Rozszerzanie diety dziecka. Czy niemowlę może jeść rosół na mięsie?

2023-01-18 16:11

Rosół - polskie danie o niewątpliwych walorach zdrowotnych. Czy jednak nadaje sie dla malutkiego dziecka, które dopiero zaczyna przygodę ze stałymi pokarmami? Wyjaśniamy, czy niemowlę może jeść rosół na mięsie.

dziecko jedzące zupkę z miseczki

i

Autor: Getty images Czy niemowlę może jeść rosół? Czy to dobry pomysł na rozszerzanie diety dziecka?

Rosół to prosta i bardzo dobra zupa dla niemowlęcia. Jest idealnym pierwszym pokarmem dla maluszka, który dopiero zaczyna jeść stałe pokarmy. Dlaczego? Zawiera kilka zdrowych składników, które dobrze wpływają na układ pokarmowy dziecka i są łatwe do strawienia przez niedoświadczony brzuszek malca.

Dlaczego rosół to dobra zupka dla niemowlaka i jak ugotować ją, aby była absolutnie zdrowa i smaczna?

Spis treści

  1. Idealny rosół dla niemowlaka
  2. Kiedy można podać dziecku rosołek po raz pierwszy?
  3. Dlaczego warto podawać niemowlęciu rosół?
  4. Jak przygotować idealny rosół dla niemowlęcia?
  5. W jakiej postaci podawać dziecku rosół?
Rosół domowy: tradycyjny przepis na lekarstwo na wszystkie smutki

Idealny rosół dla niemowlaka

Rosół czy bulion to nazwa na zupę gotowaną na mięsie i warzywach: gotuje się ją długo i wolno, aby wydobyć składniki odżywcze występujące w jego składnikach. Prawdziwy rosół robi się z mieszanki różnego rodzaju mięs, najlepiej z kośćmi: np. kurczaka, indyka i wołowiny. Mięskiem dla niemowlęcia na rosołek, który będzie jego pierwszą zupką, może być wyłącznie kawałek kurczaka - plus włoszczyzna.  

Kiedy można podać dziecku rosołek po raz pierwszy?

Rosołek najlepiej podać w czasie rozszerzania diety. Gdy malec będzie już miał za sobą skosztowanie pierwszych przecierów warzywnych (zazwyczaj to od nich zaczyna się rozszerzanie diety bo są lekkostrawne), możesz zapoznać go z rosołem. 

Rosół dla niemowlaka może być gotowany na mięsie z kośćmi, bo to one sprawiają, że jest bardziej wartościowy odżywczo. Niemowlę może wypić sam bulion, ale dobrze jest podać rosołek w wersji przecierowej, to znaczy zmiksować warzywa, mięso, a nawet kluseczki i w takiej formie podać dziecku na obiad.

To doskonały sposób na poszerzenie wachlarza smaków, które poznaje dziecko: mleko matki i modyfikowane są dość słodkie, więc podawanie maluszkowi bulionu będzie dla niego miłą nowością. 

Czytaj również: 5 najpopularniejszych błędów popełnianych podczas gotowania dla dzieci

Dieta przy infekcji rotawirusowej - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Dlaczego warto podawać niemowlęciu rosół?

Rosół na warzywach i mięsie z kośćmi jest bardzo cenny odżywczo. Wprawdzie kiedyś mówiło się, że mięso należy dodawać do zupki już ugotowane, aby uniknąć podawania dziecku alergizującego wywaru mięsnego, a także, że wywar z kości jest bogaty w szkodliwe metale ciężkie.

Dziś wiadomo, że mięso z kośćmi z dobrego źródła i dobrej jakości (a tylko takie możemy podawać niemowlakowi), nie zaszkodzi dziecku. Dlatego jeśli ugotujesz niemowlęciu rosół na nóżce kurczaka (unikaj gotowania na samych chrząstkach, ścięgnach itd.), nie tylko nie zrobisz mu krzywdy, ale i jeszcze wzmocnisz wartość odżywczą takiej zupki. 

Rosół gotowany na mięsie z kośćmi ma bowiem wiele zalet:

  • wzmacnia kości i zęby: bulion jest bogaty w łatwo przyswajalną i przyswajalną postać wapnia i magnezu, które są niezbędne  do budowy mocnych, zdrowych kości i zębów
  • buduje tkankę łączną i stawy: zawiera glukozaminę i chondroitynę, które są jednymi z dwóch najważniejszych składników odżywczych do pielęgnacji stawów. Jest źródłem żelatyny i kolagenu, które są kluczowe w budowaniu i wspieraniu tkanki łącznej
  • zmniejsza ryzyko alergii. Dzięki zdolność wzmacniania wyściółki jelit, rosół zmniejsza ryzyko alergii i nadwrażliwości pokarmowej u dziecka
  • wspiera odporność i trawienie, dzięki aminokwasom obecnym w bulionie.

Jak przygotować idealny rosół dla niemowlęcia?

Potrzebne ci będzie dobrej jakości mięso i warzywa pochodzące z pewnego źródła. Nie wolno dodawać do rosołu soli, przypraw typu vegeta ani gotowych kostek rosołowych. Możesz dodać zioła, np. liść laurowy, lubczyk, pieprz, natkę pietruszki itp. Gotuj go długo, na wolnym ogniu. 

W jakiej postaci podawać dziecku rosół?

Natalia Dąbrowska, która na Instagramie prowadzi profil dotyczący rozszerzania diety (@rozszerzaniediety.pl) radzi, aby rosołek podawać niemowlęciu tak, jak inne zupki, czyli po zblendowaniu. Im dziecko starsze, tym większe może jeść kawałki, dlatego rocznemu maluchowi można podać bulion do picia, a osobno rozgniecione na talerzu widelcem warzywa, mięsko i makaron.