Białko w diecie niemowlaka: co jest najlepszym źródłem białka dla dziecka?

2015-10-21 17:30

Białko w diecie niemowlaka nie może zostać pominięte, ponieważ dziecko potrzebuje go do prawidłowego rozwoju. To podstawowy składnik organizmu – jest obecne we wszystkich tkankach naszego ciała, stanowi budulec mięśni, włosów, skóry, jest składnikiem enzymów, hormonów oraz ciał odpornościowych. Co jest najlepszym źródłem białka dla dziecka i gdzie znajdziemy białko w diecie niemowlaka?

niemowlę, dieta, jedzenie

i

Autor: thinkstockphotos.com Zapotrzebowanie na białko w diecie niemowlaka przez pierwszych 6 miesięcy wypełnia mleko mamy.

Spis treści

  1. Białko w diecie niemowlaka: mleko lub mieszanka
  2. Rozszerzanie diety dziecka - białka zwierzęce i roślinne
  3. Zródła białka w diecie niemowlaka

Białko w diecie niemowlaka: mleko lub mieszanka

Pierwszym źródłem białka w diecie niemowlaka jest pokarm matki – kopalnia wielu potrzebnych substancji (enzymów, przeciwciał), ale również kazeiny i laktoalbuminy. To dwa rodzaje białek, które są całkowicie przyswajalne przez organizm dziecka, lekkostrawne i zawierają dużo łatwo wchłanianych aminokwasów, biorących udział w produkcji hormonów, enzymów oraz mózgowych neuroprzekaźników. Kazeina zwiększa dodatkowo wchłanianie wapnia, cynku i miedzi, zaś laktoalbumina (inaczej: białka serwatkowe), której w pokarmie jest prawie trzy razy więcej niż kazeiny, zapobiega zaleganiu pokarmu w żołądku niemowlęcia i ułatwia trawienie. Ponadto białka serwatkowe nie zawierają substancji, która jest obecna np. w mleku krowim i jest przyczyną alergii.

>> Skaza białkowa. Jaką stosowac dietę i jak pielęgnowac skórę małego alergika?

Pierwsze mleko matki, tzw. siara, jest bardzo bogate w białko (2,3 g/100 ml). Właściwy pokarm ma go nieco mniej: bez względu na dietę mamy znajduje się w nim od 1,4 g (w pierwszych miesiącach karmienia) do 0,8 g (pod koniec pierwszego półrocza) białka na 100 ml. Białko w diecie niemowlaka jest też oczywiście obecne w mleku modyfikowanym, wytwarzanym na bazie mleka krowiego, które jednak jest tak przetworzone, by było przyswajalne równie łatwo jak pokarm kobiecy. Dzięki procesowi hydrolizy białko mleka krowiego zostaje rozbite na malutkie cząsteczki, dzięki czemu nie wykazuje właściwości alergizujących, charakterystycznych dla mleka krowiego. Mieszanki mleczne dla niemowląt mają 1,3–1,5 g białka w 100 ml płynu, w zależności od wieku dziecka, dla którego są przeznaczone.

>> Jak podawać dziecku mięso, aby chętnie je jadło?

Rozszerzanie diety dziecka - białka zwierzęce i roślinne

Skład pokarmu podczas karmienia naturalnego ulega ciągłym zmianom. W okolicach 6. miesiąca życia dziecka jest w nim mniej białek niż na początku, dlatego jest to dobry moment na rozszerzenie diety dziecka i wprowadzenie do niej białka innego pochodzenia. Zapotrzebowanie na białko w drugim półroczu życia dziecka wynosi: 9–11 g na dobę w przypadku chłopców i 8–10 g na dobę dla dziewczynek, zależy bowiem od wagi niemowlęcia (dziewczynki są zwykle lżejsze).

Białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego różnią się od siebie ilością aminokwasów. Większość produktów zwierzęcych to produkty pełnobiałkowe, w skład których wchodzą wszystkie niezbędne aminokwasy i które mają wysoki stopień przyswajania (wchłaniają się w ok. 96 proc.). Wyjątkiem wśród pełnowartościowych źródeł białka jest soja, która jako jedyna wśród roślin zawiera wszystkie aminokwasy. Białka innych warzyw mają niepełny zestaw tych substancji i wchłaniają się nieco gorzej – w 70–85 proc., ale są równie cenne dla zdrowia.

>> Co podawać dziecku zamiast mleka?

Zródła białka w diecie niemowlaka

Jakie są najlepsze źródła wartościowego białka w diecie niemowlaka? Na przykład mięso oraz jajka. To produkty, które można wprowadzać do diety dziecka karmionego piersią po ukończeniu 6 miesięcy, a dziecku karmionemu sztucznie – w 5. miesiącu życia. Mięso – najlepiej chude drobiowe, wołowe, jagnięce czy z królika – zawiera ponad 25 g białka na 100 g produktu. Najwięcej jest go w mięsie indyczym i gęsim (ok. 29 g/100 g) oraz kurzym (ok. 27 g/100 g), dużo jest go również w wołowinie (aż 26 g/100 g). Cennym źródłem tego składnika są również ryby – tuńczyk, łosoś, halibut czy makrela. Można je jednak podawać dzieciom dopiero w 7.–8. miesiącu życia – dobrze rozgniecione i oczyszczone z ości. Białko znajduje się również w nabiale – w serach oraz mleku. Te pierwsze (zarówno krowie, jak i owcze czy kozie) możesz podać dziecku w 7.–8. miesiącu życia, podobnie jak przetwory mleczne: jogurty, serki czy kefiry. Zwykłe mleko krowie niemowlę może wypić dopiero po ukończeniu roku, gdyż zawiera zbyt dużo białka oraz soli mineralnych, przez co obciąża nerki i zaburza metabolizm niemowlęcia.

>> Jak wprowadzać kaszki do diety niemowlaka?

Białka roślinne w postaci groszku zielonego lub fasolki (mają 6–7 g białka na 100 g) czy brokułów (2,8 g) możesz podawać dziecku w 6.–7. miesiącu życia. Cennym źródłem są też kaszki zbożowe dla niemowląt, które mają od 10 do 15 g białka w 100 g produktu.