie się nią interesował (bo nie dojrzał do zabawy tego rodzaju), albo też będzie już ona dla niego za mało atrakcyjna. Dlatego zabawki warto dobierać do wieku dziecka, kierując się jego umiejętnościami i stopniem rozwoju.

Prezent dla dziecka: grzechotka

Mają rozmaite kształty i kolory, a niektóre z nich dodatkowe atrakcje: światełka, melodyjki, gumowe części do gryzienia.

Od kiedy? Pierwszą grzechotkę można podarować niemowlakowi już w 2. miesiącu życia, choć zapewne zacznie się nią samodzielnie bawić około 4. miesiąca życia. Dopóki nie umie sprawnie chwytać i trzymać przedmiotów, zabawką może grzechotać któreś z was, a dziecko będzie za nią wodzić wzrokiem (około 3. miesiąca życia zacznie również wyciągać w jej kierunku rączki).

Zwróć uwagę na: kolor; warto wybierać grzechotki o intensywnych barwach, które przyciągają wzrok. Grzechotka powinna mieć wygodny uchwyt do trzymania, dopasowany do małej dłoni. Nie może być też za ciężka (co niekiedy jest wadą grzechotek składających się z różnych elementów bądź mających dodatkowe funkcje).

Prezent dla dziecka: karuzela

Można ją zamocować na ramie łóżeczka dziecka, bezpośrednio nad główką dziecka. Niemowlak leżący na plecach będzie mógł ją obserwować. W sklepach są różne modele karuzel, niektóre mają tylko maskotki i kilka melodyjek, inne dodatkowo pełnią rolę lampki nocnej i są sterowane pilotem (rodzic może je włączać i wyłączać, nie wchodząc do pokoju), a także wyświetlają na suficie kolorowe obrazki.

Od kiedy? Karuzelę można zawiesić już nad łóżeczkiem noworodka. Dziecko jeszcze nie interesuje się maskotkami wiszącymi nad jego głową, ale uspokaja się na dźwięk melodii wygrywanych przez pozytywkę. Kręcące się zabawki dziecko zacznie prawdopodobnie zauważać (i wodzić za nimi wzrokiem) w 2. miesiącu życia.

Zwróć uwagę na: liczbę maskotek i melodyjek. Im jest ich więcej, tym dłużej malec będzie się nią interesował. Maskotki powinny być duże i kolorowe, ale jednocześnie lekkie. System mocowania do łóżeczka musi być bezpieczny i solidny, by zabawka nie spadła na dziecko.

Prezent dla dziecka: zawieszka do łóżeczka dziecka

Maskotka (często z dodatkowymi elementami, za które można chwytać albo pociągać), przyczepiana do ramy łóżeczka za pomocą rzepów albo klipsów, jest alternatywą dla karuzeli, może ją też uzupełniać. Taką maskotkę można powiesić też przy wózku bądź w aucie.

Od kiedy? Około 3. miesiąca życia niemowlę zaczyna wyciągać ręce w kierunku przedmiotów, wówczas też zapewne zainteresuje się taką zabawką.

Zwróć uwagę na: wielkość zabawki (im większa, tym lepiej), jej kolory (powinny być żywe i przyciągające wzrok) oraz fakturę materiału, z jakiego uszyto maskotkę. Najlepiej sprawdzają się maskotki typu patchwork, uszyte z różnych materiałów i dzięki temu różniące się w dotyku.

Dobrze wiedzieć

Jeśli zabawka ma baterie, zorientuj się, czy klapka, pod którą je się wsuwa, jest zamykana na zapadkę czy na śrubkę. To ważne, by dziecko nie było w stanie samodzielnie wyjąć baterii.

Prezent dla dziecka: mata edukacyjna

Łączy w sobie zalety i funkcje wielu różnych zabawek: grzechotek, maskotek, zawieszek do łóżeczka, lusterek, gryzaczków, pałąków z maskotkami itp. Pozwalając dziecku na swobodę ruchów i działań, rozwija jednocześnie zmysły i umiejętności. Zabawki znajdujące się nieco wyżej zachęcają dziecko do podnoszenia główki, a rozmieszczone w pewnych odległościach od siebie – do pierwszych prób przemieszczania się.

Od kiedy? Na macie edukacyjnej warto kłaść niemowlaka, który już zwraca uwagę na otoczenie, a więc w drugim miesiącu życia.

Zwróć uwagę na: wielkość maty i liczbę funkcji. Im większa jest mata i im więcej ma funkcji, tym dłużej dziecku posłuży. Ważne jest przy tym, by całość łatwo i szybko można było zdemontować, a następnie złożyć.Warto też poszukać maty o nieco podwyższonych bokach  (przez pewien czas mata taka może pełnić funkcję kojca). Jeśli macie ogród i będziecie tam wynosić matę, poszukaj takiej, która ma zaimpregnowane dno. Cennym dodatkiem jest też torba do przenoszenia maty i wszystkich dołączonych do niej zabawek.

Prezent dla dziecka: zabawki wydające dźwięki

Mają różne kształty i kolory, a także przeznaczenie – niektóre pomagają się dziecku wyciszyć, inne mają przykuwać jego uwagę i zachęcać do aktywności i interakcji. Najprostsze zabawki mają przycisk, po naciśnięciu którego zabawka wydaje różne dźwięki (np. pojazdów bądź zwierząt). Bardziej skomplikowane mają również migające światełka. Te najbardziej zaawansowane dodatkowo „mówią”, ucząc niemowlę pierwszych słów.

Od kiedy? To zależy od stopnia zaawansowania zabawki wydającej dźwięki. Najprostsze nadają się już dla dwu-, trzymiesięcznych niemowląt, te bardziej skomplikowane przeznaczone są dla dzieci sześciomiesięcznych i starszych.

Zwróć uwagę na: regulację głośności. Mają ją zazwyczaj te bardziej skomplikowane modele. Tymczasem jest to ważna funkcja, bo niektóre zabawki są tak głośne, że włączana na okrągło przez dziecko melodyjka czy odgłosy zwierząt będą wyprowadzać was z równowagi, mogą też niekorzystnie wpłynąć na słuch dziecka.

Polecamy wideo: bezpieczne zabawki

miesięcznik "M jak mama"